Zunanji minister Dimitrij Rupel je na današnjem nadaljevanju 19. redne seje parlamentarnega odbora za zunanjo politiko poudaril, da je glede vprašanja meje s Hrvaško naklonjen iskanju rešitve s pogajanji, da pa se bo morala Slovenija odločiti, ali sprejme pobudo Hrvaške za arbitražo ali bo vztrajala pri dvostranskih pogovorih. "Morda bo nenazadnje treba sprejeti arbitražo, a bom vsekakor za to, da se tudi po arbitražni poti do rešitve pride, preden Hrvaška postane članica Evropske unije," je dejal.
Meja je bila na Muri
Na poslansko vprašanje poslanke madžarske skupnosti Marie Poszonec je Rupel odgovoril, da je tako kot prebivalci pri Hotizi tudi vlada mnenja, da je meja med državama 25. junija 1991 potekala na Muri.
Izgubljena priložnost
Med drugim je moral odgovarjati na vprašanje predsednika odbora Jožefa Jerovška, zakaj slovenski evroposlanci hrvaške zunanje ministrice Kolinde Grabar-Kitarović med njenim nastopom pred podobnim odborom v Bruslju niso izzvali z vprašanji o slovensko-hrvaških odnosih. Te je ministrica predstavila kot "idealne in romantične", odgovorom na konkretna vprašanja pa se je izmikala, je opozoril Jerovšek.
Zunanji minister je nastop označil za uspeh Hrvaške in zamujeno priložnost Slovenije, vendar je prepričan, da se zaradi tega ne gre pretirano razburjati. Obžaloval pa je, ker se seje nista udeležila evropska poslanca iz Slovenije Jelko Kacin in Alojz Peterle.
"Nastop je bil za Hrvaško pomemben, učinkovit in ima ustrezne pozitivne posledice ter utrjuje položaj Hrvaške v pristopnem procesu," je povedal zunanji minister o nastopu hrvaške kolegice v Bruslju.
Je ministrica lagala?
Rupel bi, kot je dejal, Grabar-Kitarevićevo vprašal, kaj pomeni njena izjava na brifingu za diplomatski zbor v Zagrebu sredi septembra, da končni sporazum o meji med Slovenijo in Hrvaško ne obstaja, ker Slovenija od leta 1991 zavrača podpis novega sporazuma. "Ta izjava je povsem neresnična," je dejal Rupel in opozoril, da je "situacija ravno obratna".
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.