
O sporni zaščitni coni na Jadranu sta se na svojem prvem srečanju pogovarjala zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Dimitrij Rupel in Gordan Jandroković. Srečala sta se ob robu mednarodne varnostne konference v Münchnu. Sogovornika sta po pogovoru izrazila prepričanje o možnosti rešitve odprtih vprašanj.
Minister Rupel je po pogovoru povedal, da sta se s hrvaškim kolegom pogovarjala o odprtih vprašanjih, še največ pa o odnosih med Hrvaško in EU. Rupel je še enkrat poudaril, da Slovenija že vse od začetka podpira Hrvaško pri pristopnih pogajanih in da se to stališče ni nikoli spremenilo. Hrvaški minister Jandroković je ob tem izrazil zadovoljstvo in dejal, da je to pokazatelj, da obstaja volja na obeh straneh in da je to dobra popotnica za rešitev odprtih vprašanj med državama."Za nas vse skupaj je važno, da se stvari čimprej premaknejo z mrtve točke, da se procesi pospešijo in verjamem, da lahko pridemo do rešitev glede vseh vprašanj. Predvsem pa želimo, da bi Hrvaška tudi v EU dosegla, tisto kar si želi in zasluži," je še dejal Rupel.
Po besedah Jandrokovića sta sogovornika ugotovila, da na obeh straneh obstaja pripravljenost na čimprejšnjo rešitev vprašanja hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu, za kar bodo v prihodnjem obdobju storili potrebne korake.

Ministra sta se za srečanje dogovorila, potem ko so se odnosi med državama močno ohladili. Ljubljana in Zagreb sta se obtoževala, da zaradi nepripravljenosti druge strani na pogovore ni bilo mogoče najti rešitve za hrvaško ERC v Jadranu. Obe državi sta svoje videnje problema podrobneje pojasnili članicam EU v neuradnem dokumentu, Slovenija pa je odločno zavrnila hrvaške namige, da že od leta 2006 blokira pogajanja Hrvaške z EU.
Türk: vprašanje ERC je rešljivo
Vprašanje ekološko-ribolovne cone je rešljivo, vendar v Bruslju, je za hrvaški Večernji list ocenil slovenski predsednik Danilo Türk. Ob tem je zavrnil navedbe, da Slovenija blokira napredovanje Hrvaške v EU. Njeno napredovanje je odvisno od izpolnjevanja zahtev, ki jih je EU postavila na vseh področjih, meni Türk.
Zahteve po odpravi cone
Slovenija in Italija zahtevata odpravo cone za članice EU. Slovenija predvsem zaradi možnosti prejudiciranja meje na morju in ker cona predpostavlja, da nima dostopa do odprtega morja. Ne more pa niti pristati na manj, kot je na področju ribolova veljalo v skladu z maloobmejnim sporazumom Sops, je nedavno dejal slovenski premier Janez Janša.

Slovenija izpostavlja, da gre glede ERC za problem med Zagrebom in Brusljem. Iz Bruslja, ki zahteva od Hrvaške rešitev, sicer ji grozi zastoj v pristopnih pogajanjih z EU, morda celo zamrznitev več poglavij, je zadnje dni slišati o možnih kompromisnih rešitvah, kot so moratorij ali začasna razveljavitev ERC.
Zagreb na drugi strani poziva k štiristranskemu sestanku, da bi "ugotovili razloge, zaradi katerih Rim in Ljubljana nasprotujeta ERC". Hrvaški premier Ivo Sanader je v četrtek dejal, da ima rešitev, "s katero bi odpravili razloge za nezadovoljstvo Italije, Slovenije in Evropske komisije, ne da bi spremenili vsebine in polne uveljavitve ERC". Zagreb je tudi omenjal možnost priprave izjave, da ERC ne prejudicira meje med državama.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.