Velenjski rudarji so imeli ob 6. uri dvourno opozorilno stavko, ki so jo napovedali že pred tednom dni. Predsednik podjetniškega sindikata Ferdinand Žerak je povedal, da se je pogajalska skupina v petek srečala z upravo rudnika, kažejo se nekateri pozitivni premiki, ampak do konkretnih rešitev še niso prišli.
Pogajanja, v katera je vključen tudi lastnik premogovnika - Holding Slovenske elektrarne (HSE) - se bodo nadaljevala v torek. Po stavkovnem načrtu bodo velenjski rudarji za dve uri zaustavili delo v vsaki izmeni, zaposleni na delih v jami pa bodo stavkali dve uri v prozivnici. Stavkalo je več kot 800 rudarjev ali 66,6 odstotka vseh zaposlenih.
Od uprave Premogovnika Velenje in generalnega direktorja HSE Blaža Košoroka stavkajoči zahtevajo ureditev razmer v skupini HSE, da bo možno normalno poslovanje skupine Premogovnik Velenje v skupini HSE. Velenjski premogovnik naj bi HSE dolgoval že več kot 15 milijonov evrov.
Od uprave premogovnika zahtevajo tudi izplačilo lanskega regresa v višini, ki jo določa kolektivna pogodba. Rudarji, ki so lani zaradi slabega tekočega poslovanja in likvidnostnih težav premogovnika ostali brez izplačanih božičnic in nagrad za delovno uspešnost, so prejeli le regres v višini minimalne plače, kar pomeni 783 evrov bruto.
Uprava premogovnika mora v dogovoru z vodstvom HSE zagotoviti, da bodo v ceni premoga za Termoelektrarno Šoštanj zajeti vsi stroški, ki nastanejo pri ali zaradi izkopa premoga. "Od skupine HSE zahtevamo spoštovanje podpisanih pogodb in zavez do skupine Premogovnik Velenje. Zahtevamo tudi, da se v skupini HSE uskladijo in s tem zagotovijo enotna dodatna izplačila tudi za leto 2013, kot so regres, božičnica, stimulacije, nagrade za doseganje proizvodnje ter delovne uspešnosti," navajajo rudarji.
Prav tako pričakujejo poenotenje plačnih razmerij v skupini HSE glede na izobrazbo in pogoje dela ter poplačilo zaostalih terjatev družbam skupine Premogovnik Velenje s strani družb v skupini HSE. Povprečna plača v HSE je namreč 4000 evrov, Premogovnik Velenje pa je po višini plač na zadnjem mestu v skupini HSE.
Če stavkovne zahteve ne bodo izpolnjene, bodo velenjski rudarji čez teden dni začeli stavkati, dobava premoga šoštanjski termoelektrarni pa bo takrat polovična.
Žerak je napovedal, da rudarji v primeru neizpolnitve stavkovnih zahtev načrtujejo 13. marca še dodatno zmanjšanje dobave premoga termoelektrarni na 25 odstotkov, štiri dni kasneje pa še dodatno zmanjšanje dobave premoga.
Vsak trdi svoje
V HSE ša ocenjujejo, da je za poslovanje Premogovnika Velenje v prvi vrsti odgovorna tamkajšnja uprava. To, da ta v kritičnih trenutkih vali krivdo na HSE, in to na podlagi napačnih podatkov, je zavajajoče in nesprejemljivo do zaposlenih v rudniku, so sporočili iz HSE. Premogovnik Velenje ima po navedbah HSE v sprejetem poslovnem načrtu za leto 2013 planirano prodajo premoga Termoelektrarni Šoštanj (Teš) za potrebe proizvodnje električne energije v višini 40.250 terajoulov. Lani je bilo s strani Teša prevzetih 39.795 terajoulov premoga oziroma 455 terajoulov manj, kot je bilo predvideno v poslovnem načrtu rudnika.
"Torej je izpad prihodka glede na poslovni načrt v višini okoli 1,1 milijona evrov in ne štiri milijone evrov, kot navaja premogovnik. V tripartitni pogodbi med HSE, Teš in premogovnikom nikjer ne piše, da sta HSE oziroma Teš dolžna prevzeti količine premoga, ki jih navaja premogovnik. Ker je lansko leto zaznamoval precejšen padec cen na trgu, je bil premogovnik že v prvi polovici leta 2013 obveščen, da prevzete količine z veliko verjetnostjo ne bodo večje od tistih, zapisanih v poslovnem načrtu rudnika," so zapisali v HSE.
