Kljub temu pa so goriški študentje razočarani nad pasivnostjo mestne občine in lokalnih politikov v borbi za goriško univerzo, saj menijo, da so se stvari, v primerjavi z obalnimi kolegi, lotili diletantsko, predvsem pa prepozno. Na podobno mlačen odnos do problema so naleteli tudi pri predsedniku državnega zbora, ki v javnosti sicer podpira ločena enakovredna kampusa, hkrati pa se je očitno sprijaznil z dejstvom, da je koprski politični lobi premočan.
Vodstvo KGŠ je prepričano, da problem Goriške univerze ni zgolj lokalpatriotska "kaprica", vse bolj očitno pa se jim zdi, da vlada nima pravega dolgoročnega koncepta za razvoj visokega šolstva v domačem prostoru.
Klub goriških študentov, v katerega je včlanjenih prek 2500 študentov in dijakov, si s številnimi akcijami, okroglimi mizami in sestanki s predstavniki političnih strank in Politehnike že dalj časa javno prizadeva za razvoj visokega šolstva na severno Primorskem in za ustanovitev univerze s središčem v Novi Gorici. K njihovim pobudam sta pristopila tudi Kluba ajdovskih in tolminskih študentov, podpira pa jih tudi Forum za Goriško.
Ker se v obdobju dveh let na tem področju ni naredilo skoraj nič, izražajo v KGŠ bojazen, da se bo z ustanovitvijo univerze na Primorskem s sedežem v Kopru, dvema mastodontskima ponudnikoma znanja pridružil še tretji. Skupaj bodo tako oblikovali oligopolni trio, ki se bo najbrž še naprej požvižgal na kvaliteto ponujenega znanja.
Goriški študentje so krivdo za večino zapletov, napak in pomanjkljivost pri razvoju visokošolskega študija pripisali ministrici za šolstvo, znanost in šport, Luciji Čok in izrazili prepričanje, da bi morala ponuditi svoj odstop.