Današnji časopis Dnevnik poroča, da imajo zanesljive informacije, ki pravijo, da je Dimitrij Rupel dobil opomin pred odpovedjo delovnega razmerja, saj naj bi bili njegovi nastopi v javnosti sporni. Za javne nastope naj ne bi imel soglasja zunanjega ministrstva, prav tako pa je Rupel ostro nastopal proti arbitražnemu sporazumu, ki ga je vneto zagovarjal njegov nadrejeni Samuel Žbogar. V oddaji Svet na Kanalu A sta se celo zelo ostro pomerila v predstavitvi svojih stališč.
Na zunanjem ministrstvu so za Dnevnik dejali le, da je "postopek v teku in da zadeve za zdaj ne komentirajo“. Kaj na vse to pravi Rupel, pa tudi še ni znano.
Številne ostre besede v preteklosti
Rupel si je prislužil grajo, ko je tuje veleposlanike v naši državi obvestil o "oblakih, ki so dejansko prekrili slovensko sonce". V pismu je tudi razlagal, da Slovenija ne zna prekiniti s preteklostjo, saj naj bi po Ruplovem mnenju Pahorjeva koalicija delovala po konceptu, ki ga je Slovenija leta 1990 opustila. Prav tako je poudaril, da so se na politično prizorišče vrnile osebnosti, ki so bile aktualne v preddemokratičnih časih. Marca letos je zato minister Žbogar zaprosil za pravno mnenje, ali lahko zoper "javnega uslužbenca" sproži disciplinski postopek.
Novembra lani je minister Žbogar po dveh opominih, ki si jih je Rupel na MZZ prislužil zaradi kritik na račun dela ministrstva, dejal, da "nihče doslej ni imel toliko časa in toliko moči in toliko priložnosti, da uredi razmere v zunanjem ministrstvu in v zunanji politiki, kot jo je imel nekdanji minister Rupel. Mislim, da je najmanj pristojen za to, da ocenjuje delo tega ministrstva, razpoloženje v tem ministrstvu ali pa delovanje slovenske zunanje politike."
"Razumem njegovo razočaranje, da po toliko letih, ko si zunanji minister in ko tudi vodiš predsedovanje Evropski uniji, zaključuješ svojo kariero kot uslužbenec zunanjega ministrstva. Pa vendar mu to ne daje nobene pravice, da ruši vse, kar je sam gradil oziroma da deluje tako, kot je sam prepovedoval, ko je bil zunanji minister," je takrat dejal Žbogar.
Rupel pa je ministru odgovoril, da je v začetku svojega mandata pokazal, kako si predstavlja "višek demokracije" na MZZ s tem, ko je "prispeval k diskvalifikacijam in poskusom likvidacije svojega predhodnika, kar je bil zagotovo najvišji višek slovenske demokracije po osamosvojitvi. /.../ Kot Žbogarjev predhodnik si takšnih viškov nikoli nisem dovolil," je takrat sporočil Rupel in dodal, da je svojemu nasledniku omogočil kvečjemu napredovanje in delovanje na mestih državnega sekretarja in veleposlanika v ZDA.
Lani je tako Rupel še dejal, da govorica ministra Žbogarja po Ruplovem mnenju priča o miselnosti in praksi, ki ju uvaja na MZZ, izjave o opozorilih, kaznih in drugih ukrepih pa so zgovorne same po sebi. Žbogarja je še spomnil na to, da v službo na ministrstvo ni prišel v času njegovega "poveljevanja", ampak že leta 1997. "To, da imamo Žbogarja za zunanjega ministra, je morda res kazen zame, vendar pa vsaj tolikšna tudi za druge državljane naše domovine," je bil kritičen lanskega novembra. Kako pa se bo Rupel odzval tokrat?
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.