
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je po današnjem srečanju s srbsko-črnogorskim kolegom Goranom Svilanovićem v Beogradu povedal, da je izredno zadovoljen s pogovori, ki jih je imel z gostiteljem, in da se je prišel predvsem neposredno seznanit s stališči in ocenami uradnega Beograda o nedavnih tragičnih dogodkih na Kosovu. Tudi Svilanović je povedal, da je bil njun pogovor praktično osredotočen samo na eno temo, kot je dejal - na nedavno nasilje kosovskih Albancev proti kosovskim Srbom, katerega namen je bilo etnično čiščenje pokrajine.
Svilanović je gosta podrobno seznanil z vsem, kar se je dogajalo na Kosovu prejšnji teden in s posledicami tamkajšnjih tragičnih dogodkov. Rupel je poudaril, da osebno ne bi vedel povedati, kaj je dobro za Srbijo ali za Kosovo, zanima pa ga, kaj Beograd in Priština menita, da je dobro zanju. Slovenija je pripravljena pomagati pri stabilizaciji regije, je dodal, s kolegom pa se je strinjal, da so za rešitev kosovskega vprašanja potrebne sveže ideje.
Svilanović je Rupla opozoril na posledice, ki jih lahko imajo ti dogodki na dosedanjo politiko celotne mednarodne skupnosti ter na varnostni položaj v regiji. Za Beograd je trenutno najbolj pomembno, da pride do prekinitve vsakega nasilja na Kosovu in etničnega čiščenja ter do pojasnitve odgovornosti tistih, ki so organizirali nerede in sodelovali v njih.
Svilanović je posebej omenil nujnost začetka resnih pogovorov o rezultatih dosedanje politike in o morebitnem oblikovanju nove politike glede kosovskega vprašanja. Ob tem je omenil zamisli o novi teritorialni organizaciji Kosova oziroma decentralizaciji, o kateri je zadnje dni slišati v Beogradu in o kateri je v sredo spregovoril v Bruslju in Parizu tudi srbski premier Vojislav Koštunica.
Vodja slovenske diplomacije se je dopoldne v Beogradu pogovarjal z vodjo državnega koordinacijskega centra za Kosovo Nebojšo Čovićem, po srečanju s Svilanovićem pa še z ministrom SČG za človekove in manjšinske pravice Rasimom Ljajićem. Na programu ima še srečanje z beograjskim nadškofom in metropolitom Stanislavom Hočevarjem, popoldne pa bo obiskal Prištino, kjer ima v načrtu pogovore s civilnim upraviteljem Kosova Harrijem Holkerijem in vodjo misije OVSE v pokrajini Pascalom Friescijem, kot tudi s kosovskim predsednikom Ibrahimom Rugovo in premierom Bajramom Rehxepijem.
Rupel se je v ponedeljek na zasedanju vodij diplomacij razširjene EU v Bruslju zavzel za čimprejšnjo ureditev razmer na Kosovu, kjer so minuli teden ponovno izbruhnili etnični nemiri, ki so zahtevali 28 življenj, več kot 600 ljudi pa je bilo ranjenih. Pri tem je posebej opozoril na dva vidika - da so za uspešno ureditev razmer nujna enotna stališča mednarodne skupnosti in da ta brez reševanja ekonomskih vidikov ni možna. "Za uspešno urejanje odnosov med srbsko in albansko etnično skupnostjo na Kosovu so nujna enotna stališča mednarodne skupnosti, torej EU, zveze Nato in ZN. Brez premostitve razlik bo reševanje vprašanja Kosova zelo težavno," je takrat poudaril Rupel. Zanemarjanje ekonomskega vidika pa bo Kosovo pripeljalo v razmere, kjer bodo kriminalne aktivnosti in vse vrste terorizma kar cvetele, je še menil slovenski zunanji minister.