Krajani Mlake in Tenetiš, ki živijo v bližini kranjske deponije, so danes na protestnem shodu zahtevali zaprtje odlagališča, ki mu je z 31. oktobrom poteklo obratovalno dovoljenje. Shod več kot 300 krajanov je potekal mirno, saj Komunala Kranj, ki čaka na podaljšanje dovoljenja za obratovanje deponije, ni dovažala odpadkov.
Podaljašnje obratovanja deponije?
Že desetletja si krajani Tenetiš in Mlake prizadevajo za zaprtje in sanacijo deponije. Pred dvema letoma so preprečili, da bi se deponija širila proti bivališčem, pred dvema dnevoma pa so dočakali zaprtje deponije. Agencija za okolje, ki podeljuje okoljevarstvena dovoljenja, namreč še ni odločila, ali bo deponiji Tenetiše na podlagi vloge, ki jo je občina vložila že maja, podaljšala obratovanje deponije do leta 2009. Čeprav so na občini pričakovali, da bo dovoljenje že izdano, pa sta postopek izdaje zaustavili dve pritožbi, ki sta na agencijo prispeli v torek. Tako imata na Gorenjskem dovoljenje za odlaganje odpadkov le deponiji Mala Mežakla na Jesenicah in Kovor v Tržiču.
Krajani opozarjajo na onesnaževanje
Krajani so sicer prepričani, da kranjska občina in komunala dovoljenja ne bosta dobili, saj po njihovem mnenju deponija na tem mestu ne more obratovati. Monitoringi namreč kažejo na preseganje različnih okoljevarstvenih standardov. Še posebej velik problem pa je onesnaženje voda in hud smrad, na katerega bližnji prebivalci še posebej opozarjajo v vročih poletnih dneh. "Sploh ne vem, kako bi lahko komunala lahko dobila dovoljenje, saj so meritve pokazale, da so v nekaterih kazalcih dovoljene vrednosti presežene za tisočkrat," je poudarila članica civilne iniciative krajanov Tenetiš in Mlake ter Društva za ohranitev Udin Boršta Marija Kavčič.
Kot je pojasnil Miran Hude iz Mlake, ki je tudi predsednik društva za ohranitev Udin Boršta, sedaj krajani zahtevajo, da se pripravi in začne izvajati program sanacije, saj jih emisije iz odlagališča vsak dan zastrupljajo. Poleg tega zahtevajo izredno sejo mestnega sveta, na kateri naj svetniki sprejmejo, da tu nikdar več ne bo deponije ali centra za ravnanje z odpadki. Želijo, da bi se občina in komunala zavezali, da se na tem zaščitenem območju v naravnem parku izvajajo samo aktivnosti, ki so v skladu z okoljem in usklajene z željami lokalnih prebivalcev.
"Veliko lokacij obstaja, ki bi z veseljem sprejele te smeti, ker pa se je občina tako pozno spomnila, da mora nekam drugam odvažati smeti, bo sklenila zelo drage pogodbe," je opozoril Hude in dodal, da se z občino ne da pogovarjati o sanaciji odlagališča. "Od občine nismo deležni nobenega spoštovanja ampak samo izigravanje že 35 let. Svoj davek smo občini in državi že plačali in sedaj hočemo zdravo življenjsko okolje," je dodala Kavčičeva.
Današnji javni shod je varovala tudi policija, pa čeprav dogodek ni bil prijavljen. Kot je povedal policijski inšpektor Boštjan Omrzel, bodo zoper organizatorje napisali kazni, saj gre za kršitev zakona o javnem zbiranju. Sicer pa so policisti ocenili, da gre za miren shod in da drugih kršitev ni bilo.
Komunala Kranj, ki skrbi za odvoz odpadkov občin Kranj, Cerklje, Šenčur, Naklo, Preddvor in Jezersko, je sklenila pogodbo za odvoz v Kovor. Vendar pa je odlaganje odpadkov na tržiško deponijo štirikrat dražje, kot je bilo deponiranje v Tenetišah, je na današnji novinarski konferenci opozoril direktor Komunale Kranj Ivan Hočevar, ki pričakuje, da bo dovoljenje Tenetišam kmalu podaljšano.
Podžupan mestne občine Kranj Stane Štravs je pojasnil, da Komunala Kranj danes ni odvažala smeti na deponijo Tenetiše, ker ne želi nobenih konfliktov z lokalnim prebivalstvom. Zato je Komunala Kranj z deponijo Kovor sklenila pogodbo, po kateri bo v tržiško občino odvažala smeti, dokler ne bo podaljšano okoljevarstveno dovoljenje deponiji Tenetiše.
Na deponijo v Kovorju bo kranjska komunala odvažala le del odpadkov, pet do šest kamionov od 30 kamionov dnevno, je za 24ur.com pojasnil tržiški župan Borut Sajovic. "V bistvu gre za pomoč naše občine občini Kranj," je še dodal Sajovic.
Kranjski podžupan Štravs pričakuje, da bo dovoljenje deponiji Tenetiše izdano v kratkem, predvidoma že danes, ko je Komunala Kranj prejela odločbo, s katero je bila zavrnjena še ena zahteva enega izmed krajanov, da postane stranka v postopku za izdajo dovoljenja.
V primeru, da deponija Tenetiše ne bo dobila podaljšanja obratovalnega dovoljenja, bo morala komunala še naprej voziti smeti v Kovor, kjer pa so stroški za odlaganje štirikrat višji kot v Tenetišah. "Trenutno je strošek tedenskega odvoza za štiričlansko družino s 120-litrsko posodo za odpadke osem evrov, za odvoz na Kovor pa bi bilo 31 evrov," je povedal Štravs. Hočevar je pojasnil, da bodo v tem primeru pripravili analizo stroškov in predlagali povišanje cen občanom za odvoz odpadkov.
Prihodnjo nedeljo, 11. novembra, bodo občani mestne občine Kranj odločali o umestitvi regijskega centra za ravnanje z odpadki na območje obstoječe deponije Tenetiše. Tudi upravno sodišče je namreč zavrglo tožbo o tem, da naj bi bil sklican referendum v neskladju z ustavo, je dejal direktor občinske uprave Aleš Sladojevič.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.