
Knjiga z naslovom Prevzem zgodbe o uspehu je v zbirki Premiki izšla pri založbi Mladinska knjiga, obsega pa 768 strani. Spremno besedo je napisal Borut Trekman. V delu se avtor ukvarja z obdobjem zadnjih treh let, vendar po njegovih besedah ne gre za kroniko, ampak za pripoved oziroma dokumentacijo dogajanj, ki jih povzema podnaslov knjige: "Čudežna strašna leta v začetku 21. stoletja, od tujčeve pete do Beethovnove Devete, od SFRJ do EU in Nato; ko obrazi počasi, a zanesljivo stopajo iz temnega ozadja, ko se uresničujejo pred desetimi leti napovedane diskreditacije in likvidacije." Kot je povedal Rupel, knjiga ni obračun, temveč pripoved o nekaterih napetostih in razlikah.
Slovenija je bila od osamosvojitve na zunanjepolitičnem področju izjemno uspešna - Rupel je s svojim deležem pri tem zadovoljen in je nanj ponosen. Zgodba oviranja prodora Slovenije pa se je začela z Vatikanskim sporazumom. Kot je Rupel zapisal tudi v pojasnilu, se je zgodba nadaljevala z obiskom nemškega kanclerja in zvezo Nato, končala pa z njegovo odstavitvijo.
Knjiga ni politična kronika, ampak gre za razmišljanje o problemu: tega Rupel vidi v zapuščanju sredine, Drnovškove dediščine ter politike strpnosti in kompromisov, kar je bilo značilno za obdobje do leta 2002, ki ga je mogoče označiti kot obdobje največjih zunanjepolitičnih uspehov oziroma kot zgodbo o uspehu. Ta se identificira s sedanjim predsednikom države Janezom Drnovškom, po njegovem odhodu pa jo je bilo težko držati nad vodo, ker so jo tisti, ki so prišli za njim, hoteli prevzeti, je dejal Rupel.
Čas je za novo slovensko zunanjo politiko, je poudaril Rupel, a izrazil skrb, da v tem trenutku za to ni pravega razumevanja. Tudi v odnosih s sosednjo Hrvaško je čas, da se oprimemo novejših, modernih konceptov. Knjiga je sicer napisana z željo, da se preseže "zagatna" situacija, napisana je s pogledom v prihodnost, je dejal Rupel, ki na listi SDS kandidira za poslanca. Slovenska zunanja politika mora vsebovati soglasje večine strank in političnega telesa; če ni utemeljena na soglasju pozicije in opozicije, ne more biti uspešna; s polovico naših potencialov ni mogoče uspešno delovati v EU, je poudaril Rupel.
Predsednik SLS in podpredsednik odbora DZ za zunanjo politiko Janez Podobnik je na novinarski konferenci poudaril, da je iz pričujočega dela mogoče razbrati postopno odmikanje Dimitrija Rupla od LDS, saj avtor jasno pove, kdaj se je prvič zameril svojim - ko je javno branil Vatikanski sporazum. V knjigi je tudi podrobna kronologija vilenske izjave: Rupel zapiše, kakšno je bilo glasovanje odbora za zunanjo politiko, ko so vsi poslanci LDS izjavo podprli, je opozoril Podobnik. Po njegovih besedah je Rupel človek sredine: ko je Ropa odneslo na levo, mu je to povedal in tudi zapisal.