Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je zavrnila predlog finančnega načrta zavoda za leto 2010, zavrnili pa so tudi predlog upravnega odbora za prenos dela obveznosti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja na prostovoljne zdravstvene zavarovalnice.
Na to se je jezno odzval minister za zdravstvo Borut Miklavčič, ki pravi, da bodo zaradi tega imele večje dobičke zavarovalnice, ki bodo skupščino kot edine zapustile vesele. S tem ukrepom naj bi po ocenah strokovnih služb v primeru, da bi bil izglasovan, namreč prihranili 10 milijonov evrov letno.
Predstavnica upokojencev v skupščini Silva Gorjup v razpravi menila, da bi bilo 'nehigienično' sprejeti predlog, po katerem bi se del obveznosti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja prenesel na prostovoljne zdravstvene zavarovalnice, saj se zavarovanci kar naprej odpovedujejo svojim pravicam iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Opozorila je tudi, da ni zagotovila, da se na ta račun ne bi zvišala premija za prostovoljno zdravstveno zavarovanje.
Miklavčič je tako trditev zavrnil. Kot je dejal, ne more razumeti zavrnitve omenjenega predloga s strani sindikatov, ko pa so direktorji prostovoljnih zdravstvenih zavarovalnic zagotovili, da premij dodatnega zdravstvenega zavarovanja ne bodo povišali.
Po glasovanju je člane skupščine pozval k ponovnem premisleku glede predlaganega sklepa. Prepričan je, da bo ta denar namesto za potrebe zavarovancev šel v dobiček prostovoljnih zdravstvenih zavarovalnic, medtem ko bodo zavarovanci trpeli.
Upravni odbor zavoda je skupščini tudi predlagal sprejem dodatnega ukrepa za zagotavljanje finančne vzdržnosti obveznega zdravstvenega zavarovanja, po katerem se plačilo zadnjega dela mesečnih predplačil izvajalcem zdravstvenih storitev selektivno po izvajalcih prestavi na prvi delovni dan naslednjega meseca. Skupščina je tudi ta predlog zavrnila.
Zavrnili tudi finančni načrt
Zavrnili so tudi predloge dopolnil na predlagan finančni načrt, ki so jih danes vložili vladni predstavniki v skupščini. ZZZS je že letos uvedel številne varčevalne ukrepe, zaostrene gospodarske razmere so namreč zmanjšale prilive v zdravstveno blagajno. Dodatno je razmere v blagajni zavoda zaostrilo tudi lansko povišanje plač v javnem sektorju.
Direktor zavoda Samo Fakin ob tem meni, da je finančni načrt kompromis upravnega odbora med vsemi možnimi slabimi različicami in še zadnji poskus, da bi ohranili stabilnost tega sistema. Za prihodnje leto pa je napovedal precej zapletov s financiranjem. Sicer zavarovanci zaradi tega ne bodo oškodovani, saj bodo storitve še vedno v istem obsegu, medtem ko bodo izvajalci prikrajšani, je napovedal. Kot je dejal, nekateri potiskajo zavod in s tem slovenske davkoplačevalce v zadolževanje.
Pripombe s strani zavarovancev na finančni načrt so se nanašale predvsem na stroške, predvidene za delovanje zavoda, na izterjave neplačanih prispevkov ter vloge davčnega urada pri izterjavi zapadlih prispevkov.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.