Velenjski rudarji kljub drugačnim obetom v torek niso dočakali pisnih zagotovil nasprotne strani glede njihovih stavkovnih zahtev, tako da ostaja le pri ustnih zagotovilih, izrečenih v ponedeljek. Stavka se zato nadaljuje v vseh treh izmenah.
Rudarji stavkajo že deseti dan, njihove pogajalce pa so danes sprejeli v državnem zboru. Na nujni seji parlamentarnega odbora za infrastrukturo in prostor so predstavili razmere v Premogovniku Velenje.
Želijo delati, a prej hočejo dobiti, kar jim pripada
"Ne stavkamo, ker se nam ne da delati ali ker smo pohlepni, ampak ker želimo dobiti, kar nam pripada," je sporočilo stavkajočih rudarjev prenesel njihov predstavnik Asmir Bečarević. "Ne kažite mišic med levimi in desnimi," sporočajo politikom. "Zavedamo se, da je lastnik država. Država pa smo mi, državljani. Izvolili smo vas in vam lahko vzamemo oblast. Želimo samo svoje pravice."
Dejal je, da si želijo čim prej vrniti na delo. Spontana stavka se je po njegovih besedah začela, ker je ljudem dovolj in ker sindikati ne delajo v dobro delavcev. Povedal je, da velika večina delavcev podpira predsednika uprave Premogovnika Velenje Ivana Pohorca.
Pohorec je dejal, da si prizadeva za dogovor in da se stavka čim prej konča. Poudaril je, da mora iti Premogovnik Velenje v finančno in poslovno prestrukturiranje, pri čemer pa bo treba spoštovati kolektivno pogodbo.
Treba je doseči kompromisni dogovor, stran od oči politike in medijev, pa je dejal generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaž Košorok. Premogovnik Velenje in družbe v skupini imajo likvidnostne težave. Potreben bo dogovor z bankami, katerim Premogovnik dolguje 75 milijonov evrov. "Potreben bo načrt, kako pri bankah doseči reprogram. To bo težje, kot doseči kompromis z rudarji," pravi Košorok. Poudarja, da je potreba reorganizacija celotne skupine HSE.
Zbrali dovolj podpisov za zaostritev stavke
Stavkovni odbor je sicer v ponedeljek zbral več kot potrebnih 1250 podpisov za zaostritev stavke. Za to se nazadnjeniso odločili, bi pa pomenilo, da bi Tešu za kar 75 odstotkov zmanjšali dobavo premoga.
Rudarji zahtevajo določitev vzdržne cene premoga ter izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013 do konca letošnjega leta, saj so dve leti prejemali za pet odstotkov nižje plače. Zahtevajo tudi zagotovilo izplačila plač po kolektivni pogodbi do 18. v mesecu. Če bo kakšen mesec plača zamujala, napovedujejo, da bodo takoj naslednji dan začeli stavkati. Rudarji prav tako nasprotujejo predlaganemu 10-odstotnemu znižanju plač in odvzemu treh dni dopusta.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.