Zunanji minister Samuel Žbogar je danes potrdil, da je svojemu predhodniku Dimitriju Ruplu julija izrekel opomin pred odpovedjo delovnega razmerja. Zaradi Ruplovega nedeljskega javnega pisma pa zdaj razmišlja, ali mu bo izrekel tudi odpoved. Rupel namreč ne more biti hkrati diplomat in politik, ki kritizira vlado, ki ji služi, je dejal Žbogar.
V okviru novinarske konference o Strateškem forumu Bled je dejal, da iz Ruplovega pisma, ki ga je sicer prebral šele danes, veje nezaslišana aroganca. "Rupel se v zadnjem času veliko ukvarja s pisanjem literarnih knjig in s fikcijo ter se to mogoče že meša z realnostjo," je dejal Žbogar.
'Narcistično videnje lastne veličine'
"Iz njega izhaja veliko narcisističnega videnja lastne veličine, kar govori predvsem o piscu samem," je komentiral Ruplovo pismo. "Gre za epohalen nesporazum, ki meji na absurd. Ne poznam nobene države na tem svetu, nobenega diplomata na tem svetu, ki bi imel pravico, da bi lahko paradiral po medijih s svojimi političnimi stališči in nasprotoval vladi," je dejal minister in pojasnil, da je Rupel ravno zaradi tega prejel opomin pred odpovedjo delovnega razmerja, "ker se tudi nikjer drugje na svetu to ne bi toleriralo".
"Mislim, da obstaja dilema, da obstaja politik Rupel in diplomat Rupel. Ampak obstaja eno ali drugo, oboje pa ne more. Nihče ne oporeka zgodovinskih zaslug, ki jih ima Rupel (...), toda heroji, ki potrebujejo aplavz množic, ne sodijo v diplomacijo," je še dejal Žbogar.
Ruplu je svetoval, naj prespi zadevo
Ruplu je tudi "svetoval", da mu ne bi škodovalo, če bi prespal, preden je oddal pismo. Bo pa tudi sam "prespal", kako bo ukrepal v prihodnje proti Ruplu. Lahko ga tudi na podlagi tega pisma čaka odpoved delovnega razmerja, saj je Rupel že prejel "zadnje opozorilo" pred odpovedjo, v katerem je bil tudi poziv, naj se kršitve ne ponavljajo, je še pojasnil minister Žbogar.
Rupel: Gre za totalitarne metode
Rupel pa pravi, da ne pozna nobenega primera na tem svetu, razen v totalitarnih sistemih, da bi ministri preganjali svoje predhodnike. ''Gre za totalitarne metode: nič nenavadnega za Žbogarja, ki bi moral v Jugoslaviji postati diplomat v Vatikanu. Za takšno funkcijo so nekoč v Jugoslaviji jemali samo najbolj zaupne, s policijo povezane ljudi.''
Rupel je v odzivu na ugibanja nekaterih medijev, da naj bi postal brezposeln, v nedeljo v sporočilu za javnost pojasnil, da je v začetku počitnic dobil "grozilno pismo" zunanjega ministra Žbogarja, ki ga opozarja, da bi lahko proti njemu uvedli postopek odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
Ob tem je priložil svoj odgovor Žbogarju, v katerem je v 15 točkah med drugim poudaril, da je grožnja z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi zaradi stališč, ki niso skladna s stališči oziroma odobrena s strani trenutne oblasti, absurdna in nezakonita. Opozorilo ministra je po njegovem mnenju tudi v nasprotju z 39. členom ustave in "precedenčen poskus grobega discipliniranja ljudi, ki se ne strinjajo s politiko aktualne vlade oziroma trenutnega vodstva MZZ". Rupel je še zapisal, da Žbogarjevo opozorilo izhaja iz "nevzdržne predpostavke ideološke istovetnosti med političnim vodstvom ministrstva oziroma vlade in zaposlenimi na MZZ oziroma v državni upravi".
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.