Zunanji minister Dimitrij Rupel je na gradu Jable v Loki pri Mengšu ocenil, da "je možno najti rešitve za vsa vprašanja" med Slovenijo in Hrvaško in to "relativno kmalu". Glede vprašanja meje pa je dejal, da se ne bodo pogovarjali o celi meji. ''Nihče nikoli ni mislil, da se bomo pogovarjali o celi meji, kajti cela vrsta problemov je dejansko rešenih,'' je na novinarski konferenci na gradu Jable dejal Rupel.
Po besedah ministra gre sicer pri vprašanju meje med Slovenijo in Hrvaško v nekem širšem kontekstu za 19 spornih točk na kopnem oziroma za šest večjih spornih točk na kopnem in za morsko mejo. Kot je pojasnil, je šest spornih točk objavljenih tudi v beli knjigi o meji med Slovenijo in Hrvaško, medtem ko je 19 točk identificirala komisija, ki je pripravljala sporazum Drnovšek-Račan.
"To so odprta vprašanja, to so stvari o katerih se je potrebno pogovarjati in ki jih je treba rešiti," je poudaril Rupel. Zato, da bi reševali posebej kopenska in posebej morska vprašanja meje, pa po mnenju Rupla ni nihče, vsaj "v Sloveniji nikakor ne".
Tako se je minister odzval na izjavo hrvaškega premiera Iva Sanaderja, ki je v petek na novinarsko vprašanje, ali bo predmet morebitne arbitraže celotna kopenska in morska meja, odgovoril, da nihče ni predlagal arbitraže o celotni meji ter da ni potrebno urejati tiste meje, ki je že urejena.
Na vprašanje, ali v nedeljo na Bledu pričakuje vsaj dogovor o tretji strani, ki bi reševala odprta vprašanja meje med državama, pa je Rupel optimistično ocenil, da je dogovor mogoč, vendar pa po njegovih besedah "vsako napovedovanje pomeni tveganje, da se zgodi kaj drugače".
Vse hrvaške parlamentarne stranke se strinjajo, da bo hrvaška zaščitna ekološko-ribolovna cona (ERC) v Jadranskem morju v veljavo stopila 1. januarja 2008, tako kot to predvideva tudi odločitev hrvaškega sabora, v današnji izdaji piše hrvaški časnik Jutarnji list.
Na petkovem sestanku premiera Iva Sanaderja s predsedniki hrvaških parlamentarnih strank zato o ERC ni bilo govora. Nekateri udeleženci sestanka so povedali, da je premier samo spomnil na odločitev sabora in dodal, da uveljavitev ERC tako ali tako ne prejudicira meje.
ERC ne bo predmet pogovorov s Slovenijo, za nas ERC ni sporen, je po sestanku dejal predsednik Hrvaške kmečke stranke (HSS) Josip Friščić. Sanader bo takšno stališče vlade in opozicije v nedeljo prenesel slovenskemu kolegu Janezu Janši na sestanku na Bledu, še piše časnik.
Po njegovih navedbah se je sicer v petek na sestanku premiera Sanaderja s predsedniki hrvaških parlamentarnih strank največ govorilo o reševanju vprašanja meje na morju. Vlada in opozicija sta dosegli konsenz tudi okrog tega vprašanja, pa tudi o ostalih odprtih vprašanjih, ki jih je potrebno rešiti v pogovorih s Slovenijo - o dolgu varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke in jedrski elektrarni Krško.
Pri vprašanju meje na morju so neimenovani sogovorniki za Jutarnji list potrdili, da je skupno stališče vlade in opozicije, da se rešitev najde pred Meddržavnim sodiščem v Haagu, da se spoštuje mednarodno pravo in da je arbitraža možna tudi o nerešenih točkah meje na kopnem, ne pa o celotni meji na kopnem.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.