Slovenija

RVK potrdila vse liste

Ljubljana, 18. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Republiška volilna komisija je potrdila vseh 13 vloženih list kandidatov za volitve v Evropski parlament, ki bodo 13. junija.

Aurelio Juri
Aurelio Juri FOTO: POP TV

Republiška volilna komisija (RVK) je nato z žrebom že določila tudi vrstni red, po katerem si bodo liste sledile na glasovnicah. Kot prva bo na seznamu navedena skupna lista Liberalne demokracije Slovenije in Demokratične stranke upokojencev Slovenije, sledili bosta listi Nove Slovenije in Stranke ekoloških gibanj Slovenije, na četrtem mestu bo skupna lista Stranke mladih Slovenije in Zelenih Slovenije, na petem lista Slovenske demokratske stranke ter na šestem Nacionalne stranke dela. Kot sedma bo navedena lista Stranke slovenskega naroda, za njo pa liste stranke Slovenija je naša, Demokratske stranke Slovenije ter stranke Glas žensk Slovenije. Seznam od 11 do 13 mesta zaokrožujejo liste Slovenske nacionalne stranke, Združene liste socialnih demokratov in Slovenske ljudske stranke. Kot skrajni rok za objavo potrjenega seznama list kandidatov v dnevnem časopisju je določen 29. maj.

RVK je vsako listo obravnavala posamično, in sicer po vrstnem redu, kot so bile vložene. Predstavniku liste pa je bilo omogočeno, da je bil pri obravnavi liste navzoč, prav tako je tudi žrebal vrstni red liste na seznamu potrjenih list.

Jelko Kacin
Jelko Kacin FOTO: POP TV

Na vrhu skupne liste LDS in DeSUS je poslanec LDS Jelko Kacin, sledi mu nestrankarska kandidatka, novinarka Dela Mojca Drčar Murko, tretje mesto zaseda poslanec LDS Roman Jakič, na četrtem mestu je član DeSUS in predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Vinko (Vincenc) Gobec, peta po vrsti je poslanka LDS Majda Širca (Ravnikar), šesta nekdanja vrhunska teniška igralka Mima Jaušovec, zadnji pa je predsednik uprave Krke in član LDS Miloš Kovačič.

Zmago Jelinčič Plemeniti
Zmago Jelinčič Plemeniti FOTO: POP TV

Nosilec liste NSi je poslanec NSi Lojze (Alojz) Peterle. Na listo pa je stranka po vrstnem redu uvrstila še županjo Moravč Ljudmilo Novak, glavnega tajnika NSi Antona Kokalja, docentko na ljubljanski Teološki fakulteti Alenko (Magdaleno) Šverc, nekdanjega svetovalca na slovenskem veleposlaništvu v Grčiji Janeza Vasleta, murskosoboško podjetnico Marušo (Marijo) Novak in predsednika pomladka NSi Jerneja Pavlina.

Alojz Krapež
Alojz Krapež FOTO: POP TV

Nosilec liste zunajparlamentarne Stranke ekoloških gibanj Slovenije - SEGje univerzitetni profesor in raziskovalec Leo Šešerko, sledijo pa mu predsednica stranke Marinka Vovk ter raziskovalka Metka Filipič, zdravnica Evita Leskovšek, predavateljica Ana Vovk Korže, magister kemije, raziskovalec Tomaž Ogrin in generalni sekretar SEG Karel Lipič.

Mihael Jarc
Mihael Jarc FOTO: POP TV

Skupno listo SMS in zunajparlamentarne stranke Zeleni Slovenije - SMS+Zeleni vodi članica SMS in nekdanja članica izvršilnega odbora SDS Alenka (Katarina) Paulin, sledijo ji poslanec SMS Bogomir Vnučec, mariborska mestna svetnica Melita Cimerman, Borut Ambrožič iz mariborske SMS, članica sveta SMS Vanja Režonja, ljubljanski mestni svetnik Miha (Mihael) Jazbinšek ter predsednik SMS Dominik S. (Sava) Černjak.

Leo Šešerko
Leo Šešerko FOTO: POP TV

SDS je za nosilca svoje liste postavila poslanca Mihaela Brejca. Na drugem mestu na listi Brejcu sledi Romana Jordan Cizelj, raziskovalka na Institutu Jožef Stefan. Tretja na listi je svetovalka v poslanski skupini SDS Barbara Medved Špiletič, ki je od leta 1995 mednarodna sekretarka SDS, obenem pa tudi članica izvršilnega odbora. Četrtemu na listi, Matjažu Šinkovcu, se izteka mandat slovenskega veleposlanika pri zvezi Nato v Bruslju. Na petem mestu je Peter Verlič, ki opravlja delo poklicnega člana sveta delavcev v Slovenskih železnic, sledita pa mu podpredsednica SDS in predsednica strankinega podmladka Alenka Jeraj ter Milan Orožen Adamič, zaposlen na Geografskem inštitutu Antona Melika, ki deluje v okviru SAZU.

Lojze Peterle
Lojze Peterle FOTO: POP TV

Nosilec liste zunajparlamentarne Nacionalne stranke dela NSD je predsednik stranke Marjan Poljšak, na drugem mestu je njegova življenjska partnerica Ana Antončič, ki ji sledijo inženir elektrotehnike in podjetnik inovator Stanislav Abram, direktorica podjetja in Abramova življenjska sopotnica Anita Vavtar Abram, profesor fizike Peter Zidar, dijakinja Ajda Erjavec in vodja logistike v podjetju Akrapovič Peter Orešič.

