Udeleženci t. i. Shoda soočenja v Ljubljani so opozorili na problematiko sistemske korupcije v naši državi, hkrati pa izrazili podporo zahtevanim ukrepom Protikorupcijske komisije (KPK) za boj proti korupciji.
Na Prešernovem trgu se je zbralo okoli 200 ljudi, nekateri so imeli s seboj transparente. Na enem od njih, ki je bil opremljen s tremi svinjskimi glavami, je pisalo: "Janša, Janković, Bavčar – kdaj pred odgovornost?" Na drugem je kritika letela na ameriškega veleposlanika pri nas Josepha Mussomelija: "Democracies don’t start wars, but fake democracies sure do, Mussomeli", na tretjem pa na Igorja Lukšiča: "Lukšič, 14 mio evrov in Teš 6 je za tebe Piko/alo? Basta!". Opaziti je bilo tudi zastavo s stisnjeno pestjo, slovensko trobojnico z rdečo zvezdo in nekaj mask svinj. Vreme protestnikom sicer ni bilo naklonjeno, saj je deževalo.
"Dobrodošli vsi, ki vam ni vseeno za našo domovino," je zbrane pozdravil koordinator gibanja Kričač Peter Petrovčič. Najavil je predstavnico gibanja Kričač Julijano Zimic. Ta je prebrala zahteve, ki so jih zapisali že na Facebooku: popolno očiščenje koruptivne mafije iz javnega zdravstva, razrešitev vpletenih v koruptivna dejanja s funkcij, prekinitev delovnih razmerij in zaseg premoženja ob dokazani krivdi, ustanovitev javne neodvisne komisije za vodenje javnih razpisov, nabavo zdravil in medicinskih pripomočkov neposredno pri proizvajalcih (brez posrednikov), javno in transparentno objavo vseh cen, iskanje najugodnejšega proizvajalca. Poleg tega ustanovitev javne in transparentne preiskave TEŠ 6, ustanovitev javne in transparentne preiskave bančne luknje, sprejem novele Zakona o dostopu informacij javnega značaja, ki bo omogočil razkritje svetovalnih, sponzorskih in donatorskih pogodb podjetij v državni lasti. Pa tudi ustanovitev inšpekcije za področje javnih naročil z ustrezno kadrovsko strukturo izrekanja učinkovitih sankcij za kršitelje na državni in lokalni ravni, sprejem etičnega kodeksa za poslance državnega zbora ter funkcionarje vlade in ministrstev v smislu desetih božjih zapovedi (npr. ne kradi in ne dovoli krasti), sprejem zakonodaje, ki bo na podlagi sodne potrditve zlorabe položaja ali kršitve protikorupcijske zakonodaje ob zagotovljenem sodnem varstvu predvidevala sodno izvršljiv odpoklic posameznika z javne funkcije in prepoved opravljanja javne funkcije za določen ali nedoločen čas. Zahtevajo še očiščenje sodstva vseh skorumpiranih sodnikov in očiščenje organov pregona vseh skorumpiranih uslužbencev.
"Glavni namen shoda je, da strnemo naše zahteve z ultimatom vladi, da do 31. marca pripravi natančne ukrepe in zakonske spremembe ter jih predstavi širši javnosti," je povedala.
Marko Funkl iz Gibanja za dostojno službo in socialno družbo je opozoril na problem brezposelnosti in revščine v naši državi. "Za nas sta pomembni samo sedanjost in prihodnost, s preteklostjo nas ne bodo več delili," je dejal.
Lara Jankovič iz gibanja Trs pa je povedala, da v pravnih državah politiki, pri katerih ugotovijo korupcijo, odstopijo sami. Če tega ne storijo, jih v odstop prisili že najmanjši protest. Pri nas pa ni odstopil še nihče. "Zakaj? Ker so nedotakljivi. Zakaj so nedotakljivi? Ker so lahko, ker jim to pustimo. Koliko nas je danes tukaj?" je vprašala. "Premalo!" pa ji je odgovorila množica. Svoj govor je zaključila z besedami: "Smrt korupciji in pravico narodu!"
Zvrstilo se je še nekaj govorcev, nato so zažgali kup bankovcev po 500 evrov, ki seveda niso bili pravi. Fotografije si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji!
Ob koncu so organizatorji zbrane pozvali na sprehod do državnega zbora. Povorko so spremljali policisti. Množica je pred parlamentom nekaj časa žvižgala in vzklikala: "Vsi na ulice!" "Lopovi!", "Dol s korupcijo!" in "Ne bomo plačali vaše krize!", nato pa so se protestniki počasi razšli.
KOMENTARJI (397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.