Slovenska vojska je danes dobila svojo največjo vojaško večnamensko ladjo. Slavnostna splovitev je potekala v sanktpeterburški ladjedelnici Almaz, udeležila pa se jo je tudi ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, je povedal tiskovni predstavnik ministrstva Aleš Sila.
Slavnostna govornica ob splovitvi ladje Triglav ministrica Ljubica Jelušič je v svojem govoru poudarila, da je Slovenija pomorska država, ki mora za morje ustrezno skrbeti in ga varovati. Morje predstavlja naše največje okno v svet in naša država mora čutiti odgovornost za ekološko varnost, za njegovo odprtost in za varnost plovnih poti.
Za suvereno zagotavljanje vsega tega pa so potrebna tudi moderna in ustrezna sredstva ter usposobljeni pomorščaki, je poudarila ministrica. Zaradi majhnosti slovenskega morja si naša država ne more privoščiti velike flote raznovrstnih plovil, ki bi skrbela za vojaško in ekološko varnost, za zaščito morske flore in favne ter za varnost ljudi na morju in v priobalnem pasu.
Zato je pomembno, da smo, ko se odločamo za tako pomembne investicije v nacionalno-varnostni sistem ter sistem zaščite in reševanja na morju, kar se da racionalni. Večnamenskost sredstev, ki jih kupujemo na obrambnem področju, je nuja, dodaja Jelušičeva.
Poleg predstavnikov obrambnega ministrstva, ki je naročnik ladje, so na splovitev odpotovali še predstavnica finančnega ministrstva, vojaški vikar in dekanja fakultete za pomorstvo in promet Elen Twrdy, botra ladje.
Ladjo blagoslovil vikar
Slovesnost je z nagovorom odprl generalni direktor ladjedelnice Leonid Grabovets. Sila je še povedal, da je običaj, da se ladjo blagoslovi. V ta namen je v slovenski delegaciji sodeloval tudi vojaški vikar Jože Plut, ki je ladjo blagoslovil. Prav tako so s seboj prinesli slovensko penino, saj se ponavadi ob krstu ladje na njej razbije steklenica penečega vina.
Po splovitvi in krstu ladje, ki so jo zgradili na stroške klirinških dolgov, so jo tudi poimenovali z imenom Triglav. Na ministrstvu so pojasnili, da ime izhaja iz "najpomembnejšega slovenskega državnega simbola", ker obstaja tudi že ladja Ankaran, so s tem "povezali dva simbola državnega grba".
Ladja bo oborožena s topom AK-306 (šestcevni 30 mm top),
dvema mitraljezoma 14,5 mm, protiladijskim raketnim sistemom šturm, protizračnimi raketami (strelsko mesto za protizračni sistem igla) in protiraketno zaščito (protiraketne vabe PK-10).
Oprema in zmogljivosti ladje bodo omogočale sodelovanje pri čiščenju in zajezitvi večjih onesnaženj morja ter pomoč v primerih požarov na trgovskih ladjah, saj bo ladja popolnoma opremljena za prevoz in postavljanje baraž, prevoza opreme in ekip za gašenje ter prevoz ponesrečenih na kopno. Na ladji bodo prakso, predvsem iz navigacije in ladijskega strojništva, lahko opravljali dijaki Srednje pomorske šole iz Pirana in študenti Fakultete za pomorstvo in promet iz Portoroža.
Usposabljanje v Rusiji
Glede na to, da je to nova ladja, ki še ni vpeljana v uporabo v Slovenski vojski, se bo izvajalo usposabljanje iz spoznavanja ladje in upravljanja z njenimi sistemi v Rusiji. Usposabljanje je razdeljeno na dva dela, teoretični in praktični. Teoretični del usposabljanja, ki traja en mesec in pol, bo potekal na akademiji obalne straže v mestu Anapa ob Črnem morju, nato se bo nadaljevalo enomesečno praktično usposabljanje na naši novi ladji na morju v bližini Sankt Peterburga, kjer se bo posadka urila in pridobljeno znanje iz teoretičnega dela utrjevala v praksi.
Po dokončanju ladje v ladjedelnici Almaz in po koncu usposabljanja njene posadke v vodah Baltskega morja jo bo proizvajalec po notranjih vodah transportiral do obale Črnega morja, kjer jo bomo konec oktobra tudi prevzeli. Od tam bo ladja odplula proti Jadranskemu morju do koprskega pristanišča, kamor bo prispela predvidoma konec novembra letos.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.