Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je obisk v Trstu začel na sedežu dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK), kjer se je sestal s predsednikom dežele Riccardom Illyjem. Kot sta sogovornika povedala po srečanju, sta največ pozornosti namenila prometni problematiki, pri čemer sta se med drugim dotaknila tudi petega prometnega koridorja. Minister Rupel je po srečanju napovedal tudi oblikovanje posebnega odbora, v okviru katerega bosta državi skupaj reševali gospodarske probleme.

Rupel je poudaril, da je želel od Illyja pridobiti pojasnila o njegovi ponedeljkovi izjavi, saj je Illy napovedal, da bo FJK podprla uresničitev železniškega koridorja med Jadranskim in Baltskim morjem, ki zaobide Slovenijo, saj je glede petega koridorja pesimističen.
Minister Rupel je povedal, da je od sogovornika dobil zadostna pojasnila, oba pa sta se strinjala, da je potrebno peti prometni koridor, ki poteka od Benetk do Kijeva, čim prej uresničiti, za kar pa je potrebno pospešiti priprave. "Slovenija je pripravljena izpolniti svoje obveznosti," je še dodal Rupel.

lly je po srečanju povedal, da sta v pogovorih s slovenskim zunanjim ministrom izpostavila predvsem prometno problematiko pa tudi oblikovanje evro-regije. Slovenske železnice je pozval, naj pridobijo koncesijo za prevoz blaga tudi po FJK in izpostavil, da bo Italija v letu 2008 dokončala avtocestni odsek do mejnega prehoda Škofije. Zato je Illy izrazil tudi pričakovanje, da bo Slovenija v istem obdobju dokončala tudi avtocestno povezavo z Madžarsko.
Rupel je medtem tudi poudaril, da bosta državi velike gospodarske probleme reševali v okviru posebnega odbora, ki ga bodo sestavljali po štirje ministri z vsake strani in sicer za okolje, promet, energetiko in zunanje zadeve. Poudaril je še pomen prijateljstva in novih dimenzij v okviru medsosedskih odnosov med Italijo in Slovenijo, kar se nanaša še posebej na prebivalstvo ob meji.
Rupel in predstavniki manjšin
Po srečanju z Illyjem se je Rupel sešel tudi s predstavniki krovnih organizacij Slovencev v Italiji. Predsednika Slovenske kulturne gospodarske zveze (SKGZ) in Sveta slovenskih organizacij (SSO), Rudi Pavšič in Drago Štoka, s katerima se je Rupel srečal na generalnem konzulatu Slovenije v Trstu, sta po srečanju povedala, da sta Rupla opozorila na "zavlačevanje" italijanske vlade, ki še vedno ni imenovala štirih članov paritetnega odbora, kar zavira izvrševanje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji.
"Slovenija bo tu vztrajna in dosledna, morda celo nekoliko sitna," je ob tem povedal Rupel in zagotovil, da bo "naredil vse, da bo vse, kar je bilo obljubljeno, tudi uresničeno". Italijanski zunanji minister Massimo D'Alema je namreč ob nedavnem obisku v Sloveniji obljubil, da bo Italija kmalu začela z uresničevanjem zaščitnega zakona. "Italijanskemu kolegu bom v prihodnjih dneh poslal pismo in ga prosil za pomoč, da se ta vozel čim prej razreši," je še povedal Rupel.
Rupel je obisk v Trstu zaključil v Narodnem domu, ki ima po njegovih besedah za slovensko manjšino močan kulturno-zgodovinsko-politični pomen. V pogovoru, ki sta ga v sodelovanju s SKGZ in SSO pripravila Slovenski klub in Društvo slovenskih izobražencev, je izpostavil večjo sproščenost v odnosih med Slovenijo in Italijo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.