Znani televizijski voditelj in lastnik mariborske radijske postaje Net Stojan Auer je v Mariboru predstavil svoj pogled na kazenski pregon zoper njega, zaradi katerega bi moral po sodbi okrožnega sodišča v Mariboru na prestajanje enoletne zaporne kazni zaradi utaje davkov. Auer je zanikal morebiten pobeg v tujino, hkrati pa sodišču očital nepravilnosti, s katerimi naj bi bile kršene njegove pravice.
Stojan Auer je razložil, da so mu leta 1995, ko je njegova priljubljena oddaja Poglej in zadeni gostovala na nacionalni televiziji, tam dejali, da mora zaradi previsokih stroškov selitve osebja in reportažnih vozil v Maribor oddajo preseliti v Ljubljano ali pa sam najeti svojo tehniko. Povedal je, da se je odločil za slednje, pri čemer je ostal brez šolanega osebja, zaradi česar je moral sam poskrbeti za izobraževanje. V letu 1996 naj bi tako davčnim organom med drugim priložil tudi račun v višini 60 milijonov tolarjev, plačan pri nekem nemškem hotelu, v katerega pa je vštet celoten aranžma izobraževanja, vključno z najemom reportažnega vozila.
Neverodostojna priča?
Sodišče je po Auerjevih besedah ta račun zavrnilo z obrazložitvijo, da je to previsoka cena, pri tem pa verodostojnosti in resničnosti računa sploh ni šlo preverjat. Hkrati naj bi zavrnilo vse dokaze in pričanja obrambe, oprlo pa naj bi se na neverodostojno pričo, nekdanjega natakarja v hotelu, ki je medtem postal direktor in je zanikal, da bi takšen račun kadar koli izdali. Auer trdi, da je medtem že poravnal davčne obveznosti z obrestmi, za kar je odštel 35,5 milijona tolarjev, pozneje pa so ugotovili, da so mu zaračunali preveč obresti.
Auer: V zapor bom šel ponosno
V zvezi s političnim udejstvovanjem pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami je Stojan Auer dejal, da tega ni storil z namenom, da bi se izognil kazni. "Vsa dejstva kažejo, da je država dolžna meni in ne jaz njej, saj so mi zaračunali previsoke obresti. Razočaran sem nad tako državo, zato se bom tudi s pomočjo politike še naprej boril v imenu vseh podjetnikov, gospodarstva in tistih, ki delamo, ustvarjamo ter plačujemo davke, na koncu pa nam še sodijo," pravi Auer, ki dodaja, da ima dovolj podpore med ljudmi, ki bodo pripravljeni tudi protestirati pred zaporom. Morebitnega prestajanja kazni se ne boji, saj bo tja odšel ponosno in z zavedanjem, da je nedolžen.
Naslednji korak - zahteva za varstvo zakonitosti
Njegovo obrambo je prevzela odvetnica Stanka Firm Gavez, ki je bila začudena nad sodbo na prvi stopnji, saj ne more verjeti, da človeka, ki doslej ni zagrešil nobenega kaznivega dejanja in ki je dolg že odplačal, kljub mnogim olajševalnim okoliščinam obsodijo na zaporno kazen. Obsodilna tožba po njenem temelji na eni sami priči, ki ni bila verodostojna. Z Auerjem bosta zdaj izkoristila vse pravne možnosti in sta že vložila zahtevo za varstvo zakonitosti, zahtevala pa bosta tudi obnovo kazenskega postopka, saj po njenem mnenju Auerju krivda doslej ni bila dokazana.