Slovenija

Rupel se sklicuje na Rehna

Zagreb, 03. 10. 2007 16.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zunanji minister Rupel je dejal, bi uveljavitev ERC pomenila težavo za Hrvaško pri približevanju EU.

"Mislim, da je hrvaškemu premieru Ivu Sanaderju že odgovoril komisar Rehn, ko je rekel, da bi uveljavitev ERC za članice EU pomenila veliko težavo za Hrvaško pri približevanju Evropski uniji. Jaz temu nimam kaj dodati. To so besede komisarja Rehna in jaz se z njimi strinjam," je v Ljubljani v odzivu na današnjo izjavo Sanaderja, da bo Hrvaška s 1. januarjem 2008 uveljavila zaščitno ekološko-ribolovno cono (ERC) v Jadranu tudi za članice Evropske unije, dejal zunanji minister Dimitrij Rupel.

Rupel je imel pri tem v mislih evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, ki je omenjeno stališče že večkrat ponovil. Da uveljavitev ERC ne bi bila v skladu z nasveti Evropske komisije in vsebino političnega dogovora iz leta 2004, je nazadnje v ponedeljek opozoril predstavnik Evropske komisije na zasedanju skupnega parlamentarnega odbora EU in Hrvaške v Bruslju. Če bo Hrvaška enostransko razglasila cono, "ne vem, kako bi se lahko izognili negativnim posledicam na njena pristopna pogajanja", je ponovil komisijino stališče.

ERC že januarja 2008?

Hrvaški premier Ivo Sanader je danes poudaril, da bo Hrvaška s 1. januarjem 2008 uveljavila zaščitno ekološko-ribolovno cono (ERC) v Jadranu tudi za države članice Evropske unije. Sanader je to povedal novinarjem, ki so ga prosili za komentar poročanja zagrebškega časnika Jutarnji list, da je vlada omilila retoriko o uveljavitvi ERC in da obstaja možnost preložitve datuma njegove polne uveljavitve.

Hrvaški Sabor je ERC razglasil 3. oktobra 2003, 3. junija 2004 pa je sprejel odločitev, da se uveljavitev ERC za Slovenijo in Italijo odloži, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor.
Hrvaški Sabor je ERC razglasil 3. oktobra 2003, 3. junija 2004 pa je sprejel odločitev, da se uveljavitev ERC za Slovenijo in Italijo odloži, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor. FOTO: Jani Dolinšek

Predstavnik Evropske komisije je v ponedeljek na sestanku s člani skupnega parlamentarnega odbora EU-Hrvaška v Bruslju opozoril, da bo imela morebitna enostranska razglasitev ERC negativne posledice za približevanje Hrvaške EU.

Predstavniki EU, Italije, Slovenije in Hrvaške se pogovarjajo o hrvaški ERC na tehnični ravni. Namen štiristranskih pogajanj je doseči dogovor o hrvaški ERC, sprejemljiv tudi za Slovenijo in Italijo.

Glavni hrvaški pogajalec Vladimir Drobnjak je na srečanju poudaril, da je saborska odločitev o polni uveljavitvi suverena in obvezujoča. Obenem je poudaril pripravljenost Hrvaške za nadaljevanje dialoga, ki bo pripeljal do najustreznejše rešitve, in dejal, da Hrvaška ne namerava prepovedati pristopa v ERC za slovenske in italijanske ladje, ampak želi zagotoviti enake pogoje, kakšni veljajo za hrvaške ribiče.

Predsednik Hrvaške kmečke stranke (HSS) Josip Friščić je na današnjem predvolilnem shodu v Rogoznici pri Šibeniku izjavil, da vlada še ni objavila niti pravil za uveljavitev ERC. Hkrati je poudaril, da hrvaška vlada omenjena pravila pripravlja v tajnosti ter da po njegovih virih ne bo zmanjšala števila italijanskih ribiških ladij v hrvaškem ERC. "Hrvaška se mora pogajati z EU po vzoru Malte, ki je po vstopu v EU obdržala svoj ERC za svoje ribiče," je dejal Friščić. Hrvaški sabor je sicer na današnji seji sprejel zakon o obalni straži, ki bo kot sestavni del hrvaške vojaške mornarice "ščitila suverene pravice in izvajala jurisdikcijo v ERC".

Skupni parlamentarni odbor EU-Hrvaška je v torek sicer zavrnil amandma slovenskega poslanca Boruta Pahorja, da bi pozvali Hrvaško, naj z januarjem prihodnje leto ne uveljavi ERC, češ da bi enostranska uveljavitev cone povzročila zaplete. Toda takšna odločitev ni bila sprejeta.


Sabor je ERC razglasil 3. oktobra 2003, 3. junija 2004 pa je sprejel odločitev, da se uveljavitev ERC za Slovenijo in Italijo odloži, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor v duhu EU, ki bo upošteval interese vseh sosednjih držav članic povezave. 15. decembra lani je nato sabor sprejel vladni predlog, ki določa polno uveljavitev ERC v Jadranu tudi za članice EU najpozneje do 1. januarja 2008. Hrvaška vlada je kot cilj vladnega predloga sprememb ERC navedla ekološko zaščito Jadrana in krepitev položaja hrvaških ribičev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.