NPU je letos s področja oškodovanja bank zaključil preiskavo 45 kaznivih dejanj, v katerih je nastala premoženjska škoda v višini 112,4 milijona evrov. Obravnava jih še 99, v okviru katerih obravnava najmanj 440-milijonsko škodo. Pri tem tesno sodeluje s strokovnjaki Banke Slovenije, s katerimi so odkrili tudi več modelskih nepravilnosti.
Posebna inšpekcijska skupina, v kateri sta pri pregledu preteklih bančnih praks združila Nacionalni preiskovalni urad (NPU) in Banka Slovenije, je zaživela marca. V njej so poleg kriminalistov inšpektorji, pravniki, ekonomisti, forenzik in cenilci, ki jim s svojimi specifičnimi znanji nudijo strokovno podporo pri interpretaciji bančnih predpisov in bančne prakse.
Sodelovanje tako po navedbah policije in centralne banke prinaša hitrejše odkrivanje in prepoznavanje nepravilnosti in kaznivih dejanj, ki jih prijavljajo ali banke ali Banka Slovenije ali kdo drug. Policija v teh primerih največkrat obravnava kaznivo dejanje zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, skupina pa pripomore, da v primerih, ki si to zaslužijo, obtožnice čimprej postanejo pravnomočne.
Skupina je v približno pol leta v preteklem poslovanju bank odkrila tudi več modelskih tipov obnašanja, ki so predvsem posledica slabih korporativnih praks, so o uspešnosti dela skupine povedali v centralni banki. Vendar so izpostavili, da niso vsi slabi krediti posledica kaznivih dejanj. Večina je posledica slabih poslovnih odločitev. Je pa denimo iz posameznih primerov moč izluščiti, da so bile nekatere cenitve nepremičnin v obdobju 'debelih krav' kljub zelo pozitivnim makroekonomskim okoliščinam prenapihnjene.
V katerih bankah tečejo postopki?
Banka Slovenije je v zadnjih štirih letih sicer na policijo podala 11 ovadb, pri tem so zelo aktivne tudi banke same. Sploh tiste, ki jih je morala država zaradi visokih izgub podržaviti; torej NLB, NKBM, Abanka ter Probanka in Factor banka, ki sta v postopku nadzorovane likvidacije.
NLB je v zadnjem letu in pol našla sume kaznivih dejanj pri 47 naložbah, zoper 28 oseb je podala kazenske ovadbe. V kazenskih postopkih je banka priglasila skupaj za 50 milijonov premoženjskopravnih zahtevkov. V letu 2014 je vložila tudi dve odškodninski tožbi v skupni vrednosti osem milijonov evrov izpred več let, izhaja iz njihovega septembrskega poročila.
NKBM je v minulih dveh letih vložila več kazenskih ovadb in tožb za odškodninsko in kazensko odgovornost proti odgovornim osebam oz. pravnim in fizičnim osebam v banki in skupini. Več podrobnosti ali najnovejših podatkov niso želeli razkriti. Enako skrivnostni so v Abanki.
Probanka in Factor banka sta od začetka likvidacije vložili 13 kazenskih ovadb. Kot je nedavno povedal predsednik izredne uprave Probanke Imre Balogh, bodo preiskavo 17 dogodkov v skupni vrednosti blizu 100 milijonov evrov kmalu predali tožilstvu, delo na tem področju pa bodo nadaljevali.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.