
"Slovenija potrjuje solidarnost z ZDA in je odločena po svojih najboljših močeh sodelovati v dejavnostih mednarodne protiteroristične koalicije. Po našem prepričanju smo pred tisoči žrtvami terorizma moralno zavezani, da postavimo boj proti terorizmu med glavne naloge," je dejal. Obenem je poudaril, da je potrebno boj proti terorizmu voditi v skladu s človekovimi pravicami in vladavino prava.
Po Ruplovih besedah nevarnost mednarodnega terorizma zadeva vse države in vse posameznike, pri tem pa Slovenija ni izjema. Opozoril je, da se pojavljajo nove teroristične grožnje in da sistem globalne komunikacije, internet, nove tehnologije, odprtost meja ter intenzivno gibanje oseb in dobrin lahko izrabijo tudi teroristi. Širjenje uporabe vseh vrst orožja, med katerimi so tudi izredno nevarna orožja za množično uničevanje in tehnologije za njihovo uporabo, ostaja resna skrb. Te vrste orožja je mogoče uporabiti povsod, ob kateremkoli času, zato mora biti naš odgovor na takšne grožnje univerzalen, obsežen, odločen in vztrajen. Sestavljati ga morajo nacionalni, regionalni in globalni ukrepi, je bil odločen vodja slovenske diplomacije.
Proces vključevanja držav kandidatk v evroatlantske integracije, čeprav se status in hitrost procesa razlikuje od države do države, bo zagotovo olajšal in okrepil sodelovanje v boju proti terorizmu ter pomagal pri vzpostavitvi enotnih ukrepov in metod v boju proti terorizmu, je bil prepričan Rupel. Slovenija pa je po njegovih besedah kot kandidatka za članstvo v Evropski uniji in zvezi NATO pripravljena prevzeti svoj del odgovornosti v boju proti terorizmu ter pri ohranjanju mednarodnega miru in varnosti.
Prvi korak v boju proti terorizmu je zavezanost vsem ustreznim mednarodnim pravnim instrumentom v zvezi s terorizmom, je dejal Rupel in poudaril, da je Slovenija sprejela večino protiterorističnih konvencij in sporazumov. Začela je tudi postopek za podpis in ratifikacijo mednarodnih konvencij o preprečevanju financiranja terorizma in terorističnih bombnih napadov in bo postopke predvidoma končala do konca letošnjega leta. "Če bomo v Sloveniji odkrili premoženje posameznikov in oseb, povezanih s financiranjem terorističnih dejavnosti, ki so na seznamu Varnostnega sveta Združenih narodov, ga bomo takoj zamrznili," je zagotovil Rupel.
Po besedah slovenskega zunanjega ministra se Slovenija pridružuje mednarodni skupnosti v njenih prizadevanjih za kar največjo omejitev posledic protiterorističnih napadov na civilno prebivalstvo v Afganistanu in širšem območju. Humanitarno pomoč pa je naša država že napotila, kar bo po potrebi tudi ponovila, je še obljubil Rupel. Ob robu konference se je Rupel srečal s poljskim kolegom Wlodzimierzem Cimoszewiczem.
Nagovor ameriškega predsednika Busha in britnaskega premiera Blaira
Udeležence regionalne konference držav Srednje in Vzhodne Evrope o boju proti terorizmu v Varšavi je prek satelita pozdravil tudi ameriški predsednik George Bush, britanski premier Tony Blair pa je na konferenco poslal pismo.

Bush je teroristično organizacijo Al Kaida obtožil, da si prizadeva pridobiti jedrsko, biološko in kemijsko orožje za napade po svetu. Po njegovih besedah Al Kaida deluje v več kot 60 državah, vključno z nekaterimi državami Srednje in Jugovzhodne Evrope. "Te teroristične skupine skušajo destabilizirati cele narode in regije," je opozoril Bush.
Britanski premier Tony Blair je v pismu poljskemu predsedniku Aleksandru Kwasniewskemu ob odprtju konference pozval k učinkovitemu odgovoru celotne evropske celine proti terorizmu in v celoti podprl akcijski načrt sodelovanja v boju proti terorizmu, ki ga bodo sprejele države udeleženke srečanja v Varšavi. "Evropska unija je sprejela paket ukrepov za boj proti terorizmu", je dejal britanski premier in ob tem pozdravil odločitev ostalih evropskih držav, da se pridružijo tem ukrepom, s čimer bi do največje možne mere povečali njihovo učinkovitost.

Na konferenci je spregovoril tudi poljski predsednik Aleksander Kwasniewski, ki je ob otvoritvi udeležence pozval, naj se posvetujejo o tem, kako bi lahko države v regiji sodelovale v boju proti terorizmu. Želimo potrditi našo solidarnost in vero v demokracijo, je dejal v uvodnem govoru Kwasniewski, ki je tudi menil, da bi morala biti protiteroristična koalicija univerzalna, poroča AP.
Konferenca, ki odraža odločenost držav udeleženk za poglobljeno in okrepljeno sodelovanje v boju proti terorizmu, bo pomenila začetek tesnejšega regionalnega sodelovanja omenjenih držav v prizadevanjih mednarodne skupnosti v boju proti terorizmu. Sicer pa bodo udeleženci konference poleg akcijskega načrta sprejeli tudi skupno deklaracijo, v kateri bodo izrazili solidarnost in podporo ZDA po terorističnih napadih, ki pomenijo napad na demokracijo, strpnost, svobodo in varnost.
Države opozarjajo, da ne gre enačiti boja mednarodne skupnosti proti terorizmu s spopadom civilizacij oziroma veroizpovedi. S sprejetjem akcijskega načrta bodo udeleženke razmislile tudi o vzpostavitvi skupnih oblik usposabljanja in sodelovanja na področju boja proti terorizmu.