Trgovanje s pivom je najživahnejše v poletnih mesecih, v juniju, juliju in avgustu. Lani je Slovenija v teh mesecih izvozila 44 odstotkov celotnega letnega izvoza piva (od tega največ v juliju), uvozila pa 33 odstotkov celotnega letnega uvoza te pijače, je sporočil državni statistični urad.
Cene piva se v zadnjih desetih letih v Sloveniji niso bistveno spreminjale niti v gostinskih lokalih niti v trgovinah. Lani so ljubitelj v gostinskem lokalu za pol litra svetlega piva povprečno odšteli 2,93 evra. V trgovinah je bila povprečna cena za pol litra piva, izdelanega v Sloveniji, 0,88 evra.
Sicer pa je Slovenija ena večjih pridelovalk hmelja v EU – večji sta le Nemčija in Češka. Lani smo ga pri nas pridelali 2723 ton, kar je šest odstotkov več kot v letu 2019, čeprav je rasel na za osem odstotkov manjši površini kot predhodno leto. Pridelan je bil namreč na 1489 hektarih. Tudi pri proizvodnji hmelja je Slovenija predvsem izvozno usmerjena, saj večino hmelja, ki ga pridela, izvozi. Lani ga je največ izvozila v Nemčijo, in sicer 37 odstotkov vsega pridelka.
Slovenija je lani več piva izvozila kot uvozila. Izvozila ga je za 44,7 milijona evrov, kar je bilo največ v zadnjih desetih letih, uvozila pa za 26,2 milijona evrov. Vrednostno ga je izvozila za 19 odstotkov več kot v letu 2019, uvozila pa za tri odstotke manj. Največ ga je izvozila na Hrvaško (27 odstotkov), sledili sta Italija (21 odstotkov) ter Bosna in Hercegovina (21 odstotkov). Največji uvoz pa je bil iz Avstrije (40 odstotkov), Hrvaške (21 odstotkov) in Češke (devet odstotkov).
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.