Slovenija

Namesto na bolniški v Trstu po nakupih

Ljubljana, 27. 10. 2008 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Primož Jambrek
Komentarji
73

Kaj vse počnejo slovenski detektivi, smo lahko videli, ko smo pri delu spremljali detektiva Janka Trivunoviča. Dan smo pričeli zgodaj zjutraj, ko smo preverjali kršenje bolniške odsotnosti.

Detektivsko značko podeli detektivska zbornica Slovenije. Detektiv pa je lahko vsak slovenski državljan, ki ni bil kaznovan, ima višjo ali visoko izobrazbo in opravi detektivski izpit.
Detektivsko značko podeli detektivska zbornica Slovenije. Detektiv pa je lahko vsak slovenski državljan, ki ni bil kaznovan, ima višjo ali visoko izobrazbo in opravi detektivski izpit. FOTO: 24ur.com

Detektivi pri svojem delu ne smejo raziskovati kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, torej tistih, za katere je pristojna policija. Poleg tega pri svojem delu ne smejo uporabljati policijskih metod, na primer tajnega sledenja. To pomeni, da ne morejo pridobiti naloga za prisluškovanje, za dalj časa trajajoče sledenje, pri odkrivanju ne smejo uporabljati avdiovizualnih pripomočkov, nikakor pa ne morejo pridobiti naloga za vstop v stanovanje.

Pri svojem delu se morajo zato znajti drugače in pridobivati informacije po drugih poteh, kot to lahko počne policija.

Najpogosteje preverjajo detektivi pri nas kršenje bolniškega staleža, pravice do potnih stroškov, vročajo sodne pozive, iščejo pogrešane osebe, preverjajo premoženjsko stanje in odkrivajo zavarovalniške goljufije. Kot je povedal zasebni detektiv in predsednik detektivske zbornice Janko Trivunovič, so nekateri detektivi prav specializirani za odkrivanje slednjih. Lahko pa detektivi sodelujejo pri opravljanju poligrafskih testiranj in opravljajo protiprislušne preglede.

Janko Trivunovič je zasebni detektiv in predsednik detektivske zbornice.
Janko Trivunovič je zasebni detektiv in predsednik detektivske zbornice. FOTO: 24ur.com

Največ pa dejansko delajo na preverjanju bolniških staležev in prevozev na delo, iskanju oseb za vročanje sodne pošte, preverjanju premoženjskega stanja in odkrivanju zavarovalniških goljufij.

Poleg tega ne smejo delati za državne organe. Sprejet pa je bil poseben pravilnik, ki jim omogoča, da delajo za sodišča. Za njih namreč iščejo osebe za vročanje sodne pošte, torej razne pozive na sodne obravnave, zaslišanja in podobno. Na tem področju so detektivi, kot je povedal Trivunovič, zelo uspešni, bolj od policije in sodnih vročevalcev.

Detektiva se sicer lahko najame za preverjanje nezvestobe, vendar je takih primerov pri nas malo, je pojasnil Trivunovič. Verjetno zato, ker nezvestoba ni stvar, ki bi pri ločitvenem postopku vplivala na sodišče. Tako je lahko morda le v pomoč osebi, da se odloči za ločitev.

Detektivi si želijo boljšega sodelovanja s policijo

Z detektivom Trivunovičem smo preživeli zanimiv dan, v katerem smo lahko videli, kaj vse delajo detektivi.
Z detektivom Trivunovičem smo preživeli zanimiv dan, v katerem smo lahko videli, kaj vse delajo detektivi. FOTO: 24ur.com

Poleg omenjenega pa detektivi lahko raziskujejo določena kazniva dejanja, ki se preganjajo na zasebno tožbo. Poleg tega lahko iščejo ukradene predmete. Iskanje predmetov pa jih večinoma pripelje tudi do storilca. V primeru, da pridejo do kakšnih informacij, ki bi lahko koristile policijski preiskavi, so dolžni o tem obvestiti policijo. Vendar pa kriminalisti in policisti ne delijo informacij z njimi. Na tem področju bi si detektivi želeli boljšega sodelovanja. Kot je pojasnil Trivunovič, se namreč zgodi, da dva organa raziskujeta isti primer, informacije pa ne krožijo. Na primer, ko iščejo pogrešane osebe. Če bi na tem področju sodelovali, bi bili rezultati lahko boljši. Poleg tega si detektivi prizadevajo tudi, da bi imeli možnost raziskovati določena kazniva dejanja, ki se preganjajo na predlog. Ta so statistično najmanj razsikana in jih je tudi največ, pravi Trivunovič. Čeprav meni, da jih država tu ne bo spustila zraven.

