Zelo topel zrak je preplavil Notranjsko in Kočevsko. V Kočevju in Osilnici je termometer ob sedmi uri zjutraj pokazal kar 14 stopinj Celzija. Le dve stopinji manj sta bili izmerjeni v Postojni, Babnem Polju in Novi vasi na Blokah. 12 stopinj Celzija je bilo tudi v Logarski dolini. Na ARSO meteorološki postaji v Kočevju je bila s 17,4 stopinje Celzija dosežena najvišja decembrska temperatura v zgodovini meritev.
V Črnomlju so med 16. in 16.30 zabeležili 20,9 stopinje Celzija, kar je le desetinko stopinje manj od slovenskega decembrskega rekorda iz leta 1989.
Na Ribniškem je medtem močan veter s sunki do 100 kilometrov na uro odkrival strehe in ruval drevesa.
Prihaja ohladitev, a sneženje bo hitro oslabelo
Marsikje bosta zelo topla tudi noč in jutrišnje dopoldne. V bolj prevetrenih krajih se temperature ne bodo spustile pod 15 stopinj Celzija. Precej hladnejši zrak se bo zadrževal v zatišnih legah na severovzhodu države, kjer bo le nekaj stopinj nad nad ničlo.
Ohladitev, ki bo tudi nižinam prinesla snežinke, nas bo po zadnjih izračunih dosegla jutri pozno popoldne in zvečer. A sneženje bo hitro oslabelo in ponehalo, zato bo po nižinah le tu in tam zapadlo nekaj centimetrov snega. Marsikje bo verjetno le malo pocukralo ali pa se sneg sploh ne bo prijel tal.
Sledila bosta dva kar mrzla in suha dneva, od torka naprej pa bo k nam spet dotekal nekoliko toplejši zrak, tako da bo ob občasnih padavinah v prihodnjem tednu po nižinah bolj kot ne spet prevladoval dež.
Močnejši nalivi in nevihte
V naslednjih 36 urah se bodo predvsem v hribovitih krajih na zahodu in severozahodu Slovenije obnavljali močnejši nalivi. Nastanejo lahko tudi posamezne nevihte.
Na širšem območju Julijskih Alp in tudi ponekod v zahodnem predalpskem hribovju lahko do jutrišnjega večera pade več kot 200, lokalno morda celo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. Močnejši nalivi bodo, kot vse kaže, zajeli tudi Zgornjo Savinjsko dolino, kjer lahko pade od 100 do 180 litrov dežja na kvadratni meter.
Reke na teh območjih bodo močneje narasle in verjetno tudi poplavile. V večjem obsegu se bodo ob sicer precej manjši količini padavin ojezerila tudi nekatera kraška polja na Notranjskem.
Pestro vremensko dogajanje bo dodatno začinil še veter. Na izpostavljenih mestih v visokogorju bodo lahko danes najmočnejši sunki jugozahodnika dosegali tudi 150 kilometrov na uro. Zelo vetrovno bo tudi v nižjih delih Notranjske in Kočevske, kjer bodo najvišje hitrosti med 70 in 90 kilometri na uro.
Oranžno opozorilo za Zgornje Posočje in Gorenjsko
Zaradi obilnih padavin se bodo reke hitro odzvale in hitro naraščale. Vipava in Kolpa se razlivata na območjih pogostih poplav, vendar v zgornjem toku že počasi upadata. Reke na Gorenjskem, v Zgornjem Posočju in v zgornjem delu porečja Savinje pa hitro naraščajo. V osrednji in vzhodni Sloveniji medtem naraščajo nekoliko počasneje.
Hidrologi na Arsu so za soboto za Zgornje Posočje in Gorenjsko izdali oranžno opozorilo, saj bodo reke močno narasle in lahko poplavljajo. Posamezne reke v osrednji Sloveniji, Krka s pritoki in Kolpa pa se bodo razlivale na območju pogostih poplav, velik bo tudi pretok Drave. Ob močnejših nalivih zlasti v jugovzhodni Sloveniji lahko poplavi tudi padavinska voda. V soboto dopoldan se lahko po najnižjih delih obale razlije tudi morje, so zapisali v hidrološkem poročilu.
Zaradi obilnejših padavin so že včeraj popoldne začele naraščati reke predvsem na jugu države. Ponoči je začela poplavljati reka Vipava v zgornjem delu Vipavske doline. Zato so zaprli cesti Ustje-Uhanje in Velike Žablje-Male Žablje. V občinskem štabu Civilne zaščite (CZ) Občine Ajdovščina pričakujejo, da bo poplavljalo tudi na območju Batuj.
"Težave so na običajnih izlivnih poplavnih mestih," je povedal poveljnik občinskega štaba CZ Ajdovščina Igor Benko. Dodal je, da naj bi po napovedih hidrologov reka Vipava naraščala nekje do 13. ure, potem pa začela počasi upadati.
V zgodnjih jutranjih urah so v Uhanjah pri Ajdovščini posredovali gasilci Gasilsko reševalnega centra Ajdovščina, ki so pomagali domačinu pri zaščiti ogrožene perjadi zaradi poplavljanja, pa je povedal direktor poklicne gasilske enote Blaž Mlečnik. Tudi na tem območju so domačini navajeni na poplavljanje ob visokem vodostaju reke Vipave, zato večjih težav ni bilo, je še poudaril.
Povečana verjetnost zemeljskih plazov
Geološki zavod Slovenije opozarja, da od danes zvečer vključno do nedelje zaradi napovedanih povečanih padavin obstaja povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov, predvsem v zahodnem delu Slovenije.
Možna je tudi reaktivacija zemeljskih plazov, ki so nastali ob nedavni ujmi. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije. Verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija.
Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.