Preden je domnevni agent ruske obveščevalne službe SVR Ivan Popov postal dopisnik iz Avstrije, je več let služboval v Sloveniji, danes razkriva Dnevnik. K nam je prišel v času, ko je vlado prevzemal Marjan Šarec in pod krinko dopisnika ruske tiskovne agencije TASS deloval v Sloveniji. Ni objavljal veliko vsebin, se je pa postopoma približeval najvišjim slovenskim političnim krogom.
Novembra 2018, na primer, je Popov napisal poročilo o slovesnosti, ki jo je rusko veleposlaništvo organiziralo v Centru Noordung v Vitanju. Tam se je srečal z več predstavniki vlade, med drugim z ministrom za izobraževanje, znanost in šport Jernejem Pikalom, ministrom za kulturo Dejanom Prešičkom in ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom. Februarja 2019 je poročal o mednarodni konferenci mariborskega raziskovalnega centra druge svetovne vojne, nekaj dni pozneje pa o dogodku na gradu Strmol, kjer sta tedanji generalni državni tožilec Drago Šketa in ruski generalni tožilec Jurij Čajka podpisala letni program o sodelovanju tožilstev.
Septembra 2018 je Popov opravil obsežen intervju s predsednikom vlade Marjanom Šarcem, ki ga je agencija TASS objavila na predvečer Šarčevega obiska v Moskvi. Poročal je tudi o uradnem obisku tedanjega zunanjega ministra Anžeta Logarja v Rusiji, nato pa so njegova javna poročila postala redkejša.
Njegov zadnji zapis iz Slovenije je agencija TASS na svoji spletni strani objavila maja 2021. Kaj je Popov počel naslednje dve leti, ni znano.
Šarec: Intervju z ruskim novinarjem je bil običajna praksa
"Kolikor se spomnim, je bil to intervju pred uradnim obiskom v Moskvi, kar je pravzaprav običajna praksa," je danes dejal Šarec in pojasnil, da se vsebine intervjuja ne spomni, da pa je šlo za obisk v Moskvi ob odkritju slovenskega spomenika.
"Šlo je za rutinski intervju, bil je akreditiran kot novinar. Tudi vi ste novinarji in tudi za vas ne gledamo, kdo ste, od kod ste oziroma kakšni so vaši drugi nameni," je izpostavil.
Po njegovih besedah se je od takrat geopolitična situacija v Evropi in v odnosu do Rusije bistveno spremenila, zaradi česar danes do takšnega intervjuja, kot tudi do uradnega obiska v ruski prestolnici, sploh ne bi prišlo.
"Ni nobena skrivnost, da je Slovenija prej imela gospodarske in druge odnose z Rusko federacijo," je še dejal minister in dodal, da o domnevnem vohunu in njegovi usodi v Avstriji ve toliko, kolikor je prebral v medijih.
Iz Slovenije v Avstrijo, kjer se je njegova pot končala
Leta 2023 je Popov postal dopisnik agencije TASS z Dunaja, večinoma se je osredotočal na avstrijske protivladne proteste. Kot častnika ruske zunanje obveščevalne službe SVR ga je sicer anonimno že marca letos razkrinkal avstrijski tednik Falter. Izpostavili so tudi dejstvo, da se mu je v pisarni TASS pridružila kolegica Arina Davidjan, kar je bilo dokaj nenavadno. TASS v Avstriji namreč dve desetletji ni imel akreditiranega več kot enega novinarja.
Po Dnevnikovih neuradnih informacijah je par usodno napako storil marca, ko se je poskušal akreditirati za tiskovno konferenco ob obisku ameriškega zunanjega ministra Anthonyja Blinkna na Dunaju. Avstrijski varnostni organi so podrobneje preverili osebne podatke obeh dopisnikov TASS in našli dovolj dokazov za ugotovitev, da je bil novinarski poklic zgolj krinka njunega obveščevalnega dela. Obema so izrekli negativno varnostno oceno in jima 30. aprila odvzeli akreditacijo, s tem pa sta avtomatično izgubila tudi pravico do bivanja v Avstriji.
Popovu so naročili, naj v roku dveh tednov zapusti državo. To je storil 7. junija, je prejšnji teden poročala avstrijska tiskovna agencija APA.
Ruski povračilni ukrep
Ruske oblasti so se na izgon Popova odzvale nemudoma. Odvzele so akreditacijo dopisnici avstrijske javne radiotelevizije ORF Marii Knips-Witting, ki je iz Moskve poročala od januarja letos, in jo pozvale, naj zapusti državo.
Kmalu sodba za ruska vohuna?
Popov je Avstrijo zapustil kot svoboden človek. Manj uspešna sta bila ruska vohuna, ki sta se predstavljala kot Maria Rosa Mayer Munoz in Ludwig Gisch, zakonski par iz Argentine, dejansko pa sta Ana Valerevna Dulceva in Artem Viktorovič Dulcev, elitna agenta ruske obveščevalne službe SVR in del ruske vohunske mreže v zahodnih državah.
Aretirali so ju v Ljubljani 5. decembra 2022, tako da sta sedaj v zaporu že 18 mesecev, njuna otroka pa pri rejnikih. Rusija je priznala, da sta obveščevalca, in izrazila željo, da ju dobi nazaj. Ameriški časopis Wall Street Journal je pred kratkim poročal, da jima bodo po tajnem sojenju v prihodnjih tednih izrekli sodbo zaradi vohunjenja.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.