Slovenija

'Državljani modrejši od politikov'

Ljubljana, 10. 05. 2010 16.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Državljani so v temelju modrejši od politikov in znajo jasno presoditi o kakovosti posameznih predlogov, meni predsednik Türk in zato pričakuje podporo arbitražnemu sporazumu na referendumu.

Predsednik Danilo Türk
Predsednik Danilo Türk FOTO: Aljoša Kravanja
Tako je slovenski predsednik Danilo Türk odgovoril na vprašanje, ali ga skrbi, da bi utegnila kriza v območju evra vplivati na zavrnitev arbitražnega sporazuma na referendumu 6. junija, ker bi državljani dejansko glasovali proti nepopularnim ukrepom vlade, ki je sporazum podpisala.

"Stara modrost v politiki pravi, da so državljani običajno modrejši od politikov in znajo jasno presoditi o kakovosti predlogov. Arbitražni sporazum je dober in pošteno je misliti tako kot jaz, da bo referendum uspešen v smislu, da bo podprl arbitražni sporazum," je pojasnil predsednik.

Ob tem je slovenski predsednik vnovič poudaril, da je arbitražni sporazum dober sporazum, da daje dober pravni okvir za pravično rešitev, ki omogoča uresničitev vseh slovenskih nacionalnih interesov, ter da boljše opcije ni in je tudi v preteklosti ni bilo.

"Če se pogleda celoto, lahko rečemo, da bi morala Slovenija s potrebno samozavestjo vstopiti v ta proces, zbrati argumente in doseči tisto, kar želi in kar je prav, da doseže," je poudaril in zatrdil, da se bo trudil za to, da bo izid pozitiven.

'Zavrnitev bo pomenila status quo'

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Reuters

Premier Borut Pahor, ki se je udeležil prve javne tribune SD v podporo sporazumu v Kopru, pa je dejal, da bo uveljavitev arbitražnega sporazuma prva in najpomembnejša strukturna reforma vlade. Z referendumom o arbitražnem sporazumom po njegovem zaokrožujemo diskusijo o slovenski državnosti, da bi se potem lahko v celoti posvetili blaginji ljudi.

"Kot predsednik stranke in vlade vas prosim in pozivam, da se udeležite referenduma 6. junija in glasujete za arbitražni sporazum. Ko se boste tako odločali, se boste odločali za nekaj dobrega," je zbrane nagovoril Pahor.

Ni naključje, da je prva javna tribuna SD v Kopru, ki je slovensko pristanišče in okno v svet, je dejal. Kot je vnovič izpostavil, bo Slovenija z arbitražnim sporazumom, če bo na referendumu sprejet, dobila stik z mednarodnimi vodami. To po njegovem ni le želja slovenske pogajalske strani, pač pa je določiti stik z odprtim morjem naloga arbitražnega sodišča.

Arbitražni sporazum je po mnenju Pahorja največ in najboljše, kar je Slovenija lahko dosegla v pogovorih s Hrvaško. Če bo ostalo odprto vprašanje meje, bodo po njegovem pod velikim vprašajem tudi vse ostale strukturne reforme. Kot je namreč poudaril, se blaginja lahko gradi, če sta najprej zagotovljena mir in varnost.

Zavrnitev arbitražnega sporazuma bi po njegovem pomenila status quo, ki je za Slovenijo leta 2010 slabši kot na dan osamosvojitve leta 1991. Sporazum pa arbitražnemu sodišču nalaga ne le, da določi stik z odprtimi vodami, ampak da poleg instituta mednarodnega prava upošteva vse relevantne zgodovinske okoliščine, pravičnost in vitalne interese obeh držav, je pojasnil.

Ureditev razmerij s Hrvaško bo po njegovem pozitivno vplivala na gospodarske odnose, Slovenija bo znova dobila status države, ki zna rešiti velike probleme, okrepila pa bo tudi položaj države, ki je za zgled drugim državam v Jugovzhodni Evropi in širše.

Sloveniji gre po Pahorjevih besedah v gospodarskem pogledu relativno dobro, kar naj bi potrdili tudi na nedavnem srečanju vrha evroskupine v Bruslju. "Slovenija je med tistimi, ki gredo naprej. Ampak to bo imelo smisel le, če bomo zaprli enega od vitalnih problemov, ki nas je zaposloval leta in leta. To je problem poštene določitve meje," je dejal.

S podporo arbitražnemu sporazumu bodo državljani po Pahorjevih besedah glasovali za prihodnost, ki je predvidljiva. "Odločamo se za prihodnost miru, prijateljstva in vere v bodočnost. Alternativa je vrsta vprašanj, dilem, nejasnosti. Alternativa je nepredvidljivost," je dejal.

