Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar zavrača očitke, da je vlada predlagala razpis posvetovalnega referenduma o pokrajinah le zato, da bi si pridobila glasove volivcev. Žagar poudarja, da ne gre za predvolilno aktivnost in da je referendum edini način, da se projekt pokrajin zaključi v mandatu te vlade oziroma se ga pripelje čim bliže koncu.
Če projekt pokrajin ne bo zaključen pred koncem mandata te vlade, se bo projekt v naslednjem mandatu začel od začetka ali pa bo celo izgubljen za več kot en mandat, je prepričan Žagar. Smiselno je, da se vsebinska zakonodaja sprejme do konca, sicer bo stran vrženo opravljeno delo, nenazadnje pa bi lahko prišlo celo do zmanjšanja stopnje decentralizacije glede na sedaj predvideno, pravi Žagar.
V vsakem primeru pa bo šlo za posvetovalni referendum, še vedno bo moral v končni fazi odločiti državni zbor in to z dvotretjinsko večino, je še poudaril minister.
Posvetovalni referendum: Farsa, kaos, predvolilni manever
Predsednica LDS Katarina Kresal je predlog za razpis posvetovalnega referenduma o pokrajinah označila za "predvolilni manever" vlade. Kot je dejala, gre za predvolilno kampanjo vlade na stroške davkoplačevalcev in obenem za "farso", saj ni odgovorov na bistvena vprašanja: kako bodo pokrajine organizirane, kako bodo izvajale svoje pristojnosti, koliko bodo stale in kaj bomo od njih imeli.
Kot je poudaril predsednik Zares Gregor Golobič, zanje regionalizacija "ne pomeni v prvi vrsti političnega projekta, ampak razvojno-ekonomski projekt". A ko gre za pristojnosti in financiranje - na podlagi česar bi se lahko ljudje na referendumu odločali - stvari niso urejene. Predsednik SD Borut Pahor pa je poudaril, da so bili projektu uvedbe pokrajin vselej naklonjeni in so s pristojnim ministrom za lokalno samoupravo Ivanom Žagarjem v pripravi zakonodaje v zadnjih letih tudi intenzivno sodelovali. Ministru priznava, da je storil zelo veliko, a na vsa vprašanja ni bilo danih prepričljivih odgovorov.
Koalicija: Opozicija je ostala brez argumentov
Minister se je na očitke prvakov treh opozicijskih strank, LDS, SD in Zares, da odgovorov na bistvena vprašanja ni, že odzval. Z očitki se Žagar ne strinja, priznava pa, da je nekaj vprašanj, štiri ali pet, ki so se doslej izčistila, še odprtih, priznava. Dodaja pa, da jih je mogoče zaključiti, seveda ob zavedanju realnih možnosti.
Odzval pa se je tudi poslanec največje koalicijske stranke SDS Jože Tanko, ki je dejal, da je opozicijo očitno združil boj proti pokrajinam. Sicer je Tanko prepričan, da je zaradi vseh do zdaj vloženih naporov potrebno pri sprejetju pokrajinske zakonodaje vztrajati.
Pri oblikovanju končne verzije referendumskih vprašanj sicer v koaliciji pričakujejo sodelovanje opozicije s konstruktivnimi predlogi, je dodal Tanko. Glasovanje o referendumskih vprašanjih, kot so sedaj zastavljena, pa bi bilo po njegovo hkrati tudi glasovanje o tem, ali so ljudje za 13 pokrajin ali ne. "Vsekakor pa bo rezultat posvetovalnega referenduma zavezujoč za bodočo koalicijo," je zagotovil Tanko. Za vodjo poslanske skupine NSi Jožefa Horvata pa bo rezultat referenduma predstavljal najmanj moralno obvezo poslancev. Po Horvatovem mnenju se je izkazalo, da bi le ustanovitev pokrajin omogočila skladen regionalni razvoj. Edino zagotovilo za razvoj posamezne pokrajine je namreč ta, da "pokrajine s svojimi organi morajo vzeti usodo v svoje roke".
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.