Vodilna svetovna bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) je bonitetno oceno za dolgoročni oz. kratkoročni dolg Slovenije ohranila pri AA oz. A-1+, obeti pa ostajajo negativni. V luči padca pokojninske reforme je usoda bonitetne ocene Slovenije odvisna od uspešnosti konsolidacije javnih financ v oteženih političnih razmerah, so sporočili iz agencije.
V S&P menijo, da padec reforme obenem pomeni padanje podpore vladni koaliciji, s čimer se slabšajo obeti, da bo uspelo vladi doseči kratkoročne javnofinančne cilje, povečuje pa se tudi verjetnost nezaupnice vladi v DZ ali celo predčasnih volitev.
Bonitetna ocena Slovenije bi se tako utegnila znižati, če vladi ne bo uspelo stabilizirati javnega dolga in uresničiti zastavljenih fiskalnih ciljev.
V agenciji ocenjujejo, da bo padec pokojninske reforme na referendumu povzročil zastoj pri soočanju z dolgoročnimi izzivi za slovenske javne finance, ki jih prinašajo demografske spremembe.
Po oceni S&P namreč kljub izraženi pripravljenosti po novih pogajanjih med socialnimi partnerji do resnega novega poskusa sprejema pokojninske reforme najverjetneje ne bo prišlo pred začetkom leta 2013. Referendumska zakonodaja namreč onemogoča sprejem zakonodaje, ki bi nasprotovala volji volivcev v obdobju leta dni od referenduma, takrat pa bo Slovenija verjetno v polnem predvolilnem času, pravijo.
V S&P sicer sprejem pokojninske reforme ob predvidenih demografskih trendih vidijo kot posebej pomembno za dolgoročno vzdržnost javnih financ.
Gaspari: Še vedno držimo v rokah škarje in platno
Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari je izrazil veselje, da S&P ni znižal ocene Sloveniji, ob tem pa je agencija po njegovih besedah poudarila tisto, kar v Sloveniji že vemo. Nadaljnje odločanje bonitetne hiše bo po Gasparijevih besedah odvisno od ukrepov glede rebalansa letošnjega proračuna in dvoletnega proračuna za 2012 in 2013. To pomeni, da imamo v Sloveniji še naprej škarje in platno, da se ustrezno odzovemo, je sklenil.
D&B: Slovenija ohranja prvo mesto v regiji
Bonitetna hiša Dun&Bradstreet (D&B) pa je junija ohranila oceno Slovenije, ki se tako uvršča v kategorijo držav z nizkim tveganjem ter ohranja prvo mesto v regiji. Strah pred portugalskim scenarijem ob padcu pokojninske reforme je po mnenju D&B pretiran, naj bi pa nesprejetje reforme vodilo k višjim davkom in dodatnemu zadolževanju.
Kot so danes sporočili iz ljubljanske bonitetne hiše I, ki je partnerska družba D&B, je rating še vedno označen kot stabilen. Pristavke o nazadovanju "kljub drugačni percepciji slovenske poslovne skupnosti (še vedno) ni".
Poročilo D&B omenja načrte vlade za izboljšanje slovenskega okolja za investiranje v vrednosti šest milijard evrov, in sicer z investicijami v transportno infrastrukturo, predvsem v železnice in Luko Koper, prestrukturiranjem Družbe za avtoceste v RS, integracijo javnega transporta ter spremembami na področju visokega šolstva ter raziskav in razvoja.
Padec pokojninske reforme bo zanesljivo imel posledice, ocenjuje bonitetna hiša, a dodaja, da je strah predsednika vlade, da bi se utegnila Slovenija zaradi tega znajti v podobni situaciji kot Portugalska, po njenem mnenju pretiran, ker je razmerje med javnim dolgom in bruto domačim proizvodom le tretjina portugalskega.
"Vendar bo padec vsekakor rezultiral v višjih davkih, kar pa pomeni nižjo rast, dodatnem zadolževanju, ki si ga sicer Slovenija lahko privošči, vendar bi povzročilo večanje deficita," ocenjujejo v družbi.
D&B opaža splošno slovensko prepričanje, da bi vlada morala odstopiti, a meni, da se bo nova vlada borila z istimi težavami. Edina prednost nove vlade bi bila, da bi lažje uveljavila potrebne reforme kot sedanja, ki je izgubila zaupanje javnosti.
Bonitetna hiša je junija spremenila rating sedmim državam, in sicer jim ga je znižala, izboljšala pa tokrat nobeni državi. Oceno je znižala BiH, Madžarski, Alžiriji, Maroku, Peruju, Savdski Arabiji in ponovno Siriji. Vrh si še naprej delita Švica in Nemčija, drugo mesto pa si delijo Avstralija, Kanada, Norveška in Švedska.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.