To je na včerajšnji novinarski konferenci povedal zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je napad na ZDA označil kot "napad na normalnost", ki prinaša novo delitev na civilizirani in barbarski svet. Pojasnil je, da na MZZ za zdaj nimajo podatkov o morebitnih slovenskih žrtvah terorističnih napadov, uvedli pa so 24-urno dežurno službo, ki bo na telefonski številki (01) 4782-003 posredovala informacije slovenskim državljanom, ki imajo težave pri vzpostavitvi stikov s svojci in prijatelji v ZDA. Tudi slovensko veleposlaništvo v ZDA ima 24-urno dežurstvo.
Dežurna služba MZZ je po napadih v ZDA zabeležila približno tretjino več klicev kot sicer, vendar po besedah državnega podsekretarja na MZZ Andreja Grassellija razen v enem primeru, ki ga še preiskujejo, sorodniki doslej niso izražali skrbi o pogrešanih osebah. Med drugim jih zanimajo možnosti vračanja iz ZDA, kjer so letalske povezave trenutno prekinjene.
Na vseh slovenskih veleposlaništvih v tujini so po besedah ministra Rupla po napadih v ZDA uvedli poostrene varnostne ukrepe, včeraj popoldne pa bo v Ljubljani zasedal tudi svet za nacionalno varnost. Slovenska vlada po Ruplovih besedah kljub temu, da država ni neposredno ogrožena, razmišlja o tem, kako se čimbolj učinkovito pripraviti na obrambo pred terorizmom. Veleposlaništvom v tujini je zunanje ministrstvo med drugim naložilo, naj pošljejo sezname vizumov, izdanih državljanom nekaterih "rizičnih" držav v zadnjem mesecu, ki jih bodo podrobno preučili. Po Ruplovih besedah na tem področju sicer doslej niso zaznali problemov oziroma kršitev. Med rizičnimi državami, pri katerih posebej natančno preverjajo vizume, je Grasselli naštel Afganistan, Pakistan, Iran in Libijo ter nekatere druge arabske države. Režim podrobnega preverjanja je za te države sicer v veljavi že nekaj časa. Na vprašanje, ali ta režim velja tudi za državljane BiH, pa je Grasselli odgovoril, da "ne v vsakem posamičnem primeru".
Po napadih so v Sloveniji posebej zaščitili ameriško logistično oporišče v Luki Koper, dodatno zaščito pa so dobili tudi ameriški predstavniki, ki na slovenskem obrambnem ministrstvu sodelujejo v okviru programa Vojska vojski. Določeni varnostni ukrepi so bili po besedah ministra Rupla sprejeti tudi v BiH, kjer so slovenski vojaki nameščeni v okviru mednarodnih mirovnih enot SFOR. Ljubljana je prek ameriškega veleposlaništva Združenim državam Amerike že ponudila zdravstveno pomoč, med drugim strokovnjake sodne medicine, pa tudi skupine, ki delajo z lavinskimi psi.
Slovenija je skupaj z ostalimi kandidatkami za članstvo v zvezi NATO iz t.i. vilniuške skupine sprejela tudi posebno deklaracijo, v kateri brezpogojno obsojajo teroristične napade v ZDA. Kot članica Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi ter Sveta Evrope se je pridružila tudi izjavam teh dveh mednarodnih organizacij, ki sta prav tako obsodili napade, je povedal Rupel. Po njegovih besedah Slovenija pripada taboru civiliziranih držav, zadnja dogajanja pa jo vodijo v še višjo stopnjo pripadnosti temu taboru, ki se naslanja predvsem na Evropsko unijo in zvezo NATO.
Z napadi na ZDA se po besedah vodje slovenske diplomacije, ki v prihodnjih mesecih kot posledico napadov v mednarodnih odnosih pričakuje poudarek na varnosti in represiji, stvari v mednarodnih odnosih radikalizirajo in poenostavljajo na črno-bele delitve. Rupel meni, da imajo te delitve tudi določene civilizacijsko-verske sestavine, kar "ni nedolžna stvar".