
V Sloveniji je večina kristjanov s polnočnicami začela s praznovanjem božiča, po cerkvah so bogoslužja pripravili že na predvečer praznika.
Ljubljanski nadškof Alojz Uran je zbranim v ljubljanski stolnici dejal, da vsak na svoj način doživlja nemoč pred velikimi problemi sveta in pred lastnimi težavami, rešitve pa pogosto iščemo v virtualnem svetu, na privlačnih prodajnih policah, v hrupu. Kot meni, v različnih oblikah bega pred resničnostjo iščemo drobce sreče, vendar potrebujemo več. Po njegovem prepričanju je božično oznanilo tisto, ki nam prinaša celovit odgovor na naša pričakovanja.
Ob tem je omenil ljudi, ki trpijo zaradi neozdravljive bolezni, otroke, ki so izgubili starše v prometni nesreči, starše, ki so jim otroci zašli v svet omame mamil in alkohola. Kot pravi Uran, nas prevzema strah pred prihodnostjo, ko vsak dan sprejemamo toliko žalostnih sporočil o nesrečah, človeškem zlu in nasilju.
Novoimenovani ljubljanski nadškof Anton Stres pa je pri polnočnici v celjski stolnici dejal, da praznik Jezusovega rojstva, božič, govori o tem, kako pomembno in dragoceno je vsako človeško življenje. Po njegovem je božič tudi praznik božje solidarnosti z nami in vabilo, naj zaupamo v soljudi in njihovo dobroto. Kot poudarja, nas božični prazniki "vabijo k solidarnosti z našimi brati in sestrami, da bi zmogli tudi mi, posebno s tistimi, ki nas tako ali drugače potrebujejo, deliti to, kar smo in kar premoremo". Iz solidarnosti po Stresovih besedah sledi zaupanje. Kot pravi, je božja solidarnost z nami navzoča v vsakem človeškem srcu, tudi če jo včasih prekrivata brezbrižnost in trdosrčnost. Tako tudi nam ne more biti vseeno, kako je z našimi brati in sestrami, zato smemo v najrazličnejših težavah in preizkušnjah zaupati tudi v soljudi, poudarja Stres.
Številne slovesnosti bodo potekale tudi čez dan. Božično mašo v celjski stolnici je vodil Stres, v mariborski stolnici je maševal tamkajšnji nadškof Franc Kramberger, dosedanji murskosoboški škof in novoimenovani mariborski nadškof pomočnik Marjan Turnšek je vodil mašo v Murski Soboti, v Kopru je vernike nagovoril koprski škof Metod Pirih v Kopru, v Novem mestu pa tamkajšnji škof Andrej Glavan.

Erniša pri božičnem bogoslužju poudaril pomen kulture miru za prihodnost človeštva
Tudi v evangeličanskih evangeličanskih cerkvah so opravljali božična bogoslužja. V Moravskih Toplicah je evangeličanski škof Geza Erniša dejal, da je mir tista kategorija in tisto blago, po katerem ljudje najbolj hrepenimo in si ga najbolj želimo. A želje in hrepenenja velikokrat ostanejo neizpolnjene in neuresničene. Opozoril je, da se nasilje vse bolj širi, nujno za človeštvo pa je, da se vzpostavi kultura ljubezni, miru in nenasilja.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.