Sicer pa se tudi Trivunovič, ki je sam nekdanji policist, strinja, da je detektiv pridobitniška dejavnost in da je meje med njimi in policisti tudi zato treba ohraniti.

Kdaj je sledenje kaznivo?

Zjutraj smo se z detektivom odpravili preverjat, ali zaposleni kršijo pravico do potnih stroškov.
Zjutraj smo se z detektivom odpravili preverjat, ali zaposleni kršijo pravico do potnih stroškov. FOTO: 24ur.com

Pred časom je kar nekaj prahu dvignil primer, ko je detektiv sledil dvema uslužbencema Vinakoper in nekdanji direktorici Primorskih novic. Njihovi delodajalci so detektivu (po neuradnih podatkih naj bi šlo za Ljuba Trbižana) naročili, da preverja morebitne kršitve bolniškega staleža. Trbižan je kršitve odkril, jih pri tem posnel, delodajalci pa so dokaze uporabili kot krivdni razlog za izredno odpoved delovnega razmerja. Policija pa je detektiva, zaradi suma, da je pri tem ravnal nezakonito, ovadila. Prav tako pa naj bi kriminalisti ovadili odvetnika Francija Matoza, direktorja Vinakoper Nevja Pucerja in direktorico Primorskih novic. Slednja je o primeru obvestila tudi protikorupcijsko komisijo. Kot nam je pojasnil predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos, je v tem primeru šlo za korupcijo. Čeprav so na komisiji mnenja, da bi detektivi morali dobiti več pooblastil, pa je po zakonu, kakršen je sedaj v veljavi, v tem primeru šlo za korupcijo, menijo na komisiji. Uradno stališče detektivske zbornice pa je, da detektiv Trbižan v tem primeru ni razvnal protizakonito.

Trivunovič pravi, da ima delodajalec pravico, da preverja, kaj se dogaja v času bolniškega staleža in glede potnih stroškov pri prevozih na delo. Pri tem pa detekivi ne smejo prestopiti svojih pooblastil. To pomeni, da lahko zbirajo informacije, ne smejo pa opravljati tajnega sledenja in drugih prepovedanih metod. Če snemajo zaposlene, lahko to storijo le na javnih mestih, ne pa na primer v zasebnih prostorih.

Kot je še povedal, jih podjetja večinoma najamejo le, če imajo utemeljen sum, da zaposleni krši zakon. Tako jih že sami oskrbijo z veliko informacijami, v približno 90 odstotkov primerov pa se ta sum tudi potrdi, je še povedal.

Pri nas imamo dober zakon, a bi želeli določene spremembe

Stereotip detektiva je branje časopisa v parku. Dejansko pa to tehniko detektivi zelo malo uporabljajo.
Stereotip detektiva je branje časopisa v parku. Dejansko pa to tehniko detektivi zelo malo uporabljajo. FOTO: 24ur.com

Sicer pa pravi Trivunovič, da imamo pri nas dober zakon o detektviski dejavnosti in dobro organizirano detektivsko zbornico. Po njej se zgledujejo tudi v nekaterih tujih državah, na primer na Madžarskem.

Protiprislušni pregledi

Detektive včasih najamejo tudi podjetja, ki želijo preveriti zlorabo notranjih informacij. Tako lahko pregledajo prostore, če se v njih prisluškuje. Detektiv Trivunovič je pri tem pojasnil, da gre tu le za odkrivanje amaterskih prisluškovalnih naprav, in ne za tiste, ki bi jih na primer postavila policija. Teh naprav tudi če bi jih našli, ne bi smeli odstraniti ali se kakor koli drugače vmešati v preiskavo. Poleg tega so policijske naprave preveč sofisticirane, da bi jih detektivi našli. Trivunovič je razložil, da so imeli primer, ko so se štirje člani uprave pogovarjali med seboj, kmalu za tem pa jih je že klical nekdo iz podjetja in je vedel, kaj so se zmenili. V tem primeru so odkrili, da je nekdo prisluškoval. Če odkrijejo takšno kršenje zakona morajo seveda zadevo prijaviti tudi policiji.

Je pa bilo tudi v času afere “Čista lopata” s strani podjetij naročenih veliko protiprislušnih pregledov, vendar prisluškovalnih naprav dejansko niso nikjer našli, se še spominja Trivunovič.

Kdo je lahko detektiv?