Zavrniti sporazum je po Pahorjevih besedah sicer pravica volivcev, njihova volja pa bo spoštovana. Udeležence je ob tem pozval, naj podpore arbitražnemu sporazumu ne presojajo z vidika podpore vladi. "Vprašajte se, kaj pomeni rešitev z arbitražnim sporazumom za prihodnost nas in naših otrok, in kaj, če rano, ki smo jo komaj pustili, da se zaceli, pustimo, da se znova zagnoji," je dejal.

'Rupel dokazal praznino'

Dimitrij Rupel arbitražnemu sporazumu nasprotuje.
Dimitrij Rupel arbitražnemu sporazumu nasprotuje. FOTO: Reuters
Nasprotniki sporazuma morda ne poznajo dejstev ali pa jih namenoma pretvarjajo in zapletajo s ceneno in nestvarno demagogijo, v podcenjevalnem upanju, da državljani ne bodo razumeli podrobnosti. Ob kroničnem pomanjkanju argumentov padajo v huda protislovja. Franco Juri

Poslanec Zaresa Franco Juri je medtem napadel nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla (SDS), da zavaja glede arbitražnega sporazuma s Hrvaško. Sprašuje se, ali ne pozna dejstev ali pa jih "namenoma pretvarja in zapleta s ceneno in nestvarno demagogijo".

Juri tudi meni, da je Rupel v petkovem soočenju z zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem na TV Slovenija "dokazal praznino in protislovnost argumentov nasprotnikov sporazuma". Poudarja še, da arbitražni sporazum "ni čarobna palica ali zlata ribica, s katerima bi lahko uresničili vse naše želje ali sanje".

Zmotile so ga predvsem Ruplove trditve, da bi morala biti slovenska morska meja na južni razmejitvi sicer neuresničenega maloobmejnega sporazuma SOPS, torej nekje na višini Poreča oziroma Vrsarja. Moti ga tudi, da je Rupel oporekal v arbitražnem sporazumu zapisani določitvi stika (junction) Slovenije z odprtim morjem, na koncu pa dejal, da bi bila najboljša rešitev sporazum Drnovšek-Račan. Po njegovem mnenju se je Rupel zapletel v protislovja, saj je tudi v sporazumu Drnovšek-Račan omenjen "stik" (junction), ki je omogočen z "dimnikom" mednarodnih voda med odprtim morjem in slovenskimi vodami.

Juri je ob tem pozval volivce, naj se glede arbitražnega sporazuma opredelijo "trezno in na podlagi dejstev". Še posebej, "če želimo dobro Sloveniji in ljudem, ki živijo ob meji in si želimo premik iz sedanjega stanja (statusa quo), ki ga mnogi označujejo kot najslabšo opcijo za naše državne interese".

