S posebnim odposlancem za zunanje zadeve Dimitrijem Ruplom sva sklenila sporazumno končati najino sodelovanje, je v izjavi za medije dejal premier Borut Pahor. Ob tem je pojasnil, da je bil povod za njegov predlog o sporazumni prekinitvi sodelovanja Ruplovo pismo notranji ministrici Katarini Kresal.
Po Pahorjevih besedah ga je še posebej zmotilo dejstvo, da je bilo Ruplovo pismo opremljeno z glavo kabineta predsednika vlade. "To se mi je zdelo neprimerno, kot tudi pismo samo," je dodal. "Vendar je to povod, razlog da sva prišla skupaj do zaključka, da je korektno in koristno sporazumno prenehati sodelovanje, pa je dejstvo, da pravzaprav niso bili od vsega začetka vzpostavljeni pogoji, da bi opravljal tisto delo, za katerega sva se odločila, da bova sodelovala," je poudaril premier. "To je, da bi ob potrebni diskretnosti lahko opravljal pomembne misije v imenu predsednika vlade," je dodal.
Na vprašanje, ali je danes prišlo do dogovora z Ruplom, saj ta trdi, da ni šlo za sporazumno razrešitev, je Pahor odgovoril, da sta se z Ruplom sporazumno razšla in da se bo vrnil na ministrstvo za zunanje zadeve.
"Ugotovila sva, da okoliščine ne omogočajo takšnega sodelovanja, kot sva si ga v začetku zamislila," je dejal in poudaril, da je njegovi končni odločitvi zlasti botrovalo dejstvo, "da ob taki medijski pozornosti, zasluženo ali ne, nekdo na tem položaju ne more opravljati tistega dela, ki mu je bilo zaupano". "In tako sva se sporazumno razšla," je dodal.
Po Pahorjevih besedah mu je Rupel "večkrat v tem času ponudil možnost odhoda s položaja, če bi jaz kot predsednik vlade ocenil, da zaradi okoliščin, ki sem jih navajal, ne more opravljati svojega dela".
"Jaz doslej tega predloga nisem sprejel, po pismu prejšnji teden pa sem se odločil, da bo sedaj pravi trenutek, da se to sodelovanje konča," je pojasnil in nadaljeval, da je bila odločitev za posebnega svetovalca za zunanje zadeve dobra odločitev. Kot meni, je ustrezno, da ima premier diplomatskega svetovalca za zunanje zadeve.
Zaključek nesrečne zgodbe z gospodom Ruplom je primeren in koalicija sedaj precej lažje diha, je v zvezi z izjavo premiera, da s posebnim odposlancem končujeta sodelovanje, povedala predsednica LDS Katarina Kresal. Na vprašanje, ali bi se brez medijev zgodba lahko končala drugače, je odgovorila, da bi v vsakem primeru zahtevala, da se v luči pisma, ki ji ga je poslal Rupel, premier odloči, ali je Rupel res primeren človek za njegov kabinet.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je v zvezi s tem dejal le, da so v DeSUS to že prej napovedovali.
Spomnimo, v ponedeljek so v kabinetu predsednika vlade Boruta Pahorja potrdili, da Rupel odhaja z mesta svetovalca za zunanje zadeve. Rupel naj bi odšel na ministrstvo za zunanje zadeve. Iz Ruplove pooblaščene odvetniške družbe Grobelnik in partnerji pa so sporočili, da so informacije o Ruplovem odstopu z mesta posebnega odposlanca za zunanje zadeve v kabinetu predsednika vlade neresnične in netočne.
Vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar pa je izjavil, da se nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel na zunanje ministrstvo vrača v rang veleposlanika in v tem rangu bo prevzel neke odgovornosti in naloge.
Kot je znano, je Dimitrija Rupla za posebnega odposlanca imenoval premier Borut Pahor, kar je v koaliciji sprožilo burne odzive, vse politične stranke, razen SDS, so bile proti. Rupel naj bi bil sprva posebni odposlanec za zunanje zadeve, vendar ker ta funkcija pri nas ni zakonsko določena, je bil zato uradno sekretar v kabinetu predsednika vlade, kjer je premierju svetoval o zunanjih zadevah.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.