"Šiško ne ve, da so v znaku belega štajerskega panterja Nemci med drugo svetovno vojno ponemčevali štajerske Slovence," naj je povedal arheolog Andrej Pleterski iz Znanstveno raziskovalnega centra SAZU. "To je pravi absurd njegove varde. Vprašajte živeče pripradnike predvojne generacije na Štajerskem," dodaja Pleterski.
Belega panterja Šiško prevzel iz grba Štajerske
Andrej Šiško nam je sicer že v prvih pogovorih, v katerih je pojasnjeval urjenje in delovanje Štajerske varde, dejal, da beli panter na bojni zastavi njegove varde izvira iz grba dežele Štajerske iz srednjega veka. Danes ga še vedno najdemo v grbu Gradca, glavnega mesta avstrijske Štajerske.
Na urjenju varde, ki je razburkalo slovensko javnost, je Šiško v nagovoru svojim članom napovedal, da bodo "naredili Triglav panterjev".
Slovensko vojsko je takrat imenoval črni panter, policijo pa rdeči in ju pozval, naj se vardi pridružita. Ironično, pri vseh treh panterjih ima prste vmes prav Šiško, ki je trenutno priprt tudi zaradi suma ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve.
Šiško nekoč že 'akademski' pomočnik policije
Po sledeh panterjev v slovenski zgodovini smo se odpravili tudi sami in ugotovili, da je Šiško kot "akademski" pomočnik policije v knjigi ob 40-letnici Specialne enote opisoval "karantanskega" panterja v slovenski zgodovini in policiji pomagal upravičiti dejstvo, da so panterja izbrali za znak Specialne enote.
Da panter ni karantanski simbol se z zgodovinarjem Petrom Štihom strinja tudi arheolog Pleterski, sicer strokovnjak za karantansko obdobje. "Karantanija ni imela protokolarnih simbolov, kot sta danes recimo grb ali zastava," Pleterski zanika, da bi bil grb najstarejši karantanski simbol.
Karantanskega panterja 'infiltrirali' celo v znake varnostnih organov
Simbol karantanskega panterja so Hervardi, prek svojih strokovno neosnovanih navedb, uspeli "infiltrirati" celo v znake Slovenske vojske in policije.
Pleterski tudi opozarja, da ima lik ptičje kremplje, kozlove noge, rogato glavo in precej kosmat trup in rep, s pravim panterjem pa nima veliko skupnega.
Sodbe upravnega sodišča, ki je v odločbi znak "karantanskega" panterja določilo za simbol, ki ima v Sloveniji "poseben javni pomen", pri tem pa kot zgodovinsko dejstvo citiralo Šiškove besede s spletne strani Hervardov, Pleterski ni želel komentirati. Pravi, da sodba za strokovno vprašanje o karantanskem panterju nima pomena.
KOMENTARJI (472)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.