Na PU Ljubljana so nam potrdili, da so bili policisti o omenjenem dogodku obveščeni v nedeljo popoldne. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik Tomaž Tomaževic, je v eno od zdravstvenih ustanov na območju centra Ljubljane prišla oseba, pri tem pa se je izkazala s potrdilom, izdanim na ime njene sorodnice.
Policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil zaradi suma kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti. O vseh ugotovitvah bodo obvestili pristojno državno tožilstvo.
Zdravstvena stroka je že večkrat opozorila, da je zloraba potrdil za dokazovanje izpolnjevanja pogoja PCT tako zakonsko kot etično sporna. "To je najmanj zavržno dejanje, če ne drugega, lahko bi taka dejanja kazensko preganjali," je konec oktobra dejal direktor NIJZ Milan Krek.
V UKC Ljubljana sicer lažna potrdila odkrijejo tudi pri hospitaliziranih osebah zaradi covida-19. Za zdaj so obravnavali dva tovrstna primera. Ravno zaradi zlorab pri vseh hospitaliziranih zaradi covida, ki trdijo, da so že bili cepljeni, opravijo dodatne krvne teste. Zdravljenje necepljenega bolnika, za katerega predvidevajo težji potek bolezni, je namreč lahko drugačno.
"Pri necepljenih bolnikih, ki še ne potrebujejo kisika, se lahko odločimo za zdravljenje z vnosom monoklonskih protiteles (regeneron), s tem pomagamo njihovemu imunskemu sistemu. Pri cepljenih predvidevamo, da protitelesa že imajo, in se po trenutnih smernicah za regeneron ne odločamo, izjema so bolniki z motnjo imunosti," so pojasnili za 24ur.com.
KOMENTARJI (976)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.