Uradno v kampanji še nihče

Kljub temu da je kampanja pred referendumom o arbitražnem sporazumu s Hrvaško uradno že stekla, doslej še nobena izmed političnih strank oziroma civilnodružbenih organizacij ni uradno vstopila vanjo oziroma se Državni volilni komisiji ni prijavila kot organizator kampanje. To morajo sicer storiti najpozneje do srede.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (141)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User493102
14. 05. 2010 13.56
jf1353.. to je res sploh za Štrigovo.. problem je edino v tem da so jo naši (takratni) politiki dali in s tem dali možnost hrvatom ki so ljdem spreminjali nacionalnost... in rezultat .. danes v štrigovi in okolici skoraj ni več slovenca..
User484652
11. 05. 2010 10.48
Imamo predsednika države in vlade brez hrbtenic
jacfive
11. 05. 2010 10.21
eh ta 24ur.com pa linki...Pogooglaj za arbitražni sporazum pa ga boš najdel...Oziroma prejšnjega linka je malo zmanjkalo - datoteka je 60362040.pdf
jacfive
11. 05. 2010 10.19
podana: Arbitražni sporazum si lahko prebereš tule: http://image.24ur.com/media/document//603620... kdor je ta sporazum prebral ga praktično ne more zavrniti, ker je v njem zapisano res daleč največ od vseh predlogov rešitev mejnega problema od leta 91 naprej. Pravzaprav mi ni jasno, kako je Hrvaška lahko tak sporazum sprejela, ker bodo brez dvoma izgubili to, kar oni mislijo da je njihovo...Očitno je bila Hrvaška pod hudim pritiskom EU in USA, da so sprejeli to za njih precej slabo pogodbo...
cirenij
11. 05. 2010 07.55
Pahor, tudi jaz glasujem proti. Čeprav sem te še do nedavna podpiral. Toda pogledat je potrebno celotno zgodovino, ne da si eni prilaščajo, kar ni njihovo. Pripada nam veliko več, kot so do danes zahtevale vse politične stranke. Podpiram Jelinčičev predlog o konferenci nekdanjih držav SFRJ. Hrvatje bi pokradli vse in v stiski razprodali. Da se grebejo za pednje zemlje in morja, je nedopustno. Kakšni sosedje! Ti se pa le hlini in lubčkaj Kosovarjevo. Nabija ti žebelj v glavo.
User100313
11. 05. 2010 07.45
G. Pahor, referenduma se bom 100% udeležil in seveda glasoval PROTI!!! Lep pozdrav
divus
11. 05. 2010 07.31
Horvati so nam že vzeli Štrigovo, vzeli bi nam tudi Razkrižje, če ne bi bilo tiste naše NUNE sedaj hočejo še drobec našega morja, saj ob tolikih kilometrih jadrana nimajo dovolj. Zakaj Horvati nočejo Italijanskega morja tam ga je na pretek.
User473634
11. 05. 2010 07.29
A možno kje nam navadnim državljanom prebrati arbitražni sporazum, da bomo res vedeli kako se odločit?
User33873
11. 05. 2010 07.25
Komunisti s Titom na čelu so leta 45 zapravili Trst in Gorico, komunisti s Kardeljem na čelu so zapravili del Istre, komunisti na čelu s Pahorjem bodo zapravili še morje.......
Kofetar 1
11. 05. 2010 06.57
NE RAZUMEN , DA SMO PRI TAKI ODLOČITVI ŠE VEDNO BLESAVI, DA SE DELIMO NA LEVE IN DESNE. VENDAR TO GRE ZA NAŠE OZEMLJE IN NE KOT PRAVI PAHOR , DA BOMO S TEM POMAGALI S TELOVADBO HRVATOM ZA VSTOM V EU.
User422682
11. 05. 2010 06.35
ljudje so neumni ravno toliko kot politiki
User428463
11. 05. 2010 06.31
Gošpod predsedntk motite se Državljani Slovenije ne bodo podprli arbiotražni sporazum. To zato , ker nam ne zagotavlja ,da bomo ostali pomorska država in da bodo spoštovali načela pravičnosti.To morje je bilo vedno naše , ozemlje ki so ga zasedli hrvati tudi , za to o tem se ne bi smeli pogovarjat z sosedi niti s kom drugim Preveč smo že zgubili ozemlja na račun pametnih politikov.
User242086
11. 05. 2010 06.25
Bizantinca videt ne morem. Seveda smo državljani pametnejši od politikov...zato gre moj glas PROTI tem absolutno škodljivem sporazumu za Slovenijo.
User363854
11. 05. 2010 06.13
Lepo,da je to povedal.Nisem politik ,torej sem pametnejši od njega.Glede na to pa suvereno lahko trdim,da je velik nakladač,blefer,zapravljivec in nekoristen za državo.
User29516
11. 05. 2010 05.40
Kaj je Pahor pravzaprav dosegel z tem sporazumom? Popolnoma ničesar.Hrvaška še vedno zaseda slovenska ozemlja,izgubiti nima kaj,Slovenija pa je pokleknila pod pritiski i EU.Za mene so izhodiščne točke leta 91 stanje kot je bilo zatečeno.Od tu dalje se lahko pogovarjamo o nasledstvu po nekdanji SFRJ in mednarodnih pogodbah ki obstajajo in niso v prid nasprotni strani.Za to arbitražo je škoda vsakega denarja.Povratka od tu nazaj ni,odločitev bo dokončna in škodljiva za Slovenijo.V Ljubljani vlada politična strahopetnost in nesposobnost brez primere. Upam,da se bodo državljani odločili proti in z tem zaščitili svoje nacionalne interese.
User449657
11. 05. 2010 05.34
PLEMENITEGA za arbitra,pa bo vse rešeno v korist sLOVEnije
User496630
11. 05. 2010 03.39
.... se pravi, da je tudi s politiko nekaj narobe, če na nas, bedake, prelaga take pomembne odločitve..... a ne?
User477186
11. 05. 2010 03.29
Se vidi da so državljani modrejši ja, sj zato pa smo tam kjer smo.
User496630
11. 05. 2010 02.58
a druge vrstice so pa kao v dvojini in množini?
User448944
11. 05. 2010 02.47
@loden Želim ti lahko noč p.s vojvoda vojvode vojvodi vojvodo (pri) vojvodi (z) vojvodo vojvodi vojvodo vojvodama vojvodi vojvodah vojvodama vojvode vojvodo vojvodam vojvode vojvodah vojvodami