Za gorskimi reševalci sta dve zahtevni intervenciji. Včeraj so najprej izpod Mangarta rešili dva neprimerno opremljena Poljaka, nato pa se podali še na Prisojnik, kjer so iz poti zašli štirje Čehi.
V četrtek popoldan so bovški gorski reševalci prejeli klic, da na območju 2679 metrov visokega Mangarta potrebujejo pomoč. Na vrhu v Julijskih Alpah sta se namreč zaplezala dva neprimerno oblečena Poljaka. 41-letni moški in 35-letna ženska sta se na vrh podala po izredno zahtevni Slovenski poti. Po njej se pleza ob pomoči samovarovalnega kompleta in jeklenice. A obutev ni ustrezala zahtevni poti. Na točki, kjer se je končala varovalna jeklenica, sta zato z mehkimi pohodnimi čevlji prestrašeno obstala.
Ker je reševanje oteževala megla, so ju bovški gorski reševalci iz gore spravili s kombinacijo helikopterskega in klasičnega reševanja. "Helikopter je blizu kraja dogodka najprej prepeljal bovške gorske reševalce, ki so se spustili do pohodnikov in ju zaščitili, posadka pa je nato z jeklenico oba dvignila v helikopter ter odpeljala v dolino," so potek opisali na PU Nova Gorica.
Drugo reševanje so v nekoliko bolj večernih urah reševalci opravili na 2547-metrskem Prisojniku. Z vrha v Julijcih so rešili štiri Čehe, ki so se zjutraj z Vršiča odpravili proti Kriškim podom in nekje na poti zašli. Tri ženske in en moški so tavali po območju med Razorjem in Prisojnikom, naposled pa med spustom po zahtevni Grebenski poti omagali in poklicali pomoč. Tudi to reševanje je močno ovirala megla. Nihče izmed rešenih tujcev ni bil poškodovan.
Policija ob hudem poletnem ritmu reševanja planincev in pohodnikov znova opozarja, da se je treba na pot ustrezno pripraviti, se dobro opremiti, o njej informirati, predvsem pa v gore stopati odgovorno. "Pohodniki v nevarnost ne spravljajo samo sebe, ampak tudi tiste, ki se vsakič močno trudijo, da bi jim pomagali," so tudi pripisali.
Glede na pretekle izkušnje so policisti opazili, da so med pogostimi vzroki nesreč v gorah poleg neustrezne telesne in psihične pripravljenosti tudi pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost in pomanjkanje znanja o gibanju ter pravilni uporabi opreme, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer.
O zahtevnosti slovenskih gora lahko tuje pohodnike informirajo tudi turistični delavci, ki jim nudijo nastanitve. V primeru, da se ti vseeno želijo podati v hribe, jim lahko predlagajo ture z vodniki. "Na previdnost opozarjamo tudi slovenske obiskovalce gora," so še zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.