Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je med prvim obiskom v Sloveniji ponovil pripravljenost Beograda na nova pogajanja s Prištino za dosego kompromisne rešitve za status Kosova, ki bi bila sprejemljiva za obe strani in Varnostni svet ZN, ne bi pa predvidevala neodvisnosti. Kosovo je bilo sicer osrednja tema pogovorov tako z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom kot tudi premijerom Janezom Janšo in predsednikom DZ Francetom Cukjatijem, ki so ob tem podprli evropsko pot Srbije.
Medtem ko VS ZN obravnava peti osnutek resolucije o Kosovu, ki so ga pripravile ZDA in EU in ki za razliko od prejšnjih osnutkov ne predvideva več avtomatične neodvisnosti Kosova, je Jeremić izrazil pričakovanje, da tega osnutka VS ZN ne bo sprejel, saj vsebuje možnost neodvisnosti Kosova, ki je nesprejemljiva ne samo za Srbijo, ampak tudi za VS ZN.
Paziti je treba, da ne pride do destabilizacije
Po njegovi oceni je "izrednega pomena, da pridejo do rešitve, ki bo dobila podporo VS ZN". Usodnega pomena pa je tudi, "da se vprašanje reši na način, ki ne bo destabiliziral razmer na Zahodnem Balkanu", je dejal Jeremić in menil, da je kompromis treba najti hitro, saj do "trajne in evropske zgodovinske rešitve" vprašanja ne vodi "vsiljevanje neodvisnosti Kosova brez podpore VS ZN".
Za nova pogajanja s Prištino, na katerih bi dosegli kompromisno rešitev za status Kosova, po njegovem mnenju sicer nova resolucija VS ZN ni potrebna, "saj tudi dosedanja pogajanja niso imela mandata resolucije VS ZN", je dejal Jeremić in dodal, da je Beograd nova pogajanja pripravljen začeti takoj.
Rupel za „korak nazaj“
Rupel, ki se je nedavno zavzel za nadgradnjo načrta posebnega odposlanca ZN Marttija Ahtisaarija, ki predvideva nadzorovano neodvisnost Kosova, je po pogovoru z Jeremićem na skupni novinarski konferenci ocenil, da bi morala EU, ki je doslej večkrat pritrjevala Ahtisaarijevemu načrtu, "storiti kak korak nazaj, če bi hotela zavzeti kako drugačno pozicijo".
Rupel je tudi menil, da ima EU največ odgovornosti za prihodnost Zahodnega Balkana, s tem pa tudi za rešitev vprašanje Kosova, in da je treba Srbiji omogočiti evropsko perspektivo, da ne bi bila prisiljena izbirati med Kosovom in Evropo.
Rupel sicer upa, da bo vprašanje statusa Kosova rešeno še pred predsedovanjem Slovenije EU v prvi polovici leta 2008, če ne, pa si bo Slovenija prizadevala za dosego konsenza, je dejal. Premier Janša pa se je glede vprašanja Kosova zavzel za čimprejšnji dogovor o rešitvi, ki bo v luči evropske perspektive Srbije in Kosova vodila k dolgoročni stabilnosti regije.
Tudi o prohodnosti v EU
Ministra sta sicer osrednji del pogovorov namenila evropski perspektivi Srbije. Rupel je pri tem poudaril, da Slovenija podpira Srbijo v prizadevanjih za pridružitev evroatlantskim povezavam, in izrazil željo, da bi Srbija še letos podpisala sporazum o stabilizaciji in pridruževanju ter da bi prihodnje leto dobila status kandidatke za članstvo.
Jeremić je ob tem članstvo v EU izpostavil kot prednostno nalogo nove srbske vlade, ki je na položaju od maja. Kot velikega pomena pa je izpostavil podporo Slovenije v tem procesu, še posebej kot prihodnje predsedujoče EU.
Odnosi so dobri
S slovenskimi sogovorniki so sicer kot dobre ocenili dvostranske, tudi gospodarske, odnose med državama. V pogovoru s premijerom sta tako Jeremić kot Janša pozitivno ocenila zlasti dinamiko gospodarskih odnosov, ki so se v zadnjem obdobju močno okrepili.
Kot je povedal Jeremić, so govorili tudi o možnosti obiska velike srbske gospodarske delegacije v Sloveniji ter se dogovorili za čimprejšnji začetek pogajanj za sklenitev sporazuma o socialnem zavarovanju med državama.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.