Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v četrtek v Washingtonu, po srečanju z državno sekretarko Condoleezzo Rice, v Beli hiši sestal tudi z ameriškim svetovalcem za nacionalno varnost Stephenom Hadleyjem, s katerim sta govorila o vrhu EU in ZDA v Sloveniji prihodnje leto ter o obisku premiera Janeza Janše v Washingtonu pred ali med slovenskim predsedovanjem EU v prvi polovici leta 2008.
Potem ko je Rupel povabil Riceovo na obisk v Slovenijo v času slovenskega predsedovanja EU, je Hadleyju napovedal skorajšnje uradno povabilo predsedniku ZDA Georgeu Bushu. Datum vrha EU in ZDA sicer še ni določen, saj je za to še prezgodaj. Slovenska in ameriška stran se prav tako dogovarjata o obisku premiera Janše, prav tako v okviru slovenskega predsedovanja. Sogovornika sta obravnavala tudi aktualne mednarodno politične teme, med njimi status Kosova.
Glede Kosova podobna stališča
Slovenski zunanji minister je že po sestanku z ameriško kolegico dejal, da razlik v stališčih ZDA in EU ni, saj oboji podpirajo načrt posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija, ki predvideva nadzorovano neodvisnost. Je pa Rupel obenem menil, da ne bi bilo nič narobe, če bi si morda vzeli še malce časa za premislek in pri tem navedel primer Slovenije, ki se ji je krajše čakanje z neodvisnostjo leta 1991 obrestovalo z uspehom. Po Ruplovem mnenju se je namreč predvsem treba izogniti novim nestabilnostim in status določiti dovolj hitro, vendar ne po nepotrebnem zapletati zadeve s tistimi, ki imajo še pomisleke.
Po sestanku s Hadleyjem je sledilo kosilo z republikanskim senatorjem Georgem Voinovichem iz Ohia in demokratskim senatorjem Tomom Harkinom iz Iowe. Tretja članica senatne ekipe slovenskega rodu Amy Klobuchar iz Minnesote je bila zadržana, vendar se je kasneje v rezidenci veleposlanika Samuela Žbogarja, skupaj s predstavniki administracije in ameriških Slovencev, udeležila svečane večerje v čast 15. obletnice ameriškega priznanja Slovenije. To se je zgodilo 7. aprila 1992, diplomatske odnose pa sta državi vzpostavili 11. avgusta istega leta.
Pred večerjo se je minister Rupel na Centru za strateške in mednarodne študije (CSIS) s predstavniki administracije in think tankov udeležil razprave o prioritetah slovenskega predsedovanja EU, med drugim prihodnosti Zahodnega Balkana. Do sestanka z republikanskim senatorjem iz Nebraske Chuckom Hagelom pa ni prišlo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.