A v Velenju vztrajajo pri svojih stališčih. "HSE je pozabil omeniti svoj poslovni načrt, v katerem je bila načrtovana prodaja premoga Tešu določena v višini 41.400 terajoulov, kar je bilo potrjeno tudi s tripartitno pogodbo," so zapisali v odzivu. To je 1604 terajoulov več od količine dejansko prodanega premoga, kar ob prodajni ceni 2,50 evra za gigajoul znaša štiri milijone evrov, so izračunali.
V HSE medtem še opozarjajo, da je imel velenjski premogovnik v drugi polovici leta 2013 manjši izkop premoga od napovedanega in je glede na njihove napovedi izkopa do konca leta 2013 še v začetku decembra kazalo, da tudi ob tako zmanjšani proizvodnji v Tešu na deponiji ob koncu leta ne bo zadostnih količin premoga.
Decembra lani je sicer premogovnik svoje napovedi povečal za 300 do 420 terajoulov, kar bi po oceni HSE še vedno komaj zadoščalo za zagotovitev minimalnih količin premoga na deponiji. Dejanski izkop pa je rudnik povečal za 839 terajoulov, vendar zaradi nizkih cen na trgu zadnje dni decembra dodatnih količin električne energije in posledično premoga ni bilo več možno plasirati na trg.
Stavkajo tudi v Rudniku Trbovlje-Hrastnik
Danes pa so od 6. do 14. ure stavkali tudiv Rudniku Trbovlje-Hrastnik (RTH). Stavkovni odobr je za prihodnji ponedeljek napovedal splošno stavko v rudniku, če do petka ne bodo izpolnjene njihove stavkovne zahteve. Predsednik odbora Anton Lisec je povedal, da jih uprava danes ni povabila k pogajanjem oz. je direktor RTH Bojan Jelen pričakoval, da ga rudarji povabijo na pogajanja.
Rudarji RTH v zapiranju so, tako kot velenjski knapi, ob 6. uri začeli z opozorilno stavko, ki je trajala do 14. ure. Po Liščevi oceni je stavkalo več kot 200 zaposlenih, osnovna stavkovna zahteva pa je izplačilo januarskih plač v celoti.
Družba je v četrtek sicer rudarjem izplačala akontacije januarskih plač v višini skoraj 790 evrov bruto. V celoti so izplačali tudi stroške, povezane z delom, torej prevoz in prehrano. Kljub temu so se rudarji odločili za opozorilno stavko.
Rudarji RTH poleg januarskih plač zahtevajo zagotovitev sredstev za odpravnine 135 presežnim delavcem in premije za prezaposlitve oz. samozaposlitve presežnih delavcev. Zahtevajo tudi, da se preveri možnosti prezaposlitve zaposlenih v RTH v okviru podjetij v lasti države, da se lastnik dokončno opredeli o nadaljnjem delovanju rudnika ter da se preveri možnosti upokojevanja po rednih in izrednih pogojih zakona o upokojevanju. Rudarji RTH so brez januarskih plač, ker jim je banka BKS iz Celovca zaradi skoraj tri milijone evrov dolga zablokirala račun.
Rudarji RTH so brez januarskih plač, ker jim je banka BKS iz Celovca zaradi skoraj tri milijone evrov dolga zablokirala račun. RTH ima 800.000 evrov zapadlih in nezapadlih obveznosti, na reprogram čaka tudi 15 milijonov evrov obveznosti za banke.
Bo DZ novelo zakona o RTH obravnaval še ta mesec?
Vlada je prejšnji teden potrdila predlog novele zakona o postopnem zapiranju RTH. S predlogom novele se dokončanje zapiralnih del prestavlja s konca leta 2015 na konec leta 2018.
Novela bo v torek na mizi vodij koalicijskih poslanskih skupin, v DZ pa bi bil lahko potrjen še ta mesec, sta sporočila poslanca PS Barbara Žgajner Tavš in Jože Velikonja. Z novelo se bo sprostilo 45,7 milijona evrov, tako da bo RTH lahko izplačal plače zaposlenim, sta dejala. "RTH bo tako lahko dokončal zapiralna dela in sanacijo degradiranih površin, pa tudi poplačal razrešene rudarje in izplačal plače zaposlenim," sta poudarila poslanca največje koalicijske stranke.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.