Detektiv je lahko vsak slovenski državljan, ki ni bil obsojen za kakšno kaznivo dejanje in ni v postopku. Poleg tega mora imeti najmanj višjo ali visoko šolo, uspešno pa mora opraviti tudi detektivski izpit. Postopke vodi detektivska zbornica, v komisiji pa so tudi predstavniki ministrstva za notranje zadeve. Cena detektviske ure se giblje okoli 40 evrov.




UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (73)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

resslovenka
28. 10. 2008 14.02
Mene pa samo zanima ali je sledenje zakonsko dovoljeno. Vsajka bolezen je osebna zadeva, ki se enega \"detektiva\" prav nič ne tiče. Bojzi Če imate toliko invalidskih upokojitev in na sploh bolniških izostankov, je nekaj hudo narobe s tem podjetjem. Zadovoljni ljudje pač ne izkoriščajo bolniške odsotnosti. Je pa takšnih na žalost vse manj. Najbrž bodo morali delodajalci tudi pri sebi razčistisi določene stvari.
titovka
27. 10. 2008 20.56
bojzi, a si kdaj sploh kaj delal?????as skoz na bolniški???
titovka
27. 10. 2008 20.55
hahahahhahaahhaha bojzi komunajzar...hahahhaah???
jj-fan
27. 10. 2008 20.21
tonček debilček....lepo te prosim, pusti Rupla naj gre končno v pokoj, in naj se enkrat odklopi od svoje večne službe za narod in narod mu bo končno hvaležen
Tonček Balonček
27. 10. 2008 19.56
Bojzi, ti si komunajzar, delat pojdi, pa tiho bodi, čakaj na detektiva, teh delomrznežev ne morem več trpeti, pa Strojanovi in podobni! Pogelj Rupla, lahko bi šel v pokoj, pa ej narodu še vedno na razpolago!!
Bojzi
27. 10. 2008 19.45
V našem podjetju ne pomnim, pa smo firma z več kot 5000 zaposlenimi , da bi kdo šel normalno v pokoj. Večina jih gre invalidsko, ali pa na čakanje. Smo prava tovarna invalidov. In procent bolniške, porazen, nas samo bolniška letnoi stane milione evrov. Samo ne, ker je v prvi vrsti dobiček, je potrebno delavca uničit do kraja, potem pa na cesto. Ne bom omenjal podjetja, ker se boste zgrozili, ker po medijih se prikazuje kot ugledno , humano podjetje.
Bojzi
27. 10. 2008 19.38
Kar je najhuje, delodajalci, menedžerči, direktorji, ki pošiljajo kontrole, kdo pa njim pošlje kontrolo bolniše. Pri nam si še ur ne beležijo na uri, prihajajo in odhajajo brez kontrole, niti 6 ur ne delajo. Smo pa priznana in visokokotirana firma, z najslabšimi človeškimi odnosi. Pravice so kršene dnevno. Da bi pa prišla kdaj kakšna kontrola medčloveških odnosov in pa ali je delo na meji humanega, tega pa ni. To bi morali narediti sindikati, pa nimajo muda. Mobing, šikaniranje, brez tega v slovenskih podjetij ne gre več Samo z tožbami zaradi mobinga bi delavci marsikatero podjetje, vsaj našo spravili na kant.
dr.psiho
27. 10. 2008 19.10
ja kmalu bo kot v srednjem veku! če neodgovarjaš delodejalcu pač si na cesti,gol ,bos,suh in še dolžan boš bivšemu delodejalcu! vse pravice iz bolniškega staleža so danes ogrožene in kmalu tudi za naše politikebodo nesprejemljive! delal boš dokler lahko, kasneje te pač noben nerabi! enostavno kdo rabi kripla na firmi! to so samo stroški!pa kaka bolniška? kdo gre na bolniško ,naj da odpoved in ko bo zdrav naj si sam poišče posel! Tako je razmišlajnje kapitala
fantodfare
27. 10. 2008 17.23
Kaj pa šefi, ki delajo med svojim delovnim časom, svoje privat biznise!!!
mirjana.ck@siol.net
27. 10. 2008 16.33
Pa še zakon o mobbingu, ki so nam ga ponudili v sklopu celotnega paketa novega kazenskega zakonika,..tako imajo izgovor, da je zaradi nesprejetega skropucala izostal tudi ta zakon,...v Italiji (FVG) je bil sprejet 2005 in lahko vam povem, da je zelo zanimivo prebrati, ...pa bi se marsikateri samozvani delodajalec (javni sektor) trikrat premislil preden bi začel zlorabljati svoj položaj,..a za to je potrebna tudi pravna država
