Predsednik koprskega okrožnega sodišča Bogomir Horvat odhaja med odvetnike. Kot nam je potrdil tudi predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Miha Kozinc je bila njegova vloga pozitivno rešena, prisegel pa bo, ko bo predložil razrešnico s sedanje funkcije. Franci Matoz, odvetnik koprskega župana Borisa Popoviča, pa je potrdil, da bo Horvat od konca januarja dalje odvetnik v Matozovi pisarni. Zato se znova pojavljajo dvomi o Hrovatovi nepristranskosti.
Spomnimo, koprsko sodišče je septembra letos koprskega župana, njegovo soprogo ter sestro oprostilo obtožb utaje davkov. Sodba še ni pravnomočna. Tožilstvo se je namreč pritožilo, zadeva pa je trenutno na višjem sodišču v Kopru.
Popovičev odvetnik Franci Matoz je za 24ur.com novico o okrepitvah potrdil. "To je res. Zelo sem vesel in zadovoljen, da se je gospod magister Bogomir Horvat odločil, da postane eden od družbenikov v moji odvetniški družbi,“ je dejal. Dodal je, da bo Horvat kot izkušen strokovnjak za civilno pravo prevzel vodilno vlogo v družbi na tem področju, s Popovičem se tako ne bo ukvarjal. Sicer pa vse obtožbe o domnevnih nepravilnostih na sojenju koprskemu županu zavrača. "Obtožbe zanikam, so izmišljene, neutemeljene,“ pravi in dodaja, da se noben racionalen človek v trenutku, ko sodba še ni pravnomočna, ne bi odločil tako, kot se je Horvat, če bi bilo kar koli spornega.
Koprsko okrožno sodišče uradno še ni bilo obveščeno, da Horvat odhaja med odvetnike. "Predsednik opravlja svojo funkcijo, mandat pa mu poteče januarja 2008,“ je v sporočilu zapisal podpredsednik Matevž Gros.
O čem so se pogovarjali na srečanjih?
Leta 2003, ko so kriminalisti prisluškovali Popoviču, naj bi med drugim ujeli, kako mu odvetnik Franci Matoz sporoča, naj se ne sekira, da je govoril s šefom in da se bodo sestali, so poročali številni mediji. Z besedo šef naj bi mislil prav Horvata. Sodnica je prisluhe izločila iz sodnega postopka, prepričana, da jih je policija pridobila nezakonito.
Da so se v času procesa večkrat sestali, Popovič, Matoz in Horvat priznavajo, zavračajo pa očitke o dogovarjanju o razsodbi ali celo podkupovanju. Srečanja naj bi bila poslovne narave, Horvat pa je zatrdil, da se s Popovičem nikoli ni pogovarjal o sodnih zadevah ter da nikoli ni ne on ne kdo drug poskušal vplivati na njegove odločitve ali ga celo podkupiti.
Zaradi teh srečanj je koprska stranka Oljka Horvata celo pozvala k odstopu zaradi dvoma o nepristranskosti sojenja, predsednik Vrhovnega sodišča pa je Okrožno sodišče v Kopru zaprosil za pojasnilo, ali so bila spoštovana načela vrstnega reda pri dodeljevanju zadeve. A tako Popovič kot koprsko sodišče sta že v začetku hotela primer prestaviti v drug kraj. Kakor koli, med pravniki velja pravilo, da sodišče ne sme nikoli zbujati dvomov o pristranskosti.
Kos: Zadeva bi morala vzbuditi sum
Komisija za preprečevanje korupcije, ki ga vodi Drago Kos, je septembra dobila prijavo zoper ravnanje Horvata v primeru Popovič. Kot je v pogovoru za 24ur.com dejal Kos, so se takrat odločili, da bodo počakali, da svoje postopke najprej izpelje pravosodje. Vrhovno sodišče namreč še preverja očitka na račun Horvata. Zagotovil pa je, da jih bo znova pozval, naj komisiji posredujejo svoje odločitve.
Kos se sicer strinja, da ni zakonske podlage, ki bi predsedniku koprskega sodišča onemogočala selitev med Popovičeve odvetnike, vendar pa bi po njegovem primer "moral vzbuditi pozornost pri pravosodnih organih samih, ki bi morali preveriti pravilnost postopkov zoper stranke, ki jih je zastopal Horvatov novi delodajalec“.
Testen: Prestop je pravno gledano čist
Predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, ki je za Horvatov odhod v odvetniško družbo Matoz izvedel iz medijev, se strinja s Kosom. Prestop sam po sebi ni sporen in tudi okoliščina, da se nekdanji sodnik ali predsednik sodišča zaposli v odvetniški družbi, ki je dotlej zastopala stranke v postopkih pred sodiščem, na katerem je sodil oziroma ga je vodil, sama po sebi ne more postavljati pod vprašaj zakonitosti teh postopkov oziroma izdanih odločb, meni. "Drugo vprašanje pa je, ali takšno ravnanje morda krni videz (ne)pristranskosti sodišča. Vendar zoper to niso predvidena nikakršna pravna sredstva," je poudaril predsednik vrhovnega sodišča. Kot je še dejal, je Horvat na bolniški, zato resničnosti informacije ni mogel preveriti.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.