Na Krimu je spet napeto. Ruske enote so sprva obkolile, nato pa vdrle v ukrajinsko vojaško zračno bazo v mestu Belbek na Krimu. Po poročanju Reutersa so odjeknili streli. Ranjen je bil najmanj en ukrajinski vojak, ruska vojska pa je poveljnika baze "odpeljala na pogovore neznano kam".
Sprva so vojakom v bazi izrekli ultimat, da se predajo, je sporočil namestnik poveljnika vojaškega letališča. Po izteku ultimata pa je oklepno vozilo zapeljalo skozi vrata oporišča. V oporišče so nato vstopili oboroženi moški, ki so v ukrajinske vojake uperili orožje.
Poveljnik baze je sicer za britansko medijsko hišo BBC dejal, da že več dni čaka na ukaze iz Kijeva, ki pa še kar molči. Svojim vojakom je naročil, naj streljajo v zrak, če bodo napadeni. Poveljnik ukrajinske vojske pa to zanika in pravi, da imajo vsi vojaki na Krimu natančna navodila, kaj morajo storiti, če bodo napadeni.
Proruski protestniki vdrli v ukrajinsko vojaško oporišče na Krimu
Okoli 200 proruskih protestnikov pa je v pristaniškem mestu Novofedorivk zavzelo bazo ukrajinske mornarice. Bazo so napadli brez orožja in je zdaj že skoraj popolnoma pod njihovim nadzorom.
Množica je vdrla v oporišče in ob vpitju "Rusija! Rusija!" začela razbijati okna. Ukrajinski vojaki so se zabarikadirali v notranjost zgradb, s streh pa so proti vsiljivcem metali dimne bombe. Protestniki so ob navzočnosti ruskih vojakov sneli ukrajinsko zastavo in jo zamenjali z belo-modro zastavo ruske mornarice.
Tiskovni predstavnik ukrajinskega ministrstva Vladislav Seleznjov je ob sklicevanju na vire iz oporišča dejal, da so se ukrajinski vojaki umaknili v glavno zgradbo. "Med napadalci je nekaj lokalnih prebivalcev in veliko drugih. Ne poznamo njihovih obrazov," je Seleznjova citiral vir iz oporišča. Protestniki so medtem oporišče že zapustili.
Moskva obsodila evropske sankcije
Sicer pa se je Moskva danes odzvala na razširitev sankcij proti Rusiji, ki jo je sprejela Evropska unija. Kremelj meni, da so sankcije zaradi ruskega posredovanja v Ukrajini povsem "odmaknjene od realnosti". Rusko zunanje ministrstvo si je zato pridržalo pravico do "primernega odgovora". Bruselj je namreč na seznam ruskih državljanov, ki so jim zamrznili sredstva in prepovedali potovanja, uvrstil 12 novih imen in zdaj zajema 33 ljudi.
Gre za ljudi, ki naj bi pripadali notranjemu krogu ruskega predsednika Vladimirja Putina. Med njimi so tudi namestnik ruskega premierja Dimitrij Rogozin, predsednik ruske dume Sergej Narijškin, politični strateg Kremlja Vladislav Surkov in Putinov glavni svetovalec za Ukrajino Sergej Glazjev. Vse štiri je na svoj seznam uvrstila tudi ameriška administracija.
Mednarodni opazovalci že pripravljeni na prihod v Ukrajino
Med tem pa so opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) pripravljeni začeti s svojim delom. Obiskali naj bi mesta na jugu in vzhodu Ukrajine, v katerih je veliko prorusko usmerjenih prebivalcev Ukrajine. Vendar pa okoli sto pripadnikov misije ne bo vstopilo na območje Krimskega polotoka, ki je včeraj tudi uradno postal del Rusije. Putin je namreč včeraj podpisal odlok o pripojitvi Krima Rusiji.
Steinmeier: Referendum in priključitev v nasprotju z mednarodnim pravom
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je danes v Kijevu obsodil rusko priključitev ukrajinskega polotoka Krim, v katerem vidi poskus delitve Evrope. Steinmeier je po srečanju z ukrajinskim premierjem Arsenijem Jacenjukom dejal, da sta bila referendum na Krimu in odločitev ruskega parlamenta o priključitvi tega polotoka Rusiji kršitev mednarodnega prava in poskus delitve Evrope.
Vodja nemške diplomacije in začasni ukrajinski premier sta govorila tudi o tehnični pomoči Nemčije ukrajinski vojski. "Govorili smo o vprašanju tehnično-vojaškega sodelovanja za izboljšanje opremljenosti in okrepitev ukrajinskih oboroženih sil," je izjavil Jacenjuk.
Nemški zunanji minister se v Ukrajini mudi dan po podpisu političnega del sporazuma o krepitvi vezi med Ukrajino in Evropsko unijo.
Ukrajinsko obrambno ministrstvo: Vojaki s Krima so junaki
Ukrajinsko obrambno ministrstvo je danes sporočilo, da ukrajinski vojaki, ki so po priključitvi Krima Rusiji zapustili polotok, niso dezerterji, ampak junaki, zaradi česar bi jim država lahko podelila status vojnih veteranov.
"Nihče od vojakov na Krimu - domoljubov, ki niso izdali prisege zvestobe ukrajinskemu narodu - ne bo pozabljen," je sporočilo ministrstvo. Hkrati je zanikalo poročila, da bodo vojaške enote, ki so zapustile Krim, razpuščene in da ukrajinski tožilci vojake preganjajo zaradi izdaje.
S to izjavo, objavljeno na spletu, je ukrajinsko obrambno ministrstvo želelo odgovoriti na dezinformacije o ukrajinskih oboroženih silah, ki jih po njegovih navedbah "aktivno širijo ruske posebne službe".
Obrambno ministrstvo je še dodalo, da ukrajinske oblasti preučujejo možnost, da bi tem vojakom podelili status vojnih veteranov, ker so pokazali "moč in pogum", s čimer bi jim zagotovili finančno podporo.
Številni od tisočih ukrajinskih vojakov na Krimu, ki so jih prejšnji mesec obkolile proruske sile, so svoje položaje zapustili brez boja.
Poljska poziva ZDA k večji vojaški prisotnosti v Vzhodni Evropi
Poljska pa meni, da bi morale ZDA skupaj z ostalimi članicami Nata povečati svojo prisotnost v Srednji in Vzhodni Evropi. Poljski obrambni minister Tomasz Siemoniak je pojasnil, da je Washington odprt za to idejo, vendar pa pravih pogovorov o tem še niso načeli. Ameriški podpredsednik Joe Biden je pretekli torek obiskal Poljsko in potrdil načrte o namestitvi ameriškega protiraketnega ščita na Poljskem do leta 2018. Poljski minister je dodal, da bodo govorili tudi o vzpostavitvi ameriškega vojaškega oporišča na omenjenem območju Evrope.
KOMENTARJI (599)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.