Delavci kočevskega podjetja Prenova, ki so včeraj po sestanku z ministrom Ivanom Svetlikom prekinili deset dni trajajočo gladovno stavko, so danes opravili individualne razgovore s predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. "V imenu teh delavcev bodo z naše strani vložene tožbe zoper delodajalca," so po sestanku sklenili predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
"Gladovna stavka je skrajno sredstvo iz obupa, ki pokaže vso absurdnost sistema, ki to omogoča. Sistem je naravnan tako, da edino tožba lahko morda delavcu zagotovi izterjavo terjatev," pravijo sindikalisti, ki so delavcem poleg pravne ponudili tudi solidarnostno finančno pomoč.
Cena ne sme biti edini kriterij pri izbiri podizvajalcev!
Predsednik zveze Dušan Semolič je s sodelavci predstavil predloge za zniževanje socialnega dumpinga, ki ga povzročajo predvsem odnosi, ki so jih na lastni koži občutili tudi delavci Prenove. Pravi, da se težave začnejo že v trenutku, ko naročnik gradbenih del izbira med izvajalci ali pa išče delavce pri agencijah za zaposlovanje. "Cena ne more in ne sme biti edini kriterij pri izbiri izvajalca ali podizvajalca! Delodajalcu ne sme biti vseeno, kako podizvajalci plačujejo prispevke ter ali se delavcem plačuje plače."
Sindikati zato predlagajo spremembo zakonodaje, ki bo uvedla sistem licenc, kar pomeni, da bi morali naročniki pred sklenitvijo pogodbe z delodajalcem od tega pridobiti dokazilo, da izvajalec spoštuje delovnopravno zakonodajo, da plačuje prispevke in da tudi za njega veljajo kolektivne pogodbe. Če tega ne bo, bomo ostali priče sužnjelastniških odnosov delodajalcev, ki dandanes gradijo piramide novodobnih faraonov, meni Semolič.
Delavci priklenjeni na delodajalca
Goran Lukič je dodal, da je primer delavcev Prenove vzorec, ki se pojavlja po vsej državi in ne le migrantom. "Na vprašanje, zakaj so čakali celih 15 mesecev, so mi delavci odgovorili, da so čakali na delovno dovoljenje. Zakon namreč veleva, da mora biti delavec, ki želi pridobiti delovno dovoljenje, kar dve leti neprekinjeno zaposlen pri istem delodajalcu, kar pomeni, da so delavci dobesedno priklenjeni na delodajalca," opozarja.
Izločiti vsa podjetja, ki kršijo zakonodajo!
Iz sistema javnega naročanja bi bilo treba izločiti vsa podjetja, ki kršijo delovnopravno zakonodajo, so prepričani predstavniki delavcev. Kritični pa so tudi do socialnega sporazuma med Slovenijo in BIH, saj lahko delavci migranti nadomestilo plač pridobijo le, če imajo tukaj prijavljeno stalno prebivališče, kar pa večina nima. Dodaja, da bi morala država po 50 dneh zamude plač delavcem zagotoviti denarno nadomestilo, s katerim bi si ti lahko zagotovili vsaj najnujnejše življenjske potrebščine. "Na področju urejanja bivalnih prostorov za tuje delavce pa se ne dogaja nič," še pravi in dodaja, da je moralna odgovornost Slovenije, da to zakonsko uredi.
Delavci Prenove so se po razgovorih s sindikalisti odpravili nazaj v Kočevje. Kot pravijo, se bodo vrnili v stare bivalne prostore ter vztrajali s tožbami zoper podjetja v lasti Zorana Perkoviča.
Ministrstvo je včeraj delavcem ponudilo 262 evrov socialne pomoči, enak znesek pa je ponudil še sindikat. "Vsak bo dobil malo več kot 400 evrov, kar nam bo zadostovalo toliko časa, dokler si ne najdemo novega dela," pravijo delavci. Poleg tega ministrstvo vodi tudi postopek pridobivanja osebnega delovnega dovoljenja, hkrati pa je obljubilo delavcem pomagati v 30 dneh poiskati novega delodajalca.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.