Zakonca Rosana in Boris Šuštar v Izoli poleg novega obrata pakirnice rib, za katerega sta dobila evropska sredstva, gradita še povsem novo vilo, in to na prestižni lokaciji v družbi drugih vil nad Izolo, je prvi poročal Reporter.
Še pred mesecem dni pa je javnost poslušala izpovedi nekdanjih zaposlenih o izkoriščanju in neustreznih izplačilih. "Niso nas plačevali skladno s pogodbo. Po pogodbi bi morali dobiti 1025 evrov neto, mi smo pa z vsemi dodatki dobili 1015 evrov. Toliko sem jaz dobila meseca aprila plače, lahko vam vse pokažem, a opravila sem 400 ur v tem mesecu," je takrat za našo televizijo povedala ena od zaposlenih.
Sum elementov prisilnega dela, kot so ga poimenovali na ministrstvu za delo, pa je vzbudilo tudi dejstvo, da je 12 indijskih delavcev nekaj časa na po tleh položenih žimnicah spalo kar v prostorih nad pakirnico rib. Šuštarjeva sta pojasnjevala, da je šlo za začasno rešitev in da so Indijci podpisali izjave, v katerih so potrdili, da so s pogoji, ki sta jih nudila, zadovoljni.
Ob takšnih sumih o izkoriščanju in okoriščanju na račun tujih delavcev sta zato vila nad Izolo in način njenega financiranja znova vzbudila pozornost. Za pojasnila smo poklicali Rosano Šuštar, ki nam je dejala, da pred kamero ne želi, bo pa poslala pisna pojasnila. V elektronskem sporočilu je nato Šuštarjeva pojasnila, da gre za družinsko hišo, ki bo zgrajena s pomočjo posojila. "Nikakor pa se evropska sredstva, ki so jih pridobili za gradnjo nove pakirnice, gre za 2,2 milijona evrov, ne bodo porabila za gradnjo novega domovanja Šuštarjevih," je zapisala.
Z nami je bil v oddaji 24UR ZVEČER tudi Inšpektor Goran Lukič iz Delavske svetovalnice, kateremu sta Šuštarjeva že obljubila, da ga bosta kazensko preganjala. Lukič zatrjuje, da so sumi glede financiranja popolnoma razumljivi, saj "ne gre le za to, da gradita elitno vilo, gradita jo tudi na elitnem delu elitne lokacije, saj je njuna vila na samem vrhu tega hriba in gledata navzdol na druge elitneže. To je nov nivo privilegiranosti," je pojasnil.
Več kršitev, globe pa nobene?
Dodal je, da se tudi v Delavski svetovalnici sprašujejo, kaj se dogaja z inšpekcijskimi nadzori, saj je obrat obiskalo že več inšpektorjev. Po do sedaj prejetih podatkih na svetovalnici ugotavljajo, da opomini različnih inšpektorjev segajo v leto 2020.
Veterinarska inšpekcija je ugotovila neskladja, čeprav so bili postori podjetja po prejetih zasebnih sporočilih med zaposlenimi in direktorjem, ki jih je pridobila svetovalnica, pred pregledom dodatno očiščeni. Le nekaj dni pred obiskom veterinarske inšpekcije so se "v malem stroju nahajale ličinke," priča eden izmed zapisov na aplikaciji Viber, veterinarska inšpekcija pa je na obratu ugotovila le, da se v njem nahaja preveč muh.
"Prišli sta tudi delovna in marsikatera druga inšpekcija, pa je delodajalec s takimi delovnimi in higienskimi pogoji še vedno ostajal kot zaposlovalec na zavodu za delo." V podjetju so se nahajale tudi kuverte z večjimi vsotami gotovine, podjetje pa kljub vsem nadzorom in odkritim nepravilnostim še vedno ni vpisano v evidenco delodajalcev z negativnimi referencami na Zavodu za zaposlovanje. Prekrškovne globe tako podjetje sploh še ni prejelo, zavod še vedno lahko tja napoti brezposelne osebe, če ti delovno mesto zavrnejo, pa lahko prejmejo sankcije.
A obiski inšpektorjev na delovnih obratih podjetja Marinblu so le en del zgodbe, poudarja Lukič.
Direktorica zaposlenim grozila s smrtjo
Drugi del zgodbe je sam odnos zakoncev Šuštar. Za ponazoritev je Lukič prebral del pogovora med Rosano in zaposlenimi, kjer je direktorica podjetja zaposlenim grozila s smrtjo: "Kaj ti ljudje hočejo od mojega podjetja? Oni ne vedo, da jih lahko pogoltne tema v Bosni, ko gredo tja. To se dol reši za 10.000 evrov. Da plačam, bi 'smaknula' in Sakiba in Vilido (nekdnja zaposlena, op. a.),"
"Če se glede tega podjetja ne bo nič storilo, če bo podjetje še vedno prisotno, imamo velik problem, saj bo podjetje postalo spomenik neučinkovitosti vseh nadzornih organov," je še odločno opozoril Lukič. "Če se vsa podjetja, ki so v lasti zakoncev Šuštar, do 6. avgusta ne bodo zaprla, potem ne vem, kaj sploh počne tam glavni inšpektor za delo," je še kritično zaključil.
KOMENTARJI (402)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.