Na vprašanja, kako teče dialog z vodstvom Javne agencije za knjigo(JAK), povezan u največjim največjim knjižnim sejmom na svetu v Frankfurtu, kjer bo Slovenija častna gostja, a se niti ne ve, kakšen bo osnovni ustroj predstavitve, je ministrica Asta Vrečko izpostavila, da je bilo pod prejšnjim ministrom za kulturo Vaskom Simonitijem narejenih veliko napačnih, nestrokovnih potez, škodljivih za kulturo. "Brez dvoma je bila ena izmed njih izbor direktorjev, ki niso bili imenovani na podlagi strokovnih kriterijev," je poudarila v intervjuju 8. oktobra.
Izpostavila je tudi, da na ministrstvo dobivajo zaskrbljena pisma in druge pozive s strani strokovne javnosti tako glede vodenja JAK kot frankfurtskega sejma, češ da kažejo na globoke težave. Problemi so po njenem mnenju pri vodenju agencije: "Z direktorjem Dimitrijem Ruplom smo se že dvakrat sestali, večkrat zahtevali dokumentacijo o poteku priprav na slovensko gostovanje v Frankfurtu. To trenutno preučujemo in na podlagi izsledkov bomo tudi ustrezno ukrepali," je pojasnila. Ob tem je omenila, da je kurator programa slovenskega gostovanja v Frankfurtu Miha Kovač delo prevzel relativno nedavno in da svoje delo v danih okoliščinah opravlja zelo dobro.
Rupel je v odprtem večstranskem pismu ministrici Asti Vrečko očitke zavrnil
Poudaril je, da je Kovač k projektu pristopil na njegovo povabilo. Ob tem je omenil program, ki bo spremljal veliki kulturni dogodek, od skupine Laibach z Alamutom do razstave o Prešernu.
Odzval se je tudi na očitke glede zamud pri pripravah. "Očitki o zamudah ne temeljijo na dejstvih: JAK se pripravlja na gostovanje v Frankfurtu na podlagi koledarja, ki so ga predlagali Nemci in pri nobeni točki ne zaostaja. Treba je tudi vedeti, da so druge države za ključne priprave porabile manj kot leto dni, Gruzija osem mesecev, kar pomeni, da bi lahko uspeli v Frankfurtu tudi, če bi začeli s pripravami šele danes. Mi smo začeli prej zato, ker imamo na voljo manj ljudi. Do tega trenutka smo bili uspešni; Če se bo uresničeval začrtani program, je mogoče na uspešnost računati tudi v prihodnje. Seveda bi bilo spreminjanje ali neizvajanje programa v tem trenutku tvegano, vendar ni nemogoče. Kdor se ga bo lotil, bo sam nosil vse posledice za kakovost slovenskega častnega gostovanja na frankfurtskem knjižnem sejmu," je zapisal Rupel, ki ne želi pojasnjevati svojih strokovnih kompetenc.
"Ministrstvo za kulturo in svet JAK sta me leta 2021 izbrala za direktorja na podlagi strokovnih referenc, pedagoških in znanstvenih izkušenj s področja sociologije kulture, primerjalne književnosti in mednarodnih odnosov, na podlagi obsežne bibliografije več kot 50 knjig in več kot tisoč člankov ... Ministričini očitki so neumestni in žaljivi. Izvirajo iz ideoloških predsodkov, ki jih v kulturi ne bi smelo biti, najmanj pa na ravni ministra oziroma ministrice," je še zapisal.
Ministrica Vrečko: Ministrstvo za kulturo sprejema Ruplov odstop
Asta Vrečko je v današnji izjavi za medije odgovorila na odstopno izjavo Dimitrija Rupla, pri čemer je izpostavila, da ministrstvo za kulturo odstop sprejema. Ob tem je menila, da bo v najkrajšem možnem času imenovano novo vodstvo JAK.
Direktorja JAK sicer imenuje vlada na predlog sveta JAK po izvedenem javnem natečaju. Kot je pojasnila ministrica, na ministrstvu razumejo, zakaj je prišlo do Ruplovega odstopa z mesta direktorja JAK. Prepričana je bila, da bo predstavitev Slovenije prihodnje leto na knjižnih sejmih v nemškem Frankfurtu in italijanski Bologni na najvišji ravni.
Ponovila je, da ministrstvo za kulturo zelo skrbijo priprave na enega največjih projektov na področju kulture v naslednjem letu, Frankfurtski knjižni sejem, na katerem bo Slovenija častna gostja. Potrdila je, da se je z direktorjem JAK doslej sestala dvakrat na pogovoru o odprtih vprašanjih ter tudi s samim direktorjem Frankfurtskega knjižnega sejma Jürgenom Boosom, ko je bil ta v Sloveniji, s katerim je imela po njenih navedbah zelo konstruktiven pogovor. Kot je še dejala, "je tudi njega zaskrbelo, da morda priprave niso takšne, kot bi morale biti", podrobneje pa o teh pogovorih ni želela spregovoriti.
Ob tem je ministrica zatrdila, da je ministrstvo za kulturo pripravljeno na pomoč in podporo pri knjižnih sejmih v Frankfurtu in Bologni ter da si bo prizadevalo, da bodo priprave tekle nemoteno oziroma bodo še intenzivnejše.
Na ministrstvu sicer deluje tudi delovna skupina za Frankfurtski knjižni sejem, ki sodi pod direktorat za ustvarjalnost, ki ga kot v.d. generalnega direktorja vodi Barbara Koželj Podlogar. Ministrica je tudi potrdila, da bo Slovenija zagotovo prisotna na letošnjem Frankfurtskem knjižnem sejmu, ki se začne prihodnji teden.
Ministrica je tudi izrazila obžalovanje, da se Slovenija oziroma JAK ni pravočasno prijavila za letošnji knjižni sejem na Dunaju, in zavrnila, da bi bili očitki na račun Rupla politični obračun z njim. Poudarila je, da so bili njeni pogovori z direktorjem JAK in vsa prizadevanja ministrstva za kulturo izključno vsebinske in strokovne narave, takšni pa so bili tudi očitki ministrstva in strokovne javnosti.
Sodelovanje s kuratorjem programa slovenskega gostovanja v Frankfurtu Miho Kovačem in svetom JAK pa po besedah ministrice poteka zelo konstruktivno.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.