Z jutrišnjim dnem se začnejo izvajati rehabilitacijski programi za prometne prekrškarje, ki bodisi ne želijo izgubiti vozniškega dovoljenja, ga želijo znova pridobiti ali pa si le želijo izbrisati nekaj kazenskih točk. Kot je danes pojasnil Ljubo Zajc z Javne agencije RS za varnost prometa, bodo voznike v različne programe rehabilitacije napotili glede na storjen prekršek. In to nikakor ne zastonj, saj bodo programe rehabilitacije morali plačati sami.
Poleg kazni bomo plačali tudi drago rehabilitacijo
Tisti, ki bodo ponavljali prekrške trezni, torej brez prisotnosti alkohola ali drog v krvi, bodo morali opraviti program dodatnega usposabljanja za varno vožnjo, kjer bodo v teoretičnem delu pedagogi udeležence v predpisanih dvanajstih urah poučili o tveganjih, nevarnostih ter odgovornosti v cestnem prometu, v praktičnem delu pa se bo izvajal program varne vožnje. Program dodatnega usposabljanja za varno vožnjo bo udeleženca stal 225 evrov.
Prekrškarji povratniki, ki si bodo kazenske točke prislužili s pomočjo alkohola, drog ali drugih snovi, se bodo morali po odločitvi sodišča udeležiti programov izobraževalnih in psihosocialnih delavnic, zdravstvenega pregleda s svetovanjem ali pozneje celo programov za zdravljenje odvisnosti. Za zdravstveni pregled s svetovanjem pri osebnem zdravniku bo treba odšteti približno 43 evrov, izobraževalne delavnice bodo stale od 200 do 250 evrov, psihosocialne delavnice pa bodo denarnice prekrškarjev olajšale za okoli 500 evrov. Po besedah Zajca lahko učinke teh programov pričakujemo po dveh letih izvajanja, letno pa naj bi se v vse rehabilitacijske programe vključilo več kot 5000 kršiteljev.
Pomembna novost je tudi ta, da bodo lahko odvisniki od alkohola ob pogoju uspešnega poteka zdravljenja zaprosili za umik prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, je še dodal Zajc.
S prostovoljnim obiskom osebnega zdravnika lahko zbrišemo štiri kazenske točke
Nova prometna zakonodaja za vse druge voznike uvaja tudi možnost izbrisa kazenskih točk enkrat v treh letih. Pogoj za to je prostovoljna udeležba programa usposabljanja za varno vožnjo, zdravstvenega pregleda s svetovanjem ali rehabilitacijskega programa, katerega namen je sprememba voznikovega pogleda na prometno varnost. Tako bomo lahko z obiskom ter pogovorom z osebnim zdravnikom, ki nas bo stal okoli 43 evrov, pridobili potrdilo, na podlagi katerega nam bodo na ministrstvu za pravosodje izbrisali štiri kazenske točke. "Če zdravnik pri tem pregledu posumi, da gre za odvisnost od alkohola, je dolžan voznika poslati na dodaten kontrolni pregled,“ je ob tem opozorila Vesna Kerstin Petrič z ministrstva za zdravje in dodala, da lahko posameznik v primeru, če se dodatnih pregledov in morebitnega zdravljenja ne udeleži, izgubi vozniško dovoljenje.
Pravilnik o zdravstvenih pogojih za vozniško dovoljenje določa, da bodo kontrolne preglede izvajali v 11 pooblaščenih institucijah po vsej Sloveniji. Zdravstvene preglede s svetovanjem pa bodo izvajali v splošnih ambulantah izbrani zdravniki. Kerstin Petričeva pričakuje, da bo v povprečju posamezen zdravnik opravil od 2 do 3 tovrstne preglede na mesec.
Kot pomembno novost nove ureditve pa je predstavnik policije Ivan Kapun izpostavil izločitev najhujših kršiteljev iz prometa. Odvzem vozniškega dovoljenja in prepoved vožnje bosta veljala do izdaje sklepa sodišča. Policija bo v petih dneh o prekršku obvestila sodišče, tako bodo kršitelji po Kapunovih besedah hitro obravnavani na sodišču, kjer bo določena njihova nadaljnja usoda.
Statistični podatki o številu prometnih nesreč s prisotnostjo alkohola kažejo trend upadanja. Lani je bilo namreč v prvih osmih mesecih 34 smrtnih žrtev v nesrečah s prisotnostjo alkohola, letos pa 18. V prvih osmih mesecih letos se je zgodilo nekaj več kot 14.000 prometnih nesreč, alkohol pa je bil prisoten pri okoli 1200 prometnih nesrečah.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.