Pred ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve je danes protestiral Danijel Spasojević, ki je zaradi napredujoče mišične distrofije od svojega 12. leta na vozičku. Zanj je vseskozi skrbela mama, a je nedavno zbolela, Dejan pa se je moral preseliti v rehabilitacijski center Soča. Tam lahko ostane le do četrtka, v ljubljanskih domovih za starejše pa naj ne bi bilo prostora zanj. Enako za svoje kapacitete zagotavljajo v Društvu distrofikov Slovenije.
Kot je dejal pred ministrstvom, hoče ostati v Ljubljani, kjer ima, kot pravi, vse, kar potrebuje – delo, avtobusni prevoz za invalide itd. Ravno zaradi ugodnosti, ki jih ima, noče na Ptuj, kjer mu sicer ponujajo bivališče. Pristojne službe ministrstva sicer iščejo različne rešitve.
Kot je v oddaji Svet na Kanalu A povedal Spasojević, so mu danes na ministrstvu ponudili dve možnosti, in sicer dom upokojencev Lipa in dom upokojencev na Ptuju. Kot pravi, ti dve možnosti zanj nista sprejemljivi, saj bi bil oddaljen od mesta, prijateljev in društvenih prevozov. Sprejemljivo bi bilo, da bi ga namestili v dom upokojencev v Ljubljani, nato pa bi si naprej urejal razmere za bivanje in delo ter aktivno življenje, je pojasnil.
V pobudi Borci za pravice hendikepiranih odločno nasprotujejo vsakršnemu poskusu, da bi 26-letnega Spasojevića premestili iz Ljubljane v negovalno bolnišnico na Ptuju. Kot so navedli v izjavi, ga podpirajo pri njegovi želji, da bi ostal v Ljubljani, saj ima tu več možnosti za "polno življenje in ustvarjanje".
Sklicujejo se na konvencijo Združenih narodov, katere podpisnica je tudi Slovenija. Konvencija pravi, da morajo imeti hendikepirani enake pravice do bivanja v skupnosti kot ostali. Od države zahteva, naj omogočijo hendikepiranim osebam polno vključitev in sodelovanje v družbi, pri čemer mora vsaka praktična pomoč temeljiti na lastnih izbirah in željah hendikepiranih.
Spasojevićeva izjava je žaljiva
V Društvu distrofikov Slovenije so v izjavi za javnost pojasnili, da je Spasojeviću decembra lani društvena komisija za socialno delo v odgovoru na njegovo vlogo za bivanje v Ljubljani ponudila pomoč pri urejanju stikov s centrom za socialno delo v Celju, kjer Spasojević stanuje, ker prostih kapacitet in osebnih asistentov za 24-urno nego v društvu pač ni.
Na ta dopis se po navedbah društva Spasojević ni odzval. Ob njegovih poznejših obiskih pa so mu znova pojasnili, da so sobe v bivalnih enotah društva zasedene in da je enako tudi na oddelku za mlajše invalide Doma starejših občanov Ljubljana Bežigrad.
Tudi Spasojevićeva izjava, da v Zavod Ponikve, kar mu je ponudilo ministrstvo, ne gre, ker je to zanj "zadnja postaja", se zdi društvu žaljiva do vseh ostalih stanovalcev in zaposlenih v zavodu.
V društvu napovedujejo, da se bodo kljub vsemu še naprej trudili pomagati Spasojeviću, sprašujejo pa se, zakaj tega ne uredi Društvo za teorijo in kulturo hendikepa (YHD).
Pečaričeva o "okoriščanju invalidskih tajkunov"
Kot pravi Elena Pečarić, so se minuli petek njegovi prijatelji in po njenih besedah "odpisani člani“ Društva distrofikov Slovenije odpravili na pogovor k predsedniku Borisu Šušteršiču in sekretarju Ivu Jakovljeviču, da bi našli rešitev v okviru javno financiranih programov za asistenco, pomoč in nego, ki naj bi jih društvo izvajalo. "A ostali smo pred zaprtimi vrati in to v času uradnih ur. Predsednik in sekretar sta se zaklenila v pisarno in nam tako preprečila pogovor ter vstop v javne društvene prostore,“ pravi in dodaja, da niso dosegli nič. "Društvo distrofikov Slovenije ima več kot 50 sob v Domu dva topola v Izoli, v celoti zgrajenega iz namenskih javnih sredstev. V Izoli imajo tudi zaposlene osebne asistente, tako da bi mu z lahkoto, seveda če bi to hoteli, vsaj začasno priskočili na pomoč. Več stanovanj imajo v lasti tudi v Ljubljani, kjer prav tako izvajajo tudi osebno asistenco,“ je zapisala in dodala, da na ministrstvu za delo družino in socialne zadeve nad tem nedopustnim ravnanjem molčijo, čeprav sofinancirajo programe osebne asistence in tudi podeljujejo status reprezentativnosti in status javnega interesa posamezni organizaciji. "Res grozljivo, kako je država prizanesljiva in razumevajoča do invalidskih tajkunov, ki se okoriščajo na račun najšibkejših,“ pravi Pečaričeva.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.