Do javne dražbe preostalega premoženja propadle Adrie Airways nas loči še šest dni. Stečajni upravitelj Janez Pustatičnik bo prodajal Adriijina dovoljenja za opravljanje letalskih prevozov, tudi zamrznjeno spričevalo AOC. Izklicna cena za nakup poslovne celote je 45.000 evrov, stečajni upravitelj pa je prejel pet resnih ponudb. Za nakup celote se zanima Joc Pečečnik, za letalsko šolo Ivo Boscarol, za nakup spričeval za komercialne polete pa Izet Rastoder.
Poročali smo že, da je posebno zanimanje za nakup izrazila skupina ruskih vlagateljev, o čemer je prvi poročal portal exyuaviation.com. Povezani so z ruskim proizvajalcem letal Suhoj – spomnimo, Sukhoi Civil Aircrat Company se je že lani spomladi zanimal za strateško partnerstvo z Adrio Airways, a je posel padel v vodo. Rusi so kot razlog za to takrat navedli slabo finančno stanje Adrie.
Predstavnik ruskih investitorjev Oleg Evdokimov je za TV Slovenija potrdil zanimanje: "Adrijino spričevalo nam dovoljuje, da ne poslujemo le v Ljubljani, ampak na katerem koli letališču v Evropi. Naš načrt je vpeljava 200 letal Suhoj superjet na evropski trg."
Vlagatelji po njegovih besedah prihajajo iz Rusije in Združenih arabskih emiratov, ker pa morajo biti letalske družbe znotraj EU v večinski evropski lasti, zdaj iščejo partnerje. Za začetek bi tako vložili 10 milijonov evrov. "Slovenski trg je izjemno zanimiv. Tu ni prave konkurence. Z letalom je zdaj mogoče potovati le v deset krajev, vozovnice pa so zelo drage," je še povedal Evdokimov.
Vlagatelji bi po njegovih besedah obdržali Adrijino blagovno znamko in zaposlili okoli 150 ljudi, med njimi 30 pilotov. Vse leto naj bi leteli na vsaj pet destinacij, med drugim v Milano in Barcelono, od koder ima čezoceanske polete družba Emirates, s katero se po besedah Evdokimova dogovarjajo o sodelovanju. Poleti bi število letov še bistveno povečali.
Spomnimo, Adria Airways je v stečaju končala oktobra lani. Vlada je po stečaju tehtala več možnosti za zagotavljanje povezanosti Slovenije s svetom, med drugim tudi ustanovitev novega letalskega podjetja, v katerem bi bila država bodisi edini lastnik bodi eden izmed družbenikov, a se ta opcija ni izkazala za ekonomsko smiselno. Tuje letalske družbe so po stečaju Adrie sicer zagotovile letalske povezave s Frankfurtom, Münchnom, Zürichom in Brusljem.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.