Marjan Poljšak
Marjan Poljšak FOTO: 24ur.com

Listo zunajparlamentarne Stranke slovenskega naroda - SSN vodi svetnik Liste za čisto pitno vodo v ljubljanskem mestnem svetu Mihael Jarc. Jarcu na listi sledita nekdanja novinarka Ana Marija Hafner in pred kratkim izvoljeni predsednik SSN Borut Korun, sicer nekdanji predsednik Gibanja 23. december, ki se je na nedavnem kongresu SSN pridružilo stranki. Četrti na listi je Franc Majcen, znan po lanskem neuspešnem vlaganju zahtev za razpis referenduma o tehničnem zakonu o izbrisanih. Na petem mestu je kuharica Marjeta Kodrič, ki ji sledita avtoprevoznik iz Velenja France Beg in študentka mariborske Ekonomske fakultete Mateja Skočir.

Alja Brglez
Alja Brglez FOTO: POP TV

Zunajparlamentarna stranka Slovenija je naša – SJN je za nosilko svoje liste postavila nekdanjo direktorica vladnega urada za informiranje Alja Brglez Uranjek. Na drugem mestu na listi ji sledi univerzitetni profesor Peter Raspor, na tretjem je strokovnjakinja na področju veterine Barbara Strmole, četrto mesto je zasedel vodja krškega mladinskega centra Robert Ostrelič, peta pa je brezposelna delavka Dagmar Trafela. Predzadnje, šesto mesto, je zasedel nogometaš Mladen Rudonja, na zadnjem mestu pa je predsednik SJN in koprski župan Boris Popovič.

Evropski parlament
Evropski parlament FOTO: Reuters

Listo zunajparlamentarne Demokratske stranke Slovenije – DS vodi nekdanji obrambni minister, zdaj svetovalec vlade Alojz (Alojzij) Krapež, po vrstnem redu pa mu sledijo raziskovalka Rebeka Rudolf, upokojenec Vojko Sedmak, Danica Gačan, ki je zaposlena v gostinstvu, prokuristka Majda Cuzak, podjetnik Zvone Severinski, zadnje mesto pa zaseda predsednik DS Mihael Jurak.

Listo zunajparlamentarne stranke Glas žensk Slovenije – GŽS vodi ekonomistka Darja Lampe, sledi ji projektantka Katja Sekelj, dramski igralec Konrad Pižorn, pomočnica direktorja Zavarovalnice Adriatic Zdenka Bagar, ravnateljica srednje šole Darinka Kozinc, ekonomist Tolja Orač ter nekdanji generalni direktor podjetja Vesna akumulatorji Franc Piberl.

Nosilec liste SNS je predsednik stranke Zmago Jelinčič Plemeniti. Na listi mu sledita poslanec Sašo Peče in sekretarka poslanske skupine SNS Barbara Žgajner Tavš.

Na četrtem mestu je nekdanji ljubljanski mestni svetnik SNS Roman Veras, ki je zaposlen v oddelku za mednarodno sodelovanje Gospodarske zbornice Slovenije. Na petem mestu je zdravnica Milena Šterbenc, na šestem poslanka Sonja Areh Lavrič, zadnji na listi pa je poslanec Bogdan Barovič.

Tajnik Republiške volilne komisije Marko Golobič
Tajnik Republiške volilne komisije Marko Golobič FOTO: POP TV

ZLSD je za nosilca liste postavila poslanca Aurelia Jurija. Juriju sledi poslanska kolegica Majda Potrata, tretji je prav tako poslanec ter začasni poslanec v Evropskem parlamentu Feri (Franc) Horvat. Na četrto mesto je stranka uvrstila predstavnico strankinega podmladka Lidijo Mavretič, ki ji sledita direktor Ekonomskega inštituta Pravne fakultete Franc (France) Križanič ter ministrica za kulturo Andreja Rihter. Predsednik državnega zbora in stranke Borut Pahor je zadnji na kandidatni listi.

Alenka Paulin
Alenka Paulin FOTO: POP TV

Nekdanji kmetijski minister in pogajalec z EU Franc But je nosilec liste SLS, na drugem mestu je celjski župan in podpredsednik SLS Bojan Šrot, na tretjem je predsednica podmladka SLS Nataša Kavaš Puc, četrto mesto je pripadlo članu izvršilnega odbora Andreju Umku, peta pa je podpredsednica SLS in predsednica ženske zveze Nada Skuk. Predzadnje, šesto mesto, je zasedla nekdanja predsednica strankine upokojenske zveze Berta Jereb, na sedmem mestu liste pa je predsednik stranke Janez Podobnik.

Tajnik RVK Marko Golobič je člane komisije uvodoma seznanil še z nekaterimi izvedbenimi vprašanji pri volitvah. Med drugim je opozoril, da se na volilno nedeljo izidov glasovanja ne bo smelo objavljati do zaprtja vseh volišč v državah Evropske unije. Do 22. ure tako ne bo dovoljeno objaviti nikakršnih izidov glasovanja, tudi delnih in neuradnih ne. Vendar ta časovna omejitev po Golobičevih besedah ne velja za ugotavljanje izida oziroma za samo štetje glasov. Ker se slednje - tudi zaradi možnosti preferenčnih glasov - lahko zavleče, je predlagal, da bi glasove začeli šteti že po zaprtju volišč v Sloveniji, z objavo prvih neuradnih izidov pa bi počakali do 22. ure. Po besedah tajnika volilne komisije doslej ne poročajo o kakšnih posebnih težavah, tudi na razgrnjene volilne imenike posebnih pripomb ni. Prijav za glasovanje na slovenskih diplomatsko-konzularnih predstavništvih ter po pošti iz tujine je doslej 1500, a prijave še prihajajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.