Tonček Balonček
27. 10. 2008 16.27
Jasno je, da gre za šikaniranje, ki z ekonomijo nima nobene zveze, te stvari se da reševati z normalnimi ukrepi, ne pa s privatnimi detektivi!
mirjana.ck@siol.net
27. 10. 2008 16.22
In v čem je point za delodajalce v privatnem sektorju? Dobili so enostavno rešitev kako se rešiti delavca, ki je morda celo v njihovi firmi zbolel, pa ne daje več zaželjenih rezultatov. Tako ga masirajo, dokler ne odide na bolniško,...nakar ga zasačijo, k, je šel morda na kratek sprehod (bolniška z neomejenim gibanjem),...in tako mu dodeli izredno odpoved po krivdnem razlogu ter se reši vseh \"nepotrebnih\" stroškov...odpravnine....
DarthRevan
27. 10. 2008 16.22
Mirjana, se strinjam, dober delodajalec bo imel v interesu uporabniku prijazno delovno okolje, da bodo njegovi delavci z veseljem v službo hodili, in tako bodo tudi delali bolje! Delodajalca, ki je ustvaril okolje, ki je delavcem v breme in ki z odporom hodijo potem v službo pa tudi detektiv ne bo rešil.
mirjana.ck@siol.net
27. 10. 2008 16.19
Ko je Viran napovedal ta famozni zakon, je dejal, da sicer popolnoma zaupa Slovencem,...a dogaja se da ljudje na položajih v javnem sektorju hudo kršijo pravila s potnimi stroški, ko si mastno zaračunavajo kilometrine, a živvijo dejansko v Ljubljani. Ko je po sprejetju zakona (po principu šušte v parlamentu) bila neka dokumentarna oddaja je kazala dve revici iz fabrike, ki sta med bolniško okopavala vrtičk, ...krompirja...pa to še ni vse,...detektiv ju je zasačil tudi pri čebuli, radičku...sramota od sramote.
Tonček Balonček
27. 10. 2008 16.15
Osebni zdravnik ima pač diskrecijsko pravico do priznanja bolniškega staleža, kasneje pač komisija! Kako anj detektiv preverja upravičenost, če pojma nima, kaj pacientu je in kakšna navodila ima od zdravnika?
MILEVOLLIDISCO
27. 10. 2008 16.13
janezjahelcek: Vem da so plačani zelo dobro, ampak to je največa tragedija te zgodbe !!!!!!
mirjana.ck@siol.net
27. 10. 2008 16.06
delodajalec,..po svoje imate prav,..pa vendar je znano, da so delavci podvrženi čedalje večjim pritiskom, šikani....seveda govortim predvsem o javnem sektorju...tam se lahko igračkamo do onemoglosti (delavca) s tripelcem od pravne države. In to je druga plat medalije. Prepričana sem, da se dober selodajalec zaveda pomena dobrih delavnih pogojev v lastnem podjetju,m saj je zadovoljen delavec veliko manj bolan od takozvanih \"bleferjev\",...
DarthRevan
27. 10. 2008 16.04
Hja, če je človek bolan ne pomeni da mora 24/7 ležat v postelji, ane. Naj se preverja ali je res bolan, ne pa kaj počne.
Tonček Balonček
27. 10. 2008 16.02
Nikakor nekateri ne morejo raumeti, da z zalezovanjem delavcev na bolniški delodajalec ne bo dosegel ničesar, razen v izjemnih primerih. Če ne ve, zaradi kakšnih bolezni si na bolniški in kakšna so navosila zdarvnika, si s podatkom, da te je videl na Šmarni gori ali v trstu, nima kaj pomagati! Zakaj ne bi bil npr. na Hvaru, če imam akutni bronhitis ali na Voglu, če sem depresiven! in pregorel od dela? Naj bis edel doma in čakal na detektiva?
Delodajalec
27. 10. 2008 16.00
DRAGI MOJI, DA VAM, OSVETLIM OZADJE : NAD TRIDESET DNI BOLNIŠKE KRIJE DRŽAVA, MI DELODAJALCI SE BORIMO PROTI TISTIM PACIENTOM, KI 29 DAN BOLNIŠKE ČUDEŽNO OZDRAVIJO ZA DVA DNI, POTEM PA SPET ZBOLIJO ZA 29 DNI. TAKI DRŽAVE NE ZANIMAJO,M KER JIH MORA 100 FINANCIRAT FIRMA. ČI BI JIH VZDRŽEVALA DRŽAVA, BI IMELI 1000 POOBLAŠČENIH DETEKTIVOV SAMO ZA TE PRIMERE IN TO PLAČANE IZ DAVKOPLAČEVALSKEGA DENARJA.