Slovenija

S čim vse se soočajo delavci migranti

Ljubljana, 22. 07. 2010 12.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Delodajalci, ki varnost pri delu vidijo le kot birokratsko zadevo in odjavljajo delavce iz socialnega zavarovanja za nazaj, povzročajo migrantskim delavcem sive lase. Dodatno pa vse skupaj otežujejo tudi pomanjkljivi sporazumi z BiH.

Država pri urejanju položaja tujih delavcev in izenačitvi pravic vseh delavcev v Sloveniji v zadnjem letu dni ni naredila ničesar, opozarjajo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Vlado pozivajo, naj predlog novele zakona o zaposlovanju in delu tujcev čim prej pošlje v DZ, naj sprejme uredbo o nastanitvi tujcev in naj pospeši dogovarjanje z BiH.

Naslov njihovega poročila, ki opisuje položaj delavcev migrantov v naši državi, je "Delavci migranti v primežu politike“, v njem pa so posebno pozornost dali štirim problematičnim področjem.

Varnost in zdravje pri delu

Leta 2009 se je smrtno poškodovalo 25 delavcev. 18 delavcev je imelo slovensko državljanstvo, drugi pa so prihajali iz držav nekdanje Jugoslavije (šest iz BiH, eden pa iz Hrvaške). Izmed 25 tragično umrlih delavcev je bilo za določen čas zaposlenih 6 umrlih delavcev, vsi pa so bili državljani BiH in vsi so umrli na gradbiščih.

Tako Inšpekcijski svet kot tudi Inšpektorat RS za delo pravita, da se v letu 2009 stanje na področju varnosti in zdravja pri delu ni spremenilo. Področje sicer ni kritično, ko ocenjujejo delo večjih delodajalcev, a popolnoma drugače je, ko delajo ocene manjših podjetij. Še posebej novi poslovni subjekti nimajo najosnovnejših znanj s področja varnosti pri delu, pa se kljub temu lahko ukvarjajo s katero koli dejavnostjo. "Še vedno tudi ugotavljajo, da delodajalci razumejo zagotovitev varnosti in zdravja pri delu svojih zaposlenih kot zbiranje predpisanih papirjev in potrdil. Pri tem ugotavljajo, da dokumentacija pogosto z resničnimi razmerami nima nobene zveze,“ so zapisali na ZSSS.

Odjavljanje iz socialnega zavarovanja

ZSSS je v zadnjem času opazila vse več primerov odjavljanja tujcev iz socialnega zavarovanja za nazaj. "Delavci o tem zelo pomembnem dejstvu praviloma niso obveščeni, saj so prepričani, da imajo zavarovanje urejeno skladno z izdanim delovnim dovoljenjem in sklenjeno pogodbo o zaposlitvi,“ so zapisali na ZSSS. Odjava iz socialnega zavarovanja po obstoječi zakonodaji pomeni za tujca poleg izgube zdravstvenega zavarovanja tudi razveljavitev dovoljenja za začasno bivanje in s tem tudi prenehanje veljavnosti delovnega dovoljenja. "Skratka, delavec lahko v tem primeru ostane skorajda čez noč brez pogojev za bivanje v Sloveniji, ne da bi to na kakršen koli način vplival oziroma bil s tem seznanjen,“ opozarjajo na ZSSS.

Delavca
Delavca FOTO: Reuters

Problematika socialnega sporazuma z BiH

Da delovni pogoji migrantskih delavcev pri nas niso rožnate, je lepo pokazal nedavni protest bosanskih delavcev. Pristojni so napovedali spremembe.

Zdaj veljaven sporazum o socialnem zavarovanju med Slovenijo ter Bosno in Hercegovino velikemu številu delavcev iz BiH praktično onemogoča uveljavljanje pravice do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti v Sloveniji, saj kot pogoj za pridobitev te pravice postavlja dovoljenje za stalno prebivanje. Tega pa delavci iz BiH praviloma nimajo, saj je pogoj za pridobitev tega pet let neprekinjenega bivanja. "S tem se nam zastavlja vprašanje enakosti pred zakonom,“ izpostavljajo na ZSSS, kjer pričakujejo takojšnjo rešitev tega problema. Zahtevajo enakopraven dostop delavcem migrantov iz BiH do socialnih pravic, zlasti do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti.

V pogajanjih o spremembi socialnega sporazuma je po besedah sekretarja za zaposlovanje, socialna področja in migracije pri ZSSS Gorana Lukiča, ki se je skliceval na neuradne informacije, prišlo do novega zapleta. BiH naj bi namreč postavila pogoj, da bi se denarna nadomestila "izvozila" v BiH. "To pomeni, da so pogajanja spet na ničli in da se lahko migranti iz BiH obrišejo pod nosom za nadomestilo," je dejal Lukič.

Sporazum o zaposlovanju z BiH

V ZSSS predlagajo tudi spremembe določil osnutka sporazuma z BiH o zaposlovanju državljanov BiH v Sloveniji, ki govorijo o tem, da se delavcu migrantu po preteku delovnega dovoljenja za tri leta sicer omogoči vrnitev v državo zaposlitve, vendar šele po najmanj šestmesečni prekinitvi zakonitega prebivanja v državi zaposlitve. Tako ti delavci trčijo ob pogoje za pridobitev slovenskega državljanstva. Zakon o tujcih namreč pravi, da je pogoj petletnega neprekinjenega prebivanja pri nas na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje izpolnjen tudi, če je bil tujec v tem obdobju odsoten iz Slovenije in ni imel izdanega dovoljenja za začasno prebivanje, če so bile odsotnosti krajše od šestih zaporednih mesecev in če skupaj ne presegajo deset mesecev. Prav zato bi bilo treba to obdobje prekinitve v najmanjši meri znižati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek
  • praznicna

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

longform
23. 07. 2010 05.42
@icankar kolikokrat sem si tut jst to reku.. ampak kam pa lahko gremo drugam? edino ena drzava ma recimo da spedenane stvari v EU in to je Avstrija ampak sej veste... rajs bosanec kot pa avstrijec
Cherry_
23. 07. 2010 01.02
žalostno, žalostno ... in to država ki se ima za telo razvito
loden
22. 07. 2010 19.42
Izkoriščanje na najnižjem nivoju civilizacije.
Buena Vita
22. 07. 2010 19.14
sramota za slovenijo,in klienteliste najvišjega političnega vrha
tutankhamun
22. 07. 2010 19.02
Madeyya dej ne sramoti se s takimi izjavami. Kaj naj bi to pomenilo, da bi morali zaposliti nemške gradbene delavce?
Madeyya
22. 07. 2010 17.56
Naj uporabijo Evropsko ne pa neevropsko Balkansko nekvalitetno delovno silo.