
Sogovorniki so dosegli dogovor, da bodo pri izvedbi pobude sodelovali tudi jordanski strokovnjaki in da bodo na ministrskem srečanju Mreže za človekovo varnost, kateri trenutno predseduje Ferrero-Waldnerjeva, predlagali, da se tudi druge članice mreže aktivno vključijo v izvajanje pobude, so sporočili z MZZ.
O omenjeni pobudi se je minister Rupel pogovarjal z jordanskim kolegom Marvanom Džamilom Muašerjem, z ministrico za socialni razvoj Rovaido Maaitah in nekaterimi predstavniki humanitarnih organizacij. Rupla in Ferrero-Waldnerjevo je sprejel tudi jordanski kralj Abdulah II., ministra pa sta si ogledala in se seznanila tudi z delom jordanske nevladne organizacije Jordan River Foundation, ki pod pokroviteljstvom jordanske kraljice skrbi za zlorabljene otroke.
Rupel predstavil ITF

Glavna tema pogovorov je bila natančna predstavitev slovensko-avstrijske pobude. Rupel pa je jordanske sogovornike seznanil tudi z delovanjem Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF). Poleg konkretne pobude za pomoč otrokom so izmenjali tudi poglede na trenutne razmere v Iraku in v regiji ter na položaj v zvezi z bližnjevzhodnim mirovnim procesom. Predvsem o slednjem je minister Rupel govoril s kraljem Abdulahom II., ki je tudi zainteresiran za sodelovanje jordanskih organizacij za deminiranje s slovenskim ITF pri morebitnih dejavnostih v Iraku.
Slovensko-avstrijska pobuda se nanaša na psihosocialno pomoč otrokom in družinam, prizadetim zaradi oboroženih spopadov v Iraku. Projekt bo izvajala Ustanova Skupaj - Regionalni center za psihosocialno dobrobit otrok, ki je tudi pripravila predlog.
Cilj slovensko-avstrijske pobude, za katero je Slovenija že namenila 31 milijonov tolarjev, Avstrija po 200 tisoč evrov, je zmanjšati trpljenje otrok, preprečevati dolgotrajne psihosocialne motnje, uvajati aktivnosti za izboljšanje duševnega zdravja ter uvajati psihosocialno pomoč v izobraževalne, zdravstvene in druge organizacije za otroke ter razvijanje dejavnosti, ki bodo spodbujale psihosocialno rehabilitacijo otrok v Iraku.
Prva pripravljalna misija v Jordaniji je potekala med 24. aprilom 2. majem. Pripravili so sestanke s številnimi predstavniki mednarodnih, vladnih in nevladnih organizacij, med drugim tudi z regionalnim svetovalcem za zaščito otrok pri Regionalnem uradu UNICEF za Bližnji vzhod in Severno Afriko in koordinatorji urada UNICEF v Iraku.