"Res je sicer, da imajo politiki do javnosti nekoliko večjo obveznost in drugačen položaj, vendarle je zahteva, da bi se morali testirati, po mojem mnenju preveč ostra," je povedal pravni strokovnjak Lojze Ude. Kot je še ocenil, predlog pravno ne bi zdržal, je pa dodal, da podrobno predlaganega zakona še ni videl. "Težko je reči, ampak lahko bi se zastavilo tudi vprašanje ustavnosti takega zakona, zlasti če bi nekdo, ki bi odklonil tako testiranje, doživel kakšne sankcije," je povedal.
V poslanski skupini SDS želijo z zakonom urediti obveznost testiranja za funkcionarje na prisotnost prepovedanih drog v organizmu, organizacijo, postopek testiranja in objavo poročila o ugotovitvah testiranja.
Funkcionarji po tem zakonu so poslanci, predsednika republike in vlade, ministri in državni sekretarji. Predlagani zakon določa, da se mora vsak funkcionar enkrat v koledarskem letu svojega mandata udeležiti testiranja na prisotnost prepovedanih drog v organizmu.
V zvezi z informacijami o uporabi prepovedanih drog med slovenskimi politiki se po mnenju SDS zastavlja vprašanje odgovornosti pri opravljanju funkcije, odgovornosti pri vodenju države, odgovornosti pri izvajanju zakonov in podzakonskih aktov. Zato so državljanke in državljani po mnenju predlagateljev upravičeni do vedenja o tem, ali slovenski politiki, poslanci, predsednik republike, predsednik vlade, ministri in državni sekretarji opravljajo funkcijo brez uporabe prepovedanih drog ali v opijskem stanju.
SDS je na svoji spletni strani včeraj zapisala, da jih presenečajo predvsem odzivi na omenjeni predlog zakona. ''Nekateri pravniki trdijo, da naj bi bil zakon neustaven. Vendar ima policija, ki med vožnjo zaloti voznika, ki vozi pod vplivom drog, ne samo pravico, da ukrepa, ampak mora ukrepati, ker drogirana oseba ogroža sebe in druge,'' so zapisali.
V največji opozicijski stranki menijo, da tudi drogirani funkcionarji ogrožajo sebe in druge, ker zaradi stanja ali izsiljevanja ne sprejemajo ravno 'treznih' odločitev. ''Če je takšnih zadrogiranih primerkov več in nastopajo v ustrezni kombinaciji, so posledice njihovega delovanja lahko izjemno škodljive in nevarne,'' so zapisali in dodali, da je vsaka še tako slaba odločitev za njih lahko fantastičen dan.
Menijo, da se je treba izogniti vse bolj pogostim namigovanjem, da so nekateri pomembni politiki uživalci drog. ''Javnost ima pravico izvedeti, ali so njihovi politični funkcionarji brez tovrstnega madeža in vredni zaupanja ali ne,'' so še dodali.
Za obvezno testiranje poleg SDS še SNS
Medtem ko večina poslanskih skupin nasprotuje obveznemu testiranju poslancev na prepovedane droge, pa opozarjajo, da bi v DZ potrebovali tudi testiranje na druge droge, zlasti na alkohol.
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer meni, da je predlog SDS necelovit in ga ne podpira, prav tako bi utegnil biti neustaven in bi bil unikum v Evropi.
V LDS predloga zakona še niso preučili, zato vodja poslanskega kluba Borut Sajovic še ni napovedal, ali ga bodo podprli ali ne, čeprav podpore vnaprej ne izključuje.
Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri pravi, da s testiranjem na droge ne bi imel težav. Toda predlog SDS po njegovih besedah "diši po prisili in iz tega vidika ni sprejemljiv".
Prvak SNS Zmago Jelinčič predlog SDS podpira in je po njegovem prava poteza, da "se preveri cela vlada, cel DZ, vključno s poslanci" in da se potem tiste, ki droge uživajo, odpusti.
Predsednik SLS Radovan Žerjav predlog ocenjuje kot žalitev in meni, da bi bilo pred tem treba denimo uvesti alkoteste v DZ. Tako "bi bile kakšne razprave v DZ veliko boljše".
Tudi v DeSUS predloga zakona ne podpirajo, ker se po besedah poslanca Matjaža Zanoškarja postavlja vprašanje kršenja človekovih pravic in ustave.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.