
Novinarji Mariborskega radia Študent (Marš) so na ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja v ponedeljek naslovili javno pismo, v katerem ga opozarjajo, da je med sobotno protestno akcijo pred Centrom za tujce v Velikem Otoku prišlo tudi do uporabe sile nad novinarji njihovega radia. Policija se je do novinarjev Marša Mateje Ratej, Boruta Osonkarja in Jospia Rotarja vedla neprofesionalno, protizakonito in jim na grob način onemogočila opravljanje službene dolžnosti, opozarjajo na Maršu ter od ministra zahtevajo pojasnila. Kot je za 24ur.com povedala Tanja Volf, odgovorna urednica radia, od ministrstva pričakujejo temeljito preiskavo.
Postojnski policisti ne želijo komentirati navedb novinarjev mariborskega radia. Na Policijski upravi Postojna incidenta z novinarji niso zabeležili. Po njihovih besedah se lahko novinarji v primeru, da si bile kršene njihove pravice, lahko pritožijo pristojnim organom. Volfova je pojasnila, da so se njihovi novinarji policistom identificirali z novinarskimi izkaznicami, a so jih ti nasilno potisnili ob zid, nad Ratejevo, ki je sicer zaposlena na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU, pa uporabili prisilni prijem.

Policisti poškodovali novinarko
Ratejeva je v ponedeljek o dogodku tudi sama pisno obvestila ministra Mateja. V pismu sporoča, da je v trenutku posredovanja specialne policijske enote čakala na telefonski klic iz Maribora za neposredno javljanje v radijski program. Policist je po besedah Ratejeve skočil iz oklepnega vozila, bliskovito pristopil do nje in jo nato z vso silo s palico odrinil v steno, pri čemer je novinarka padla in dobila lažje odrgnine.
Ratejeva meni, da je policist z neutemeljenim nasilništvom prekoračil pooblastila in grobo posegel v njeno osebno ter poklicno integriteto. Dogodek je Ratejeva prijavila na Policijski postaji v Postojni, ministra Mateja pa je v pismu prosila, da sobotno ravnanje policistov pred centrom za tujce v Velikem Otoku prouči z največjo pozornostjo. Novinarka pričakuje tudi, da bodo sproženi ustrezni postopki, ki iz tega sledijo. Po njenih besedah nečlovečnost pripadnikov policijskih enot pomeni največjo možno nevarnost za obstoj slovenske državne skupnosti, kot jo poznamo, in za pridobitve doseženih civilizacijskih norm sploh.

Ratejeva je pismo v zvezi s sobotnimi dogodki pred Centrom za tujce poslala ministru Mateju ter v vednost tudi predsedniku Društva novinarjev Slovenije Gregorju Repovžu in varuhu človekovih pravic Matjažu Hanžku. Pismo v zvezi s sobotnimi dogodki je notranjemu ministru danes poslal predstojnik Filozofskega inštituta ZRC SAZU Rado Riha, v vednost pa ga je posredoval tudi predsedniku republike Janezu Drnovšku. Riha je prepričan, da je bila Ratejeva "žrtev neupravičenega in grobega policijskega nasilja".
Riha od notranjega ministra pričakuje, da bo sprožil "vse ukrepe, ki bodo zares pojasnili, zakaj se je policist pred Centrom za tujce brez povoda in razloga fizično znašal nad mlado znanstvenico".
Generalna policijska uprava bo za notranjega ministra o sobotnem dogodku pripravila poročilo, zatem je pričakovati odziv ministra, so povedali na notranjem ministrstvu.
Policija ovadila 18 protestnikov
Policisti so kazensko ovadili 18 udeležencev sobotnega protesta zaradi različnih kršitev. Postojnski policisti so sodniku za prekrške podali sedem kazenskih ovadb za poškodovanje tuje lastnine in sedem obdolžilnih predlogov na okrajnem sodišču za prekrške zaradi žalitve uradne osebe, zaradi kršitve zakona o javnih zbiranjih so podali tri plačilne naloge in zoper neznanega storilca kazensko ovadbo za napad na uradno osebo, saj je bil v sobotni intervenciji policist rahlo poškodovan, so povedali na PU Postojna.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.