"S to knjigo želim bralcem prikazati, kako težko je bilo delovati v času predsedovanja. Ves čas se je namreč nad nami izvrševal pritisk s strani tistih, ki so poskušali z raznimi obtožbami na vsak način onemogočiti delo vlade,“ je pojasnil Rupel. Predstavitve se je udeležil tudi prvak SDS Janez Janša, ki pa knjige ni želel komentirati, saj je še ni prebral.
'Ministrstvo bi mojo knjigo cenzuriralo'
Po Ruplovih besedah je knjiga precej kritična do delovanja zunanjega ministrstva in prav zato tam tudi ni bila izdana. "Če bi jo dal v cenzuro zunanjemu ministrstvu, bi morda nekateri elementi mojega pisanja bili žrtvovani," je še dejal.
V knjigi, ki obsega 282 strani, je velik del namenjen reševanju vprašanja samostojnosti Kosova, pri čemer je Slovenija po njegovem mnenju v času predsedovanja svetu EU odigrala bistveno vlogo. Rupel tukaj podrobno opisuje tudi dogajanje v zvezi z washingtonsko depešo, ki je po njegovih besedah brez oznake zaupnosti prispela na presenetljivo veliko različnih naslovov in v javnosti po nepotrebnem dvignila veliko prahu.
Predsednik Türk z dolgim seznamom napak
Prav tako ni preveč navdušen nad Türkovim odlikovanjem Ertla in meni, da je to napaka. "Stvar je videti kot element vračanja nekega načina poslovanja iz daljne preteklosti, ko so bile stvari drugačne," pojasnjuje.
Z arbitražnem sporazumom ob odprto morje
Ob koncu predstavitve je nekdanji minister komentiral tudi dogajanje v EU, saj je po njegovem mnenju skrajni čas, da se ta razširi. Vendar pa ob tem meni, da ni nobene možnosti za "evropsko super državo". "Slovenija je bila pred sporom s Hrvaško zelo priljubljena. Bili smo država, ki rešuje probleme drugih, nenadoma pa smo zaradi odnosov s Hrvaško postali problem," je povedal in dodal, da arbitražni sporazum po njegovem mnenju izključuje možnost, da bi Slovenija imela teritorialni stik z odprtim morjem.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.