
Projekcije filma Franceta Štiglica iz leta 1948, ki prikazuje drugo plat zgodbe o odnosih med Italijani, Nemci in Slovenci so se udeležil zgodovinarji, borci in celoten vrh liberalne demokracije.

Nihče ne zanika, da so bile fojbe nepotrebna epizoda v naši zgodovini, vendar ostaja dejstvo, da je film Srce v breznu manipulacija zgodovine, so menili prisotni. Jelko Kacin, poslanec v Evropskem parlamentu dodaja: "Zato se mi zdi, da ne bi bilo nič narobe, da Slovenija, ki je bila del Italije, ponovno opozori in gre s filmom nad film."".
"To, kar je mene osebno najbolj presunilo, je izrabljanje otrok. Ker sem to vojno doživljal, trdim, da tega in ničesar takega ni bilo," komentira film nekdanji predsednik predsedstva Slovenije in sedanji predsednik Združenj borcev NOB

Janez Stanovnik. Res pa je, opozarja Stanovnik, da je imel okupator na svojem spisku 200 otrok vplivnejših Slovencev, ki jih je nameraval ugrabiti, a so jih ostali Slovenci skrili. To so po 20 letih zbiranja dokumentov dokazale njihove matere.
Bomo Slovenci nadaljevali z razklanostjo?
Enotnost Slovencev pa se je medtem končala.
Dr. Jože Pirjevec, profesor na tržaški filozofski fakulteti pravi, da je že pred časom pozval, naj si film ogleda tudi slovenska javnost – zato da ga bo videla in se zgrozila. "Ampak sedaj, ko razmišljam, se mi postavlja to vprašanje, kaj pa če se del slovenske publike nad to demonizacijo partizanov ne bo zgrozil," dodaja.
Slovenci si bodo film Srce v breznu lahko ogledali prihodnji teden na televiziji Slovenija, vprašanje pa je, opozarja Pirjevec, ali bomo potem stopili skupaj in zaščitili svoje interese ali pa bomo nadaljevali z razklanostjo, ki se je začela že med drugo svetovno vojno in se še danes ni pomirila.

O 'Srcu v breznu' tudi v Evropskem parlamentu
Sporni film je postal tudi predmet razprave v Evropski uniji. Bruseljski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Italijan Franco Frattini ga je omenil v pismu evropskim poslancem, v katerem se strinja z razpravo o prepovedi komunističnih simbolov v EU. K temu ga je pozvala skupina konzervativnih poslancev iz novih članic, potem ko se je Unija odločila za razpravo o prepovedi nacističnih simbolov.