Pri članstvu svetovalca premierja Dimitrija Rupla v strokovnem svetu SDS gre za konflikt interesov, meni predsednica LDS Katarina Kresal. Verjame, da bo premier Pahor, ki ga je o tem danes seznanila, pomisleke LDS upošteval. Rupel pa se bo moral po mnenju Kresalove "odločiti, ali bo pomembno kreiral vladno politiko ali opozicijsko. Obojega po našem mnenju pač ne more," je v današnji izjavi za medije ocenila predsednica LDS.
Kresalova pa zavrača kakršno koli zaostrovanje znotraj koalicije. "Svoje pomisleke smo predstavili in vzeti so bili na znanje," je dodala. Sicer pa Kresalova meni, da če bo ustanovitev strokovnega sveta SDS šla v smer "bolj strokovnih pripomb na delo vlade, če nam bodo s tem bolj strokovno in korektno gledali pod prste, potem je to treba pozdraviti".
Zares o vladi v senci
V stranki Zares glede ustanovitve vlade v senci menijo, da gre v načelu za pozitivno potezo pod pogojem, da bo delovala konstruktivno. “Tisto, kar zbuja dvome, je dejstvo, da so v t. i. vladi v senci večinoma znana imena iz preteklega štiriletnega mandata, kar nas napeljuje na misel, da znotraj omenjene ekipe ni bila opravljena refleksija prejsnjega mandata, saj je prav ta ekipa končala mandat s porazom na letošnjih parlamentarnih volitvah,” še menijo v Zaresu.
“Še posebej nas preseneča dejstvo, da so v vlado v senci vključena tudi nekatera imena, ki so hkrati del ekipe zdajšnjega predsednika vlade, in imena, ki so se razglasila za nepolitična in trenutno zasedajo pomembne vloge znotraj t. i. civilne družbe oziroma nevladnih organizacij (Zbor za republiko),” so še zapisali v sporočilu za javnost.
NSI: Ne gre za skupen organ
Glede sredine ustanovitve strokovnega sveta ali vlade v senci pod vodstvom predsednika SDS Janeza Janše, v katerem kot strokovni svetovalci sodelujejo tudi nekateri bivši ministri Nove Slovenije, pa v stranki menijo, da to "ni skupen strokovni svet SDS in NSi”.
Izvršilni odbor NSi je pred kratkim sprejel sklep o sestavi in vodenju strokovnih odborov Nove Slovenije.
“S predsednikom SDS Janezom Janšo so se bivši ministri NSi pogovarjali zgolj kot posamezniki in ne v imenu Nove Slovenije. To razumemo kot dokaz, da so naši ministri delali strokovno in kakovostno, svoje znanje pa so očitno nekateri pripravljeni še naprej dajati na razpolago za dobrobit slovenskih državljanov,” so še dejali v Nsi.
Ob tem so poudarili, da želijo kot stranka še naprej nadaljevati samostojno pot in utrjevati načela krščanske demokracije, ki so značilnost njihove stranke. Kot enakopraven partner želijo sodelovati s strankami pri projektih, za katere bodo presodili, da so v skladu z njihovimi